Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gyd. Žydrūnas Vitkauskas

Žiemą gydytojams ortopedams-traumatologams – pats darbymetis, tačiau pacientų netrūksta visais metų laikais. Kai kurie patyrusieji nesunkias pečių traumas iš pradžių bando gydytis patys ir tik neapsikentę nuolatinio skausmo, praveria specialisto duris. Medicinos centro „Northway“ Kretingoje ortopedai traumatologai Žydrūnas Vitkauskas ir Vytautas Mažutavičius pastebi, kad žemaičiai – kantrūs žmonės, tačiau delsti kreiptis į gydytoją jie nerekomenduoja dėl vienos priežasties.

Siūlo neužsiimti savigyda

Paslydau, pargriuvau, lūžis – su tokiu scenarijumi žmogus dažniausiai skubiai nugabenamas į ligoninę, kur suteikiama pagalba. Kitą ortopedų-traumatologų pacientų dalį sudaro tie, kurie jaučia lėtinį peties skausmą, kiek vėliau pastebi ribotus rankos judesius. Kartais taip nutinka ir po anksčiau patirtos nestiprios traumos. Peties sąnarys – sudėtingiausias ir judriausias žmogaus sąnarys, atliekantis didžiausią judesių amplitudę, tad nenuostabu, kad gana dažnai ir nukenčiantis.

„Jei tai nėra ūmi trauma ar lūžis, pacientai dažniausiai į traumatologą-ortopedą neskuba kreiptis. Iš pradžių bando užsiimti savigyda, galvoja, kad skausmas praeis ir tik po kurio laiko, kai visos išbandytos priemonės nepadeda, kreipiasi į specialistą“, – pastebi gydytojas Vytautas Mažutavičius.

Kolegai antrina Žydrūnas Vitkauskas, pastebėdamas, kad traumas patiriantys sportininkai, sudarantys ne mažą jų pacientų dalį, greičiau suskumba ieškoti profesionalų pagalbos nei paprastas žmogus.

Vertina individualiai

Ši žiema ypatinga ne tik tikrai žiemiškais orais. V. Mažutavičius pastebi, kad pastaruoju metu į gydytojus vis dažniau kreipiasi pacientai dėl užleistų ligos atvejų, nes kurį laiką bijojo lankytis gydymo įstaigose dėl siaučiančio viruso.

Medicinos centro „Northway“ Kretingoje dirbantys profesionalai patikino, kad imamasi visų saugumo priemonių galimai rizikai užsikrėsti, tad neverta nerimauti.

Kartais skausmą kenčiantį žmogų nuo apsilankymo pas gydytoją atbaido ir galimos operacijos baimė.

„Ne visus reikia operuoti, vertiname žmogaus poreikius ir lūkesčius, jo fizinį aktyvumą“, – šypsodamiesi paaiškina pašnekovai. Pasak Ž. Vitkausko, „Northway“ taikoma praktika – individuali priežiūra ir gydymas taikomas kiekvienam pacientui, nes tai, kas tinka vienam žmogui, kitam, net su ta pačia diagnoze, gali visiškai netikti.

Gyd. Vytautas Mažutavičius

Delsimas ilgina gijimą

Kaip pasakojo ortopedai-traumatologai, iš pradžių padaroma rentgeno nuotrauka, kad būtų galima įvertinti bendrą peties sąnario, kaulo struktūrą. Tam, kad būtų tiksliai nustatyti minkštųjų audinių, sausgyslių pažeidimai daromas magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas – pastarasis leidžia pamatyti tai, kas nematoma rentgeno nuotraukoje.

Raumenų sausgyslių plyšimas – dažniausiai pasitaikanti trauma, kurių ypač padaugėja žiemos metu. Paslydus, nugriuvus sumuštą vietą iš pradžių bandoma malšinti tepalu, kartais ir nuskausminamaisiais vaistais. Bet jei skausmas nepraeina kelias savaites ar mėnesį, o nuskausminamieji vaistai nepadeda – nereikėtų delsti ir atidėlioti apsilankymo pas ortopedą-traumatologą.

„Po tyrimų pamatome, kad vieniems trauma nėra sena, o kiti kentėjo metų metus, nes peties sąnario sausgyslės gerokai nutemptos ir jau paveikti aplinkiniai peties raumenys. Kuo žmogus ilgiau kenčia ir atidėlioja apsilankymą pas gydytoją, tuo prastesnis vėliau būna pooperacinis periodas“, – paaiškino V. Mažutavičius.

Skaudančią ranką žmogus dažniausiai saugo, vengdamas tam tikrų judesių. Nuo rankos saugojimo raumenys sustingsta – kartais būtent dėl šios priežasties žmogui kyla daugiau nepatogumų, nes jis negali gyventi įprasto gyvenimo.

Pasak ortopedų-traumatologų, kuo ilgiau žmogus saugos ranką, tuo paskui daugiau laiko prireiks judesių atstatymui. Kuo anksčiau bus diagnozuota liga, tuo greičiau bus paskirtas gydymas.

Operacija – minimaliai invazyvi

Kartais peties sąnario sausgyslių plyšimas būna dalinis. Tokiais atvejais gali pakakti ir mankštos, sugrąžinančios judesių laisvę. Gydytojai pastebi, kad dažniau kreipiasi vyresnio amžiaus pacientai, kuriems peties patologiją iššaukia ir amžiaus sukelti organizmo pakitimai, artrozė, kartais ir anksčiau patirta trauma.

Kai prireikia sudėtingesnio gydymo, atliekama minimaliai invazyvi artroskopinė peties sąnario operacija. Tai viena pagrindinių operacijų, kai per mažus pjūvius pažeista vieta apžiūrima specialiais instrumentais ir diagnozuota patologija iškart pagydoma: susiuvamos plyšusios sausgyslės, atstatomi peties nelygumai ir panašiai.

Po šios minimaliai invazyvios operacijos pacientas greičiau pasveiksta ir jau po kelių mėnesių, praėjęs reabilitacinį gydymą, gali grįžti į normalų gyvenimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas