Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuo 2022-ųjų vasario Marijono Daujoto progimnazija, Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija ir Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka beveik visą joms reikalingą elektros energiją gaus iš saulės elektrinių. Preliminariai suskaičiuota, kad įstaigos sutaupys ne mažiau kaip 30 proc. išlaidų elektros energijai, ir Savivaldybės investicija atsipirks per 4–5 metus.

Gavo 80 proc. subsidiją

Praėjusiais metais trys Kretingos rajono savivaldybės biudžetinės įstaigos – Marijono Daujoto progimnazija, Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija ir Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka – teikė paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai paramai gauti pagal Klimato kaitos programos lėšų naudojimo programą. Metų pabaigoje įstaigos gavo 80 proc. subsidiją pagal priemonę „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ar kitų) panaudojimas visuomeninės ir gyvenamosios (įvairių socialinių grupių asmenims) paskirties pastatuose saulės elektrinėms įsigyti“.

Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė, įgyvendinant šiuos projektus ant Marijono Daujoto progimnazijos ir Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stogų šiais metais turi būti įrengtos atitinkamai 63,7 ir 62,9 kW galios saulės elektrinės, o Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka planuoja įsigyti 135 kW galios saulės elektrinę iš saulės parkų.

„Saulės elektrinių galia parinkta įvertinus įstaigų elektros energijos suvartojimą 2019 metais ir stogų padėtį. Bibliotekai pasirinkta nutolusi saulės elektrinė iš saulės parkų atsižvelgiant į tai, kad ant pastato stogo netelpa tokios galios saulės elektrinė“, – paaiškino projektus kuravusi ir įstaigoms paraiškas parengti padėjusi V. Turauskaitė.

Ji patikslino, kad saulės elektrinės turi būti įsigytos ir įstaigos turi tapti elektrą gaminančiais vartotojais iki 2022 m. vasario mėnesio.

Įžvelgia ne tik ekonominę naudą

Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija ir Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka iš saulės elektrinių gaus beveik 100 proc. įstaigoms reikalingos elektros energijos.

„Mūsų įstaiga suvartoja išties daug elektros. Ir tai, kad turėsime galimybę sutaupyti lėšų, be to, prisidėti prie aplinkosaugos, prie atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo, mus išties džiugina“, – trumpai projekto pliusus įvardino Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė.

Jai paantrino Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos direktorius Kęstutis Trakšelys, akcentavęs, kad dalyvavimas projekte yra puikus žingsnis prisidedant prie atsinaujinančios energijos iššūkių, kurie, matyt, kuo toliau, tuo labiau taps realybe ir kasdienybe.

„Projekto nauda išties didelė: pirmiausia – prisidedame prie pasaulinių ekologinių problemų sprendimo bei globalaus atšilimo mažinimo. Kita vertus, siekiame taupyti elektros energijai skirtas lėšas. Gimnazija už elektros energiją kas mėnesį sumoka gan nemažą sumą, dabar dar turime kabinetuose įrengtus 25 oro kondicionierius, tad elektros energijos suvartojimas gerokai padidės. Naudodami saulės energiją galėsime modernizuoti ir apšvietimą kabinetuose. gimnazijos prieigose ir jos teritorijoje. Tad tos dvi priežastys – viena globali, kita ekonominė, – neša didžiulę naudą gimnazijai ir jos bendruomenei“, – sakė K. Trakšelys.

„Esam laimingi, galėdami dalyvauti šiame projekte, nes jis gražiai susišaukia su mūsų progimnazijos vizija: ugdyti veiklią, kūrybingą ir atsakingą asmenybę, pilietį, kuris domėtųsi klimato kaitos problemomis, kuris būtų draugiškas gamtai, – mintimis pasidalino Marijono Daujoto progimnazijos direktorė Raimunda Viskontienė. – Mes aktyviai dalyvaujame tarptautinėse gamtosauginėse programose – tai daryti įpareigoja ir progimnazijai suteiktas žymaus miškininko Marijono Daujoto vardas, – jau penkerius metus prie progimnazijos plevėsuoja Žalioji vėliava. Todėl, gavę informaciją iš Savivaldybės apie galimybę teikti paraišką, suskubome tuo pasinaudoti, juolab kad pavyks modernizuoti esamą energetinį ūkį ir sutaupyti lėšų elektros energijai. O tai, kad pasitelksime aplinkos neteršiančius atsinaujinančius išteklius, duos ne tik ekonominės naudos, bet prisidės ir prie ugdymo proceso: galėsime moksleiviams parodyti, kaip, išliekant draugiškiems aplinkai, galima taupyti ir energiją, ir pinigus.“

---

Kretingos M. Daujoto progimnazijos projekto vertė 75 tūkst. 957,5 Eur, iš jų subsidija iki 60 tūkst. 766 Eur, planuojama, kad saulės elektrinė pagamins apie 61 proc. mokyklai reikiamos elektros energijos.

Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos projekto vertė 71 tūkst. 474,77 Eur, iš jų subsidija iki 57 tūkst. 179,82 Eur, planuojama, kad saulės elektrinė pagamins apie 99,7 proc. mokyklai reikiamos elektros energijos.

Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos projekto vertė 129 tūkst. 605 Eur, iš jų subsidija iki 103 tūkst. 684 Eur, planuojama, kad saulės elektrinė pagamins apie 99,8 proc. bibliotekai reikiamos elektros energijos.

Savivaldybė prie šių projektų turi prisidėti apie 55,4 tūkst. Eur – 2021 m. būtinos lėšos numatytos įstaigų biudžetuose.

Livija GRAJAUSKIENĖ

saulės elektrinės parama


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas