Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Prasidėjo kūrenimo sezonas. Ar išvalyti kaminai?

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Gaisrai
  • 2020-11-06

Sakoma, su kaminkrėčiu nesusipyk – nesiseks. Jeigu gatvėje kaminkrėtį sutiksi, – apsikabink ir išsisuodink, tada laimę sau prisiviliosi – kokių tik legendų neprikurta apie šios retos, tačiau mažiausiai dukart per metus labai paklausios profesijos žmones.

Jeigu kaminas traukia, tai dar – ne viskas

Kretingoje kaminkrėčių – ant vienos rankos pirštų turbūt nepriskaičiuosi, kai kurie, kaip Ramūnas Poškus, pagal iškvietimus ir iš Plungės atvažiuoja.

„Darbymetis, prasidėjęs prieš kūrenimo sezoną, man, galima sakyti, jau baigėsi, nors dar pasitaiko vienas kitas iškvietimas“, – sakė pašnekovas.

Šiemet per laikotarpį iki šio kūrenimo sezono pradžios Plungėje, Kretingoje, Telšiuose ir dar daug kur – žodžiu, kone visoje Žemaitijoje R. Poškus išvalė apie 400 kaminų.

Anot pašnekovo, vieną kaminą išvalyti užtrunka ir 10 minučių, o kitam, žiūrėk, ir valandos arba pusdienio prireikia – nelygu, kada pastarąjį kartą buvo valytas. Yra žmonių, manančių, jog, jeigu kaminas pakankamai traukia, vadinasi, viskas su juo gerai, neliečia kelerius metus. O iš tiesų gyventojams išsivalyti kaminus yra svarbiausia dėl to, kad dūmtraukiuose neužsidegtų suodžiai. Būtent nuo užsidegusio kamino arba netvarkingos krosnies dažnai užsiliepsnoja ir kitos pastato konstrukcijos.

Ugnis nusineša ir turtą, ir sveikatą

Kaip teigė Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektorius Justas Šedys, pernai Kretingos rajone kilo 128 gaisrai, iš kurių 26 – būtent dėl kamine užsidegusių suodžių. Šiemet per 10 mėnesių įvyko 93 gaisrai, ir 18-a iš jų – dėl užsidegusių suodžių kamine, 5 – dėl dūmtraukio eksploatavimo bei įrengimo pažeidimų ir 1 – dėl dūmtraukio gedimo.

„Nenuostabu, kad, vėstant orams, mūsų, ugniagesių, žvilgsniai vis dažniau krypsta į gyventojų namus. Dėl netvarkingų krosnių, židinių ir dūmtraukių kasmet kyla nemažai gaisrų, taip netenkama ne tik turto, bet kartais – ir sveikatos ar net gyvybės“, – kalbėjo J. Šedys. Jo žodžiais, nelaimę gali prišaukti ir neapdairus elgesys, tarkim, užkuriant krosnį, įpilama degaus skysčio. Tokiais atvejais netoliese esantis žmogus akimirksniu gali apdegti pats arba uždegti namus.

Inspektoriaus teigimu, vidutiniškai kiekvienais metais Lietuvoje dėl netvarkingų krosnių, židinių ir dūmtraukių arba netinkamo jų eksploatavimo gaisruose žūsta apie 11 žmonių, o gyvenamuosiuose namuose kyla daugiau kaip tūkstantis gaisrų.

Suodžius iš dūmtraukių ir krosnių būtina valyti prieš kiekvieną šildymo sezoną, o jo metu – ne rečiau kaip kartą per ketvirtį. Dūmtraukiai turi būti tvarkingi, iš išorės išbalinti, kad matytųsi aprūkę įskilimai. Be to, dūmtraukiai negali būti apklijuojami tapetais ar apdedami kitomis degiomis medžiagomis.

„Už nevalomą dūmtraukį, keliantį gaisro pavojų, numatytos baudos, tačiau iš kamino pliūptelėjusi ugnis žmogui paprastai būna pati didžiausia bauda ir skaudžiausia gyvenimo pamoka“, – teigė inspektorius.

Priminė apie dūmų detektorius

Anot J. Šedžio, ir šiais metais vyko tradicinė akcija „Gyvenkime saugiai“. Jos metu pareigūnai dar kartą atkreipė gyventojų dėmesį, kaip tinkamai naudoti elektros prietaisus ir įrenginius, papasakojo, kodėl reikia įsirengti autonominius dūmų detektorius, konsultavo priešgaisrinės saugos klausimais.

Autonominių dūmų daviklių paskirtis – garsiniu signalu įspėti gyventojus apie gresiantį gaisro pavojų, suteikiant galimybę laiku išsikviesti pagalbą ir taip išvengti didesnių nuostolių. Detektoriai montuojami ant lubų, kuo arčiau patalpos centro. Jeigu nėra galimybės pritvirtinti ant lubų, tada galima ant sienos kuo arčiau lubų. Bent po vieną dūmų detektorių patariama įsirengti kiekviename bute arba kiekviename gyvenamojo namo aukšte. Rekomenduojama detektorių įrengti koridoriuje, šalia patalpų, kuriose žmonės miega. Nerekomenduojama virtuvėje ir kitose patalpose, kuriose gali būti garų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas