Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Didžiausias iššūkis šiomis dienomis tenka koronaviruso židiniu tapusių Padvarių socialinės globos namų darbuotojoms. Iš kairės: socialinė darbuotoja Asta Šveikauskienė, slaugytojo padėjėja Birutė Narvilienė, slaugytoja Dalia Starkovienė, slaugytojo padėjėjos Birutė Kalnienė ir Adelė Bružienė.

Karu su koronavirusu pačia tikrąja šio žodžio prasme dabartinę situaciją Padvarių socialinės globos namuose pavadino direktorė Rima Narmontienė ir darbuotojų kolektyvas – vakarykščiais duomenimis, įstaigoje koronavirusu serga 20 darbuotojų ir 48 gyventojai, iš jų 15 gydomi Kretingos rajono ligoninėje.

Tikisi, kad krizė traukiasi

Jeigu per pirmąją koronaviruso bangą pavasarį Padvarių socialinės globos namai atsilaikė, tai antroji banga jiems smogė visu stiprumu šį sausį – įstaiga tapo vienu smarkiausiai įsiplieskusių židinių visoje šalyje. Tačiau didžiausią krizę, užklupusią užpraėjusią ir praėjusią savaites, tikisi R. Narmontienė, jie jau įveikė: sirgo net 27 darbuotojai, tačiau penktadienį pasveikę į darbą jau grįžo 7. „Dar niekad negyvenome taip, kaip tas savaites, kupinas sumaišties, nerimo, įtampos. Išmokome gyventi tik šia diena, nes nežinojome, kas mūsų laukia rytoj“, – netramdydama ašarų kalbėjo R. Narmontienė.

Iš 6 įstaigos skyrių, kuriuose šiuo metu gyvena 223 gyventojai, ligos neapimti likę tik 2 skyriai. Dviejuose skyriuose, kaip sakė R. Narmontienė, kovidas jau „išsikvėpė“ – žmonės pasveikę. Tačiau ligos židinių dar yra II korpuso (arčiau kelio) pirmame ir antrame aukštuose, – pastarajame susirgo 10 gyventojų, tad jie buvo iškelti į atskirą ligoniams pritaikytą pastatą – Užimtumo centrą, kad apsaugotų sveikuosius gyventojus. Užimtumo centre suformuota atskira darbuotojų komanda, besirūpinanti ligoniais.

Užklupęs virusas persipynė

R. Narmontienė pasakojo, kad pirmasis koronaviruso atvejis jų įstaigoje buvo aptiktas pernai spalio 29 d. – užkratą iš išorės atnešė darbuotojai, sirgę besimptome forma.

„Mūsų gyventojams nuo pavasario neleidžiama niekur išvykti. Nors nuo kovo mėnesio darbuotojams buvo privalomos II lygio apsaugos priemonės – medicinos kaukė arba specialus virusus sulaikantis respiratorius FFP2 ir vienkartinės medicinos pirštinės, manome, kad virusias pateko per apsaugos priemones. Po to jau viskas persipynė, ir virusas nebeskyrė, kur gyventojas, o kur darbuotojas“, – kalbėjo vadovė.

Įsiplieskiant židiniui, buvo gautas Operacijų valdymo centro sprendimas, kad gyventojus, sergančius lengva forma, reikia gydyti pačioje įstaigoje, neperkrauti Kretingos ligoninės – į ją gabenti tik sunkiai sergančiuosius. Vadovaujantis tuo pačiu sprendimu, Kretingos PSPC gydytoja Vaiva Barysienė buvo įpareigota kasdien vizituoti ligonius ir stebėti jų sveikatos būklę.

Ir gydytojams, ir įstaigos darbuotojams nuolat privaloma dėvėti vadinamąjį kosmonauto kostiumą, arba IV lygio apsaugos priemones – respiratorių FFP2 arba FFP3, veido skydus ir vienkartinius: medicinos pirštines, kombinezonus arba neperšlampamus chalatus ir kepurę.

Padvarių socialinės globos namų vadovė Rima Narmontienė: „Kai kam pandemijos išbandymas – dirbti per nuotolį, o mums – darbas trigubu krūviu“.

Iššūkis – suvaldyti gyventojus

„Didelis išbandymas mums teko dar ir todėl, kad visi įstaigos gyventojai priklauso rizikos grupei. Nepaprastai sunku suvaldyti tuos, kurie turi psichikos sutrikimų ir proto negalią. Jau nuo kovo darbuotojai griežtai reguliavo gyventojų srautus: neleidome jiems kontaktuoti tarpusavyje, vasarą leisdavome bendrauti po kelis tik lauke, bet ne kambariuose. O spalį ėmėmės itin griežtos tvarkos – jokių susitikimų, pietūs – mažomis grupėmis arba kambariuose. Ten, kur sergantys, laikėmės ypatingo režimo, kaip infekcinėje ligoninėje: zonos suskirstytos į švarias ir nešvarias, pritaikyti atskiri įėjimai, maistas patiekiamas tik vienkartiniuose induose“, – kalbėjo įstaigos direktorė.

Lėšų vienkartinėms priemonėms ir indams skyrė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Vadovė neslėpė, kad per tą laiką susidarė itin dideli kiekiai šių atliekų.

Darbuotojams – trigubas krūvis

Nuo pandemijos pradžios koronavirusas užklupo (su dabar dar sergančiais) 118 Padvarių socialinės globos namų gyventojų – iš jų 16 mirė – ir 49 darbuotojus. Iš viso čia dirba 130 darbuotojų, tad, staiga šių prirūkus, įstaiga per įvairias organizacijas kreipėsi į žmones, prašydama savanoriškos pagalbos.

Kretingos rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija iš sudaryto rezervo atsiuntė vieną darbuotoją iš Dienos veiklos centro, o prireikus dar yra parengti 4 darbuotojai iš Socialinių paslaugų centro.

„Žmonės iš Kretingos, Palangos pasisiūlė savanoriauti, dar 3 ar 4 turėtų atvykti iš Carito draugijos. Nebūtinai medikai, mums reikia bet kokios pagalbos. Džiaugiamės visais, kurie, kiek kas gali, atiduoda savo laisvą laiką, – kalbėjo R. Narmontienė. – Labai džiaugiuosi ir savo kolektyvu: pas mus nebeliko pareigybių, visi – administracijos, socialiniai darbuotojai ir jų padėjėjai – stojo į vienas gretas. Nėra tokių, kurie atsakytų, mūsų žmonės labai supratingi. Kažkam karantinas yra išbandymas dirbti nuotoliniu būdu, o mūsų darbuotojams, drąsiai sakau, – trigubu krūviu. Todėl šitą karą mes tikrai laimėsime.“

Vadovės žodžiais, jau yra paskiepyti 96 įstaigos gyventojai, tačiau 10 iš jų susirgo, nes, manoma, skiepijant jau buvo užsikrėtę, tik liga dar nebuvo pasireiškusi. Iš pasiskiepijusių darbuotojų 38 nesirgę koronavirusu, tad, tikimasi, kad jie visi sėkmingai sulauks vasario 4 dieną numatytos antrosios vakcinacijos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas