Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Nuo kovido skiepys ir medicinos centruose

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-01-14
Nors vakcinacijos paslaugas nuo šiol teiks ir kitos rajono medicinos įstaigos, tačiau Vakcinacijos centras, įkurtas viešosios Motiejaus Valančiaus bibliotekos patalpose, išlieka itin patrauklus kretingiškiams, ypač – ketvirtadieniais atvykusiems skiepytis be išankstinės registracijos.

Nuo kito pirmadienio, sausio 17-osios, vykdant vakcinacijos tinklo plėtrą, visos šalies viešosios ir privačios gydymo įstaigos, teikiančios šeimos medicinos paslaugas, įpareigotos užtikrinti gyventojų skiepijimą COVID-19 vakcina. Iki šiol vakcinaciją turėjo užtikrinti savivaldybių paskirtos skiepijančios įstaigos – pernai tuo tikslu Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos patalpose buvo įkurtas Vakcinacijos centras, dabar žmonės dar bus skiepijami ir šeimos medicinos centruose.

Pasiskiepiję tik pusė kretingiškių

Vakcinacijos centro koordinatorė Raimonda Gerdauskienė tikino, kad besiskiepijančių srautai jų centre dar pakankamai dideli, nes įstaiga veikia labai patogioje miesto vietoje. Pastaruoju metu besiskiepijančių asmenų netgi daugėja, dauguma jų – trečiąja doze. Besiskiepijančiųjų kontingentas įvairus – nuo 18 iki 90 metų.

Praėjusią savaitę buvo paskiepyta per 800 asmenų. „Teko kviestis antrąją komandą darbuotojų, paskirtų iš kitų medicinos centrų, daugiausiai – iš Kretingos pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC). Įprastai 2-jose kabinose dirba po du darbuotojus. Tačiau vaikus nuspręsta skiepyti tik PSPC“, – kalbėjo koordinatorė. Po Naujųjų metų pirmąja vakcinos doze buvo paskiepyti 8 vaikai, kurių amžius nuo 5 iki 11 metų.

R. Gerdauskienės pateiktais duomenimis, sausio 10 dieną Kretingos rajone yra paskiepyta 57,6 proc. gyventojų. Ji neslėpė, kad pastarosiomis dienomis centre trūksta „Johnson“ vakcinos, atėjusieji skiepytis pirmąkart dvejoja ar netgi atsisako pasiūlytos kitų gamintojų vakcinos.

Aktualu atokioms vietovėms

„Valstybės politika yra orientuota į tai, kad žmonės būtų kuo gausiau skiepijami, todėl ir plečiamas skiepijimo vietų tinklas, kad žmonės galėtų pasirinkti, kur jiems patogiau ateiti. Kretingoje nėra problemos dėl vakcinacijos pasiekiamumo, naujoji politika labiau orientuota į kitus šalies miestus ar rajonus, taip pat – į atokesnes kaimų vietoves“, – naująją Vyriausybės numatytą tvarką pakomentavo Kretingos PSPC vadovas Arnas Juškys.

Salantų PSPC, kuriame registruota per 3 tūkst. 100 pacientų, vadovas Tomas Skliuderis sakė, kad naujovė jų centro darbui didelės įtakos neturės: „Mes visą laiką vakcinavome savo pacientus, nors žmonės galėjo važiuoti ir į Vakcinacijos centrą Kretingoje. O kad pas mus atvažiuotų skiepytis iš tolimų miestų, mažai tikėtina. Nors ir ligi šiol pasitaikydavo atvejų, kad ateidavo pas mus neprisirašę asmenys, o atvykę iš svetur, ir juos paskiepydavome.“

T. Skliuderio žodžiais, dabar salantiškiai skiepijasi įvairiai – ir pirma, ir antra, ir trečiąja dozėmis. Skiepijama 2–3 kartus per savaitę, paskiepijama apie 100 asmenų. Duomenys apie skiepus perduodami Vakcinacijos centrui.

Vakcinacijos centras – pagrindinis

Vakcinacijos centrai, A. Juškio žodžiais, vienareikšmiškai išliks, juolab – Kretingoje, nes jis yra Kretingos PSPC valdomas objektas. Jame ir toliau bus atliekamas pagrindinis skiepijimo darbas. Be to, ir šalies operacijų vadovo sprendime nėra nurodyta prievolė uždaryti įkurtus specialiuosius vakcinacijos centrus.

A. Juškio žodžiais, praėjusio gruodžio pabaigoje gerokai padidėjo besiskiepijančiųjų apimtys – perdien iki 200 asmenų. Tai, jo manymu, susiję su žmonių asmeninės laisvės poreikiu prieš didžiąsias metų šventes ir galimybe patekti į renginius. Kita priežastis – didėja žmonių sąmoningumas ir noras apsisaugoti nuo naujos kovido atmainos – omikrono – proveržio.

Kretingos šeimos medicinos centro vadovė rajono Savivaldybės tarybos narė Augenija Juknevičienė sakė mananti, kad politinis sprendimas dėl tinklo plėtros labiau aktualus atokesnių vietovių medicinos centrams, tarkim, Kartenos ar Salantų PSPC, o kretingiškiams tikrai patogiau ateiti į Vakcinacijos centrą. „Mūsų mieste Vakcinacijos centras yra itin patogioje vietoje, be to, ir tvarka jame liberali – galima ketvirtadieniais atvykti skiepytis ir be išankstinės registracijos“, – sakė ji.

Nematoma aisbergo dalis

Vykdant Vyriausybės nurodymą, anot A. Juškio, ir PSPC centre bus skiepijami žmonės. „Atskirų patalpų tam nenumatome, bus skiepijama procedūriniame kabinete. Registruotis skiepams reikės ne 1808 linija, bet, kaip ir į kitas procedūras, tiesiogiai susisiekus su savo šeimos gydytoju“, – patikino PSPC vadovas.

Nė viena rajono įstaiga, A. Juknevičienės manymu, dėl privalomo skiepijimo nėra pakylėta, nes ne pats skiepijimas yra sudėtingiausias, o – pargabenti vakciną, ją laikyti, paskirstyti, nes viename flakone yra 6–10 dozių, taip pat – sutvarkyti dokumentus. Šis darbas – tarsi nematoma aisbergo dalis.

A. Juknevičienė neslėpė, kad jų centre sudėtinga suvaldyti pacientų srautus, daug tarpusavio kontaktų, o ir papildomam skiepijimui labai trūksta darbuotojų. Ji tikino, kad šią problemą bendrai aptarę ir rajono tarybos Sveikatos komitete, tačiau privalo vykdyti Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymą.

---

Vakar prie vakcinacijos centro

Vakar apie vidurdienį prie Vakcinacijos centro Kretingoje nutįso eilė žmonių, laukiančių pasiskiepyti be išankstinės registracijos, dauguma jų – vyrai. „Pajūrio naujienos“ klausė jų nuomonės apie skiepus ir vakcinacijos pasirinkimo vietą.

Eugenij Garbačiuk (kairėje) ir Zdmitrij Kaniučka iš Baltarusijos:

– Dirbame vienoje Kretingos transporto kompanijų, rytoj jau išvykstame namo. Man reikia testuotis, nes noriu gauti europinį sertifikatą, o Zmitrij atėjo, nes nori antrąkart vakcinuotis. Vieta čia patogi, laikas – taip pat. Nėra didelių eilių nei testui atlikti, nei vakcinuotis.

Kazimieras Anužis:

– Atėjau trečio skiepo, nes jo reikia – per mažai teturiu antikūnų. Ačiū Dievui, kovidas mane aplenkė. Dėl skiepų veiksmingumo turiu visokių pamąstymų... Bet kai išgirdau, kad Izraelis skiepijasi jau ketvirta vakcina, pagalvojau: jeigu jau jie, žydai, protingiausia pasaulio tauta, pasikliauja mokslu ir skiepų veiksmingumu, ko turime bijoti mes?

Fotografuotis nepanoręs kretingiškis Mindaugas:

– Atėjau trečio skiepo. Kaip turbūt ir kiekvienam žmogui, kyla abejonių dėl vadovybės politikos skiepų atžvilgiu. Bet jeigu būčiau prieš vakcinaciją, šiandien čia nestovėčiau. Pirmus du kartus skiepijausi šeimos centre Žemaičių gatvėje, dabar atėjau čia. Koks skirtumas, kur skiepytis – žmogus eina ten, kur jam patogiau.

---

Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklauso 415 viešųjų ir privačių gydymo įstaigų, teikiančių šeimos medicinos paslaugas. Iš jų daugiau negu 350 jau vakcinuoja nuo COVID-19.

Jei gydymo įstaigoje prisirašę daugiau nei 3 tūkst. pacientų, ji įpareigota jungtis prie centralizuotos registravimo sistemos: pacientai vakcinai galės registruotis internetu koronastop.lt arba Karštosios linijos numeriu 1808. Jei prisirašiusių pacientų mažiau – bus sudarytos galimybės gyventojams tiesiogiai kreiptis į gydymo įstaigą ir registruotis vakcinacijai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas