Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Senjorų dienos centre – bendrystė ir veiklos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2021-03-23
Senjorų tarnyboje žmones vienija bendrystė, dalijimasis, įvairūs užsiėmimai.

Dešimtmetį Kretingos socialinių paslaugų centre veikiančią senyvo amžiaus asmenų dienos globos tarnybą kretingiškiai vadina paprastai – senolių darželiu, mat jame rūpinamasi vienišų asmenų ar tų, kurių artimieji perdien užimti darbuose, priežiūra ir užimtumu dienos metu.

Sportuoja, kuria rankdarbius

Socialinių paslaugų centro direktorės Danutės Skruibienės žodžiais, šios tarnybos paslaugomis labai patenkinti ir patys senjorai – čia susirenka bendraamžiai, jiems smagu kartu leisti laiką, ir jų artimieji.

„Ypač vienišiems žmonėms centras tampa tarsi antraisiais namais, kur jie gali tiesiogiai bendrauti tarpusavyje ir su darbuotojais. Mūsų centras gali priimti iki 25 senjorų, tačiau šiuo metu dėl kovido jį telanko 7–8 žmonės, nes privalome išlaikyti saugų atstumą. Daugumos asmenų amžius – nuo 70 iki 90 metų. Centrą jie gali lankyti 5 dienas per savaitę arba mažiau. Už paslaugas senjorai moka skirtingai, bet ne daugiau kaip 20 proc. nuo gaunamų pajamų“, – kalbėjo vadovė.

Senjorų rytas prasideda nuo suneštinių pusryčių, darbuotojos paruošia arbatą, vaišina sausainiais. Žmonės apžvelgia spaudą, dalijasi politikos aktualijomis, mėgsta jas aptarti, diskutuoti, kartu žiūri televizorių. Po pusryčių vieni eina sportuoti, kiti užsiima rankdarbiais – karpo, klijuoja, lipdo, kuria iš siūlų, mezga. Kiekvienai šventei – neseniai Kovo 11-ąjai, dabar Velykoms – ruošia suvenyrus ir išpuošia centro patalpas.

Vadovės žodžiais, šios veiklos nėra būtinos, jei žmogus tądien jų nenori ar neturi jėgų. Įrengti miegamieji, kur jis gali pailsėti. Taip pat įrengta virtuvėlė, higienos kambariai.

Pramogos ir užgimusi meilė

Su senjorais užsiima socialinis darbuotojas, slaugytojas ir jų padėjėjai, psichologas, kineziterapeutas ir ergoterapeutas. Vedamos mankštos, individualūs ir grupiniai pokalbiai su psichologais. Ligi pandemijos centro lankytojai eidavo sportuoti į salę, kur įrengti treniruokliai, tačiau per pandemiją, patikino vadovė, senjorai mankštinasi tarnybos patalpose.

„Senukai labai mėgsta lavinamuosius užsiėmimus, kuriuos jie patys vadina pamokomis, o darbuotojus – mokytojais: kartu atliekas įvairias užduotis, sprendžia kryžiažodžius. Tai – savotiška demensijos, Alzheimerio ligos prevencija“, – kalbėjo D. Skruibienė.

Centre senjorai taip pat mokomi, kaip naudotis techninės pagalbos priemonėmis – vežimėliais, vaikštynėmis, lazdomis, kad palengvintų jų gyvenimą.

Stengiantis kuo labiau paįvairinti gyvenimą, organizuojamos išvykos ir iškylos: pernai senjorai pabuvojo kaimo turizmo sodyboje „Vienkiemis“, Kretingos muziejaus Žiemos sode. „Matytumėt, kaip moterys pasipuošia – ir šukuosenomis, ir karoliais. Gražu žiūrėti, jiems tai – didžiulė šventė ir pramoga“, – spalvingą ikikarantininį gyvenimą piešė D. Skruibienė.

Ji neslėpė, kad centre tarp senjorų užgimsta ir jausmai, o viena pora net pradėjo bendrą gyvenimą.

Kuriems per sunku – kitos paslaugos

D. Skruibienės žodžiais, centro lankytojai mėgsta švęsti gimtadienius, anksčiau – su žaidimais, dainomis ir šokiais. Dienos veiklos centrą lankantys vaikai surengdavo senoliams renginių: eidavo sveikinti, deklamuodami eiles, kartu stodavo į ratelius. Dabar šias linksmybes apribojo karantinas.

Nors vaikų laikinai nebeleidžia į senjorų tarnybos patalpas, tačiau šie neužmiršta senolių: šiemet Valentino dienai iš karpinių jie priruošė gėlių puokštelių, kurios buvo perduotos senoliams. Vaikai taip pat jų siuntė ir Padvarių socialinės globos namų gyventojams, su kuriais nuolat palaiko ryšį, linkėdami, kad šie greičiau pasveiktų – tuo metu įstaigoje siautė koronavirusas.

Pietumis ir pavakariais senjorai aprūpinami iš bendros centro virtuvės, o po jų specialiuoju autobusu, palydint darbuotojoms, išvežiojami po namus, kaip ir atsivežami iš namų rytais.

„Senjorų tarnyba – smagus laiko leidimas bendrystėje tol, kol žmogus gali ir pats to nori. Tiems, kuriems per sunku, teikiama pagalba į namus arba asmeninio asistento paslauga“, – užtikrino D. Skruibienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas