Pajūrio naujienos
Help
2022 Gegužė
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar, prieš laiką atstatydinus administracijos direktorių, Savivaldybėje situacija pasikeistų į gera?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Naujajam provincijolui Evaldui Daruliui Kretinga – ypač brangi

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-01-18
„Vilniuje ligi šiol mane žmonės laiko žemaičiu“, – sakė Kretingoje pranciškoniškąją tarnystę pradėjęs ir kone dešimtmetį jos parapijos klebonu dirbęs naujasis provincijolas Evaldas Darulis.

Praėjusią savaitę Kretingos pranciškonų vienuolyne įvykusioje Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos kapituloje – aukščiausiame susirinkime, brolija nauju savo vadovu – provincijos ministru išrinko brolį Evaldą Darulį, prieš tai buvusį Vilniaus Bernardinų parapijos, o dar anksčiau – ilgametį Kretingos parapijos kleboną. Jis pakeis šešerius metus ligi šiol provincijolo pareigas ėjusį brolį Algirdą Malakauskį.

Kapitula vyksta kas trejus metus

Praėjusią savaitę kapituloje pranciškonai taip pat išsirinko ir naują brolijos vadovybę: E. Darulio pavaduotoju, arba viceprovincijolu, tapo Andrius Nenėnas, o definitoriais, arba patarėjais – Paulius Bytautas, ir trys ligi šiol Kretingoje tarnavę broliai – Andrius Dobrovolskas, Tomas Žymantas ir Alvydas Virbalis.

Šią savaitę Lietuvos pranciškonų brolija persikėlė į Kryžių kalno vienuolyną netoli Šiaulių, kur persiskirstys kitomis pareigomis – sužinosime, kas vadovaus mažesnėms brolijoms ir kas artimiausius trejus metus tarnaus Kretingos parapijos klebonu ir Kretingos vienuolyno gvardijonu. Pranciškonų kapitula renkasi kas treji metai. Be pranciškonų vadovybės rinkimų, joje apžvelgiami atlikti bei numatomi svarbiausi darbai. Šv. Pranciškaus brolijos principas – nesusieti savęs su vieta ir joje gyvenančiais žmonėmis. Jos vadovybė nebūtinai perskirsto klebonus ir gvardijonus: yra atsižvelgiama ir į brolio norus bei jo tarnystės rezultatus, žiūrima, kur jis geriausiai gali realizuoti savo tarnystės dovaną. Provincijos centru 15 metų nuo Nepriklausomybės atkūrimo ir vienuolijų atgaivinimo buvo Kretingos pranciškonų vienuolynas, o nuo 2007-ųjų kapitula nusprendė, jog provincijos kurija bus perkelta iš Kretingos į Vilnių, nuo tada Kretingos vienuolynas tapo paprasta pranciškoniška brolija.

Lietuvoje yra šešios pranciškonų brolijos: be Kretingos, dar – Vilniaus Bernardinų, Kauno šv. Jurgio konventas, Pakutuvėnų, Kryžių kalno, Šv. Pranciškaus Asyžiečio Klaipėdoje. Pranciškonai dar aptarnauja dvi lietuviškas parapijas užjūry: Kenebunkporto – JAV ir Toronto bei Hamiltono – Kanadoje.

Vilniečiai laiko žemaičiu

Praėjusį savaitgalį Kretingos vienuolyne sutiktas naujasis provincijos vadovas E. Darulis „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad Kretinga ir jos žmonės jam – labai brangūs. Čia jis praleido 10 tarnystės metų – iš jų 9-erius, nuo 2004-ųjų, dirbo klebonu, kai jo pirmtakas Kretingos parapijos klebonas Linas Vodopjanovas buvo paskirtas vyskupu, iš šio ir perėmė tarnystę mūsų mieste.

„Nors pastaruosius 6-erius metus dirbau Vilniaus Bernardinų bažnyčios klebonu, žmonės ten ligi šiol galvoja, kad esu žemaitis“, – juokavo E. Darulis, pridūręs, kad visgi čia, Kretingoje, prasidėjo jo pranciškoniškojo pašaukimo kelias, čia formavosi jo, kaip dvasininko, tarnystė. Paklaustas, kas jį atvedė ir kas padėjo eiti šiuo, jau kone tris dešimtmečius trunkančiu, pranciškoniškosios tarnystės keliu, kol užkopė į jos aukštumas, brolis Evaldas kukliai atsakė: „Vaikystėje ir jaunystėje mane, kaip krikščionį, formavo šeima – tėvai, seneliai ir krikšto tėvas, jau amžinatilsį kunigas Edmundas Rinkevičius. Tapus paaugliu, užvaldė Lietuvos nepriklausomybės siekis, o ilgainiui atsirado suvokimas, kad norisi dvasingos bendruomenės – mane žavėjo šventojo Pranciškaus sekėjai. Taip 1993-aisiais atėjau į jų ordiną ir pasilikau brolijoje.“

Po Kretingos pranciškonų vienuolyno stogu įsikūrus onkologinių ligoninių bendruomenei, kuri vėliau persikėlė į naujai pastatytą Šv. Pranciškaus onkologijos centrą Klaipėdoje, brolis Evaldas buvo tarsi jos siela – jos dvasinis vadovas. Taip pat dirbo Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos skyriaus kapelionu. „Bendrystė su onkologinių ligonių bendruomene man visuomet buvo labai artima. Tikiuosi, kad nuo šiol galėsiu dažniau joje lankytis“, – atviravo provincijolas.

Naujoji Lietuvos pranciškonų vadovybė su Telšių vyskupu Algirdu Jurevičiumi (centre). Iš kairės: Alvydas Virbalis, Tomas Žymantas, Andrius Nenėnas, po vyskupo – provincijolas Evaldas Darulis, Andrius Dobrovolskas ir Paulius Bytautas.

Sieks, kad brolis būtų ir draugas

Išvykęs į Vilnių brolis Evaldas Bernardinų parapijoje rado jau įkurtas arba pats sutelkė kone 60 įvairių maldos grupių, jo iniciatyva įkurta ir anoniminė LGBT+vaikus auginančių tėvų ir jų vaikų savitarpio pagalbos grupė. Šias veiklas provincijos ministras turės perduoti naujam Bernardinų parapijos klebonui, tačiau patikino, kad, jei žmonėms reikės jo pagalbos, neatsakys nei maldos, nei susitikimų.

Paklaustas, kokius mato siekus vienyti ir burti Lietuvos pranciškonų broliją, kurios tvirtybė ir vieningumas, kaip žinia, pastaraisiais metais gerokai susvyravę, naujais provincijos vadovas atsakė: „Savo naujų pareigų aš itin nesureikšminu, labai stiprus provincijolų įdirbis atliktas ir ligi manęs. Man svarbiausia, kad visi brolijoje gyventume kaip draugai. Juk ir šventojo Pranciškaus laikais jį sekę broliai neturėjo nei ypatingo socialinio statuso, nei išsilavinimo, buvo lygūs, gyveno kaip broliai ir tuo žavėjo žmones. Todėl man ir šiandien labai svarbu siekti broliško ordino sugyvenimo pavyzdžio, įsiklausant į kiekvieną brolį, tuo vadovautis ir traukti aplinkinius. Esame labai skirtingi, ir žmonės mums turi būti kaip barometras, mums labai reikia visų palaikymo.“

Pavesdamas save Dievui, brolis Evaldas atviravo, kad gyvendamas paprastai ir nuolankiai, taip pat sieks mokytis, kad gebėtų kuo geriau administruoti visos brolijos reikalus.

---

FAKTAI

Brolis Evaldas Darulis kilęs iš Ukmergės, mokėsi Ukmergės aukštesniojoje mokykloje, įgijo  techniko-elektriko specialybę. Trejus metus dirbo elektriku Jūžintų kolūkyje ir Ukmergės linų fabrike. Vėliau buvo pakviestas mokyti tikybos į gretimų vietovių – Užpalių, Ilčiukų, Kaniukų, Vilučių – mokyklas.

1993 m. atėjo į Pranciškonų ordiną, nuo 1994-ųjų rudens pasiliko brolijoje – tapo postulantu Kretingos pranciškonų vienuolyne. Tais pačiais metais mokėsi VDU Teologijos fakulteto Šv. Antano kolegijoje Kretingoje.

Nuo 1995 m. pradėjo pranciškonišką vienuolio formaciją Italijoje: 1997-aisiais davė pirmuosius vienuolio  įžadus La Vernos šventovės Bazilikoje Areco mieste. 2000 m. rugsėjo 6 d. davė amžinuosius vienuolio įžadus tarnaudamas Toronte Kanadoje.

Italijoje paniro į studijas: filosofijos-teologijos bakalauro studijas baigė Centrinės Italijos Teologijos fakultete, Florencijoje. 2001–2002 m. Urbaniano universitete Romoje dar įgijo praktinės teologijos ir kanonų teisės bakalauro diplomą.

2002 m. spalio 19 d. La Vernos šventovės  Bazilikoje Areco mieste, Italijoje, buvo įšventintas kunigu. Nuo 2003 m.  spalio iki  2013 m. kovo buvo Kretingos Viešpaties Apreiškimo vienuolyno brolis.  Devynerius metus – nuo 2004 iki 2013-ųjų – tarnavo klebonu Kretingos katalikų parapijoje. 2016 m. paskirtas Vilniaus Bernardinų parapijos klebonu. Šiemet sausio 11-ąją paskirtas Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos ministru.

---

„Vienuolynų tarnautojų pareigybės turės būti patvirtintos Romoje, o parapijų – vyskupijose. Vyskupų verdikto, apsvarsčius kandidatūras, tikimės sulaukti greit, gal kitą savaitę, Romos patvirtinimo – taip pat“, – sakė naujasis provincijolas Evaldas Darulis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas