Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Paukščių įkurtuvės – jau čia pat

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Gamta
  • 2021-03-19
Inkilai, kuriuos laiko moksleiviai, netrukus papuoš Pranciškonų gimnazijos ir vienuolyno prieigas.

Valstybinė miškų urėdija šią savaitę mini tradicija jau tapusią inkilų kėlimo šventę „Paukščiai grįžta namo“.

Iškabins 400 inkilų

Kaip sakė Kretingos regioninio padalinio miško auginimo specialistė Gražina Banienė, šiais metais šventė organizuojama atsižvelgiant į karantino ribojimus, todėl žmonės kviečiami inkilus kelti savarankiškai.

Užvakar į gamtos pamoką lauke miškininkus buvo pasikvietę Pranciškonų gimnazijos septintokai, pagaminę 12 namelių paukščiams. Mokyklos teritorijoje ir prie vienuolyno pirmiausia buvo patikrinti ir išvalyti senieji, kur reikėjo, nukabinti, pakeisti naujais. Likusius inkilus dėl karantino pamokoje dalyvavę tik klasės atstovai padovanojo miškininkams, paprašę iškabinti miškuose.

Kretingos padalinio darbuotojai šį pavasarį iš viso ketina iškelti daugiau kaip 400 inkilų, pradedant skirtais mažiausiems paukštukams – zylėms, musinukėms, baigiant dideliais iki pusės metro dydžio inkilais, skirtais pelėdiniams paukščiams. Taip pat bus išvalyti seni, dar tinkami naudoti inkilai. G. Banienės žodžiais, tai atlikti būtina, nes, apsigyvenę jiems skirtuose namuose, paukščiai ten prisineša šakelių, žolių.

Inkilams tinkamos lentos turi būti kuo natūralesnės, sausos ir neobliuotos. „O jei lentos obliuotos, svarbu pašiurkštinti vidinę prie landos esančią dalį, kad paukštukų jaunikliai turėtų kur įsikabinti, kai norės lįsti laukan“, – sakė specialistė.

Taisyklės, kurias reikia žinoti

Inkilai kabinami nežalojant medžių, išlaikant atstumus, kad apsigyvenusiems paukščiukams aplink pakaktų maisto. Neturint daug vietos, kur kabinti, geriau daryti inkilus varnėnams, mat jie šeimomis gali gyventi ir ant vieno medžio. „Iškabintuose inkiluose gyvenantys varnėnai tikrai daržo uogų nenules, tik surinks visus žalą sodui ar miškui darančius vikšrus ir vabalus. Vyšnias lesa tik migruojantys varnėnai“, – patikino G. Banienė.

Kabinti paukščiams namelius – kasmetinė pavasario tradicija.

Kaip teigė Kretingos regioninio padalinio miško apsaugos specialistė Jurgita Mikšytė, gaminant inkilą, svarbu atkreipti dėmesį į dugno vidaus plotą, gylį ir landos skersmenį. Zylėms ir musinukėms skirto inkilo landos skersmuo 3,0–3,5 cm, varnėnams – nuo 4,5 iki 5 cm, naminėms pelėdoms – 13 cm, o didiesiems dančiasnapiams – 18 cm. Miške inkilus rekomenduojama kelti mažiausiai 40–50 metrų atstumu, kitu atveju atsiras nemenka konkurencija ieškant maisto, tankiai įkeltuose inkiluose paukščiai gali ir neapsigyventi. Sparnuočiai dažniau pasirenka tą inkilą, kurio landa atsukta į rytų, pietryčių ar pietų pusę. J. Mikšytės žodžiais, prie inkilo landos nederėtų prikabinti laktos, manant, kad paukščiams bus patogiau nutūpti. „Laktos padeda ne paukščiams, o plėšrūnams, pavyzdžiui, kiaunėms ar katėms pasiekti inkilą. Paukščiams tokia kartelė nereikalinga“, – teigė ji.

Gaminant inkilą, patariama rinktis sausas ir neobliuotas lentas, nes paukščiams dažniausiai patinka natūralios medžiagos. „Obliuotos lentos inkilą pasiruošusiems palikti paukščiams neleidžia įsikibti į jo sienelę, tad silpniems mažyliams tai padaryti kur kas sunkiau“, – teigė specialistė. Inkilai, anot jos, pritvirtinami taip, kad būtų stabilūs, nesiūbuotų vėjyje, būtų atviresnėje, medžių šakomis neužgožtoje vietoje, maždaug 3–4 metrų aukštyje.

Plėšrūnams sunkiau pasiekti namelį, pakabintą ant pavienio medžio ar stulpo. Inkilus galima kabinti ir nebrandžiuose miškuose. Išvalyti, paruošti namus būtina kiekvieną rudenį ar žiemą. Tuščiuose inkiluose mielai apsigyvena ne tik paukščiai, bet ir miegapelės, šikšnosparniai, geltonkaklės pelės, skruzdės, kamanės, vapsvos. Taigi, kaip teigė specialistė, inkilai yra naudingi visai miško ekosistemai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas