Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

2019 m. Lietuvos gyventojai rūšiuodami konteineriuose surinko  51,5 tūkst. tonų pakuočių atliekų, o tai 5,5 tūkst. tonų, arba 12 proc., daugiau negu buvo sutvarkyta 2018 m. Vidutiniškai vienas Lietuvos gyventojas 2019 m. surūšiavo 18,4 kg pakuočių atliekų (2013 m. – 7,6 kg; 2014 m. – 8,5 kg; 2015 m. – 10,6 kg; 2016 m. – 12,9 kg; 2017 m. – 14,9 kg; 2018 m. – 16,4 kg). Kretingos rajono savivaldybėje vidutiniškai vienas gyventojas 2019 m. surūšiavo 10,85 kg (2018 m. – 8,07 kg).

Pastebima, kad Kretingos rajone surinktų ir sutvarkytų pakuočių atliekų didžiausią procentinę dalį sudaro stiklinės pakuotės atliekos – 52,31 proc. (Lietuvos vidurkis – 49,84 proc.), plastikinės pakuotės – 32,21 proc. (28,27 proc.), popierinės pakuotės – 8,96 proc. (15,44 proc.).

Pakuotėms skirtuose konteineriuose – batai, rūbai, higienos priemonės

2020 m. gamintojų ir importuotojų atlikti kontroliniai patikrinimai 18 Lietuvos savivaldybių parodė, kad į individualaus naudojimo rūšiavimo konteinerius, skirtus pakuotėms, gyventojai ir toliau meta avalynę, drabužius, higienos priemones, maisto ir kitokias atliekas. Tokios netinkamai išrūšiuotos atliekos kartais sudaro apie trečdalį ir daugiau tokių konteinerių turinio. Kitaip sakant, už pakuočių tvarkymą atsakingi gamintojai ir importuotojai priversti tvarkyti dar ir mišrias atliekas, nors tai jiems visiškai nepriklauso.

Kolektyvinio naudojimo plastiko ir popieriaus pakuotėms skirtų konteinerių turinys yra ne geresnis – rūšiuotos atliekos yra stipriai užterštos mišriomis atliekomis. Kiek geresnis kolektyvinio naudojimo stiklo konteinerių turinys. Nors pasitaiko, kad į stiklo konteinerius, skirtus stiklinėms pakuotėms surinkti, metami automobilių stiklai, molio dirbiniai, plytelės. O mišrioms atliekoms skirtuose konteineriuose, deja, vis dar gausu įvairiausių pakuočių, kurios turėtų būti rūšiuojamos.

VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ Viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė atkreipė dėmesį, kad neaiškiomis cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė greičiausiai galėtų būti vertinama kaip pavojingoji atlieka. Jos išmesti į pakuočių atliekų konteinerius pagal nustatytą tvarką nederėtų, kaip ir vaistų buteliukų, tepalais ar pavojingomis medžiagomis užterštų pakuočių.

„Taip pat svarbu, kad, išmetant pakuotę į rūšiavimo konteinerį, joje nebūtų maisto likučių. Plauti pakuotę nėra privalu, nors išplauta pakuotė ir palengvina rūšiavimo ir perdirbimo procesus. Svarbiausia, kad pakuotėse neliktų jokio turinio“, – priminė PTO atstovė.

„Tiesa ta, kad užteršdami pakuotėms skirtus konteinerius netinkamomis atliekomis vartotojai savo netvarkos kainą pajunta per prekių kainas. Tvarkydami jas patiriame papildomų išlaidų, kurios yra tris kartus didesnės už tvarkymo išlaidas atliekų, surenkamų mišrių atliekų konteineriais. Taip vartotojas padidina veiklos sąnaudas, o jos galiausiai tampa naujų prekių kainos dalimi. Deja, turbūt reikia laiko, kad šią sąsają ir atsakingo rūšiavimo naudą suprastų ne mažuma, o dauguma. Na, o didžiausia dabartinės atliekų rūšiavimo ir tvarkymo sistemos bėda yra ta, kad už netvarką, kurią sukelia neatsakingi gyventojai, turi padengti tie, kurie tvarkingai rūšiuoja, ir tie, kurie tvarko net ir mišrias atliekas, nors dėl jų tvarkymo neturėtų sukti galvos“, – sakė Eglė Razbadauskaitė.

Organizacijos užsakymu, 2019 m. atliktos reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, Gyventojai nerūšiavimo priežastimis nurodo tas pačias priežastis, kaip ir 2013 m., t.y. baimę, kad išrūšiuotos atliekos vis tiek bus pilamos į vieną mašiną ir sumaišomos su komunalinėmis atliekomis, neturėjimą, kur namuose laikyti išrūšiuotų atliekų (mažai vietos virtuvėje), kita dalis gyventojų netiki, kad jų išrūšiuotos atliekos bus perdirbtos, taip pat dar yra keletas savivaldybių, kuriose trūksta rūšiavimo konteinerių. Tiesa, yra gyventojų, kurie atsakė, kad trūksta laiko ir noro arba nejaučia ekonominės naudos. Tokių buvo šiek tiek daugiau negu 10 proc.

---

PASTABA: Individualių valdų gyventojai, kurie naudojasi individualiomis rūšiuojamojo surinkimo priemonėmis, į VISOMS PA (išskyrus stiklą) skirtą konteinerį mesdami atliekas turi vadovautis „Plastikas“ ir „Popierius“ nurodyta informacija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas