Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pėdos patologiją išduoda batai

  • Vakarų Lietuva
  • 2021-03-16
Gydytojai: Arūnas Galdikas, Juozas Bartusevičius, Mindaugas Bakša.

„Nereikia laukti, kol pėdos nykštys su kojų pirštais parodys jums špygą“, – šmaikštaudamas patarė medicinos centro „Northway“ Kretingoje ortopedas traumatologas Mindaugas Bakša. Jo kolegos Arūnas Galdikas ir Juozas Bartusevičius paantrino, kad nykščio deformacija – viena dažniausių, kalbant apie pėdos patologiją.

Gelbsti tik operacija

A. Galdikas ir M. Bakša per metus operuoja nuo 100 iki 200 pėdų, dažniausiai – dėl nykščio deformacijos. Tarp pacientų dominuoja moterys. Aukštakulniai, plokščiapadystė, nepatogi avalynė, genetika – visos šios priežastys nulemia, kad metams bėgant dailiosios lyties atstovėms gali prireikti operacijos.

Ortopedų traumatologų pastebėjimu, nemažai daliai pacientų būna laiku nenustatyta plokščiapadystė, nors įvairių padukų nešiojimas būtų galėjęs padėti pakoreguoti pėdos skliautą.

Kol žmogus jaunas, organizmas ir čiurnos sąnariai, čiurnakauliai – taip vadinamieji mažieji kauliukai – kompensuoja plokščiapadystę. Sulaukus 50 ir daugiau metų pradeda trukdyti skausmas, tampa vis sunkiau prisitaikyti avalynę, lydi nuolatinis diskomfortas, tada kreipiamasi į specialistą pagalbos.

„Tokiais atvejais jau burtų lazdele nepamosi. Jei nori turėti gražias pėdas ir avėti gražią avalynę, vienintelė išeitis – operacija“, – konstatavo M. Bakša.

Ar ji sudėtinga? Pasak M. Bakšos, kiekviena operacija yra sudėtinga, nes visada išlieka komplikacijų tikimybė, tačiau, jei savo darbą gydytojas atlieka su malonumu, ir rezultatas būna kitoks.

Priklausomai nuo deformacijos naudojamas vienas arba du sraigtai, siekiant atstatyti iškrypusį nykštį. Po valandos trukmės nykščio deformacijos operacijos žmogus jau gali vaikščioti avėdamas specialų batą. Jį, neminant kulno, reikia nešioti keturias savaites. Praėjus 4-ioms ar 5-ioms dienoms po operacijos pacientas jau gali vairuoti automobilį, o po keturių savaičių – džiaugtis tiesiu pirštu.

Paciento amžius, piršto deformacija, kaulo kokybė – visa tai svarbu prieš operaciją, norint turėti gražią pėdą. Medikai patartų kreiptis kuo anksčiau, nelaukiant, kol piršto deformacija taps itin pastebima ir, žinoma, sunkiau koreguojama.

Pasak M. Bakšos, sulaukusiems 60–70 metų kai kuriems žmonėms nykščio deformacija būna tokia, kad atrodo taip, lyg nykštys su antru ir trečiu pirštu daro špygą. Tokiais atvejais ir operacijos planavimas, ir pati chirurginė intervencija užtrunka kur kas ilgiau. Tad siūloma nelaukti, kol nykščio atsikišimas taps matomas.

Ligą išduoda batai

Kokie požymiai išduoda būsiant kojos nykščio deformaciją? Pasak 25 metų darbo patirtį turinčio ortopedo traumatologo A. Galdiko, pirmuosius signalus siunčia atsiradęs skausmas, vis dažniau atsirandantys nutrynimai, o dirbantiems sėdimą darbą vis dažniau norisi nusiauti batus. Kai kojos pirštas pradeda deformuotis į šoną, ūmi fazė būna kelias savaites ar mėnesį. Nykščiui pasisukus, skausmas atlėgsta. Iki kito karto. Dirbantys sėdimą darbą šią patologiją pastebi vėliau, nes darbe mėgsta nusimesti batus, vaikšto dažniausiai nedaug, o namuose avi patogią avalynę, kuri nuslopina skausmą.

„Kai pradedi galvoti, kad tau netinka batai – tai jau ženklas, kad laikas apsilankyti pas ortopedą traumatologą“, – pridūrė M. Bakša. Laiku suskubus apsilankyti pas specialistą ir profilaktiškai pasitikrinus, operaciją galima atidėti beveik dešimtmečiui.

Kenčia ne tik moterys

Kaip pastebėjo ortopedas traumatologas J. Bartusevičius, dažniausiai žmonės kreipiasi dėl čiurnos patologijų, tokių, kaip deformuojanti pėdos osteoartrozė, plokščiapadystė, raiščių nestabilumas, raiščių trauminiai pažeidimai, čiurnos raiščių patologijos, čiurnos ankštumas, taip pat – dėl Hallux valgus (pirmo pėdos piršto iškrypimo), Hallux rigidus (pirmo padikaulio ir didžiojo kojos piršto sąnario skausmingumo), plaktukinių pirštų patologijos ir kitų pėdos, čiurnos patologijų. 

Tarp dažnų pėdos patologijų išskiriamos šios: plaktukinė deformacija, kai antras, trečias ar ketvirtas kojos pirštas primena plaktuką, ir neuroma – gerybinis nervinio audinio darinys, dažniau pasitaikantis moterims. Pastarasis darinys pėdos priekinėje dalyje sukelia didžiulį skausmą ir apsunkina vaikščiojimą. Vyrams dažniau pasitaiko nelankstus pėdos nykštys, atsirandantis dėl išaugusių kaulinių ataugų. Tokiais atvejais būna sunku vaikščioti, neįmanoma pasistiebti ant pirštų galų – tai sukelia didžiulį skausmą. Ši patologija pašalinama operaciniu būdu. Dažniausiai taip nutinka po traumų praėjus kuriam laikui, kai žmogus neskuba kreiptis į specialistą ir kenčia skausmą.

A. Galdikas apgailestavo, kad žmonės delsia kreiptis dėl pėdos patologijų ir specialisto duris praveria, kai liga būna gerokai pažengusi ir deformacijos – gana akivaizdžios.

Dabar pats tinkamiausias laikas suskubti pasirūpinti gražiomis pėdomis, kad vasaros sezonui būtų galima drąsiai avėti atvirą ir gražią avalynę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas