Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Turimais autobusais Kretinga jau vejasi Klaipėdą

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Naujienos
  • 2021-05-21
MAN markės autobusai bendrovei „Kretingos autobusų parkas“ – priimtiniausi.

Daugiau kaip pusė mėnesio, kai autobusai Kretingos mieste kursuoja nemokamai. Nors, kaip įprasta sakyti, viščiukai skaičiuojami rudenį, mero Antano Kalniaus sudaryta darbo grupė Kretingos rajono viešojo keleivinio transporto sistemos tobulinimo klausimams nagrinėti ties tuo nesustojo – ieško būdų nemokamus maršrutus padaryti ir kitomis kryptimis, taip pat svarsto ateityje įvesti elektroninius bilietus, diskutuoja, ar, atsižvelgus į Europos Sąjungos žaliojo kurso strategiją, dera pirkti elektra varomą autobusą.

araliauja žemagrindžiai MAN

Tai „Pajūrio naujienoms“ patvirtino šioje grupėje dirbantis rajono tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Dovydas Bajoras. Jo teigimu, kadangi už kiekvieną veltui važiuojantį keleivį Savivaldybė bendrovei „Kretingos autobusų parkas“ suteikia 100 proc. kompensacijas, automatiškai mažėja jai skiriamos dotacijos, kurios mokamos už nuostolius maršrutuose. Šių metų biudžete kompensacijoms ir dotacijoms buvo numatyta 924 tūkst. eurų ir dabar dar papildomai pridėti 28 tūkst. – nemokamam keleivių pervežimui mieste.

Kad mažiau iš biudžeto reikėtų atseikėti dotacijų, prieš kurį laiką dar buvusioji rajono valdžia svarstė galimybę „Kretingos autobusų parką“ net privatizuoti. Buvo politikų, manančių, kad privatininkas atsakingiau žvelgtų į darbą ir skaičiuotų išlaidas, labiau stengtųsi taupyti, siektų, kad rajono keliais važinėtų daugiau naujoviškų autobusų, o gyventojai būtų labiau patenkinti. Tačiau mintys apie galimą Savivaldybei priklausančios įmonės privatizavimą išgaravo, ir niekas tokių klausimų nebekelia.

Anot D. Bajoro, dabartinis direktorius Arvydas Dyburys bendrovę valdo efektyviai, transporto parkas atnaujinamas – tokie pat MAN markės autobusai, kokių turi Kretinga, važinėja po Klaipėdą, kitus miestus. Nuo 2017-ųjų Kretingos autobusų parkui vadovaujantis A. Dyburys išvardino, kad bendrovė eksploatuoja „Setra“, „Iveco“, „Mercedes“ autobusus, taip pat žemagrindžius MAN markės. Seniausias jų –1998-ųjų gamybos, o vidurkis yra 18-a metų.

Vien praėjusiais metais Kretingos autobusų parkas įsigijo 8-ias transporto priemones. Nenaujų autobusų vertės, pasak A. Dyburio, nėra itin didelės – vieno kaina iki 10 tūkst. eurų, kai visiškai naujas autobusas galėtų kainuoti apie 250 tūkst. eurų, o naujas mikroautobusas – nuo 60 tūkst. iki 80 tūkst. eurų. Technikos parką įmonė atnaujina, taip pat pastatus remontuoja iš savo vidinių resursų. Tik 2019-aisiais metais du „Iveco“ tipo autobusai buvo įsigyti lizingu. Jie kursuoja Klaipėdos kryptimi.

Kaip sakė A. Dyburys, siekiant mažinti eksploatavimo ir remonto kaštus, transporto priemonių tipus įmonėje stengiamasi suvienodinti. Priimtiniausi ir yra MAN tipo autobusai, kurie šiuo metu sudaro turimos technikos parko pagrindą.

Su elektra varomais neskuba

„Keleiviams maloniau būtų naudotis visiškai naujais, gražiais dyzeliniais autobusais, bet, norint tokiais atnaujinti mūsų parką, reikėtų maždaug 3–5 milijonų eurų, o tai – didžiuliai pinigai“, – sakė A. Dyburys. Kita vertus, naujus autobusus būtų galima paleisti nebent į Klaipėdą, Palangą ar po miestą, nes, vadovo žodžiais, nelogiška siųsti į kaimus – rajone dar yra daug žvyruotų kelių.

Kaip teigė direktorius, Autobusų parke nuo 2017-ųjų yra belikę tik 8 seni autobusai, kiti 28 – pakeisti. Maršrutams jie parenkami pagal maksimalų keleivių skaičių ir reisų metu nebekaitaliojami.

„Kartais mūsų klausia, kodėl važiuoja toks didelis autobusas, kai jame tik vienas kitas žmogus? Tačiau mes orientuojamės į keleivių skaičių piko metu, tai yra rytais ir vakarais, kai mažesnės transporto priemonės neužtenka. Tuo labiau – dabar pandemija, tegali būti užimta tik pusė sėdimų vietų autobuse“, – sakė A. Dyburys.

Šalyje pastaruoju metu vis daugėja aplinką tausojančių viešojo transporto priemonių: Radviliškio ir Šiaulių rajonai dar 2019 m. pradžioje įsigijo po 3 suslėgtomis dujomis varomus autobusus, Tauragės rajonas – 3 elektrinius autobusus. Iš europinių lėšų po du elektra varomus autobusus žada pirkti Druskininkai ir Alytus. O kaip Kretinga?

Pasak A. Dyburio, mažasis elektrinis autobusas šiandien kainuoja 180 tūkst., o didelis – pusę milijono eurų. Daugelio rajonų įsigyti elektra varomi autobusai ir yra daugiausia mažos talpos, bet ir nuvažiuoja mažą atstumą. „Jeigu pagal mūsų darbo specifiką vairuotojui reikėtų važiuoti tokiu autobusu, tai būtų būtini jie du – kol vienas riedėtų, kitas krautųsi“, – kalbėjo direktorius. Jo žodžiais, elektriniai autobusai apskritai tebėra kūrimo stadijoje, dar neištobulinti. „Kiek Kretingoje matot elektromobilių?“ – retoriškai klausė direktorius ir pridūrė, kad, jeigu ši priemonė būtų ekonomiškai patraukli, tai matytume jų gerokai daugiau. Elektromobiliai – ateities, o dabar prabangos prekė. Vienas didelis brangus elektra varomas autobusas, paleistas Kretingoje, anot A. Dyburio, ekologijos klausimų ir neišspręstų. Tuo keliu turi būti einama nuosekliai.

Investuoti kol kas – nelogiška

A. Dyburys akcentavo du esminius atramos taškus. Pirmasis – tai 2023-ieji metai, LR Vidaus reikalų ministerijos inicijuotas projektas „Pasirengimas regioninio lygmens viešojo transporto paslaugų organizavimo sistemos kūrimas“. Įgyvendinimo metu tiriami gyventojų poreikiai gauti viešąsias transporto paslaugas, išskiriami pagrindiniai šių paslaugų trūkumai. Taip pat atliekami papildomi statistiniai tyrimai ir surinktų duomenų analizė, leidžianti įvertinti šių problemų sprendimo alternatyvas gyventojo gaunamos naudos ir patiriamų sąnaudų požiūriu. Kol kas, sakė direktorius, daug atsakymų, kuriuos reikia žinoti, nėra. Kitas dalykas – įsipareigojimas iki 2029 m. sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Dar nežinia, ar 2029 m. galės važinėti benzininiai ar dyzeliniai autobusai, nepaisant jų senumo. LR Susisiekimo ministerija atlieka tyrimą, svarsto, kaip šį klausimą išspręsti, ir vienas variantų būtų kompensuoti autobusų įsigijimą, pačią infrastruktūrą. A. Dyburio manymu, dabar skubėti investuoti be paramos neapsimoka.

„Kai turėsime išsamią informaciją apie regioninio lygmens viešojo transporto paslaugų organizavimo sistemą ir priimtus sprendimus dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų, tada ir mes priimsim savo sprendimus dėl naujesnių transporto priemonių įsigijimo“, – sakė direktorius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas