Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Vėlinių žvakės – šuolis į ekologiją

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2020-10-30
Kartenoje veikianti žvakių gamybos įmonė „Geralda“, vadovaujama Gintauto Igario, diegiamomis inovacijomis stebina ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių rinkas.

Vėlinių dienomis mūsų kapinės pavirsta šviesų jūra, o po to konteineriai lūžta nuo suverstų išdegusių žvakių indelių. Pasauliui vis labiau gręžiantis į ekologiją, Kartenoje įsikūrusios stambiausios Baltijos šalyse, daugiau kaip 20 metų žvakes gaminančios, įmonės „Geralda“ vadovas Gintautas Igaris tvirtino, kad įmonės prioritetas – biologinių produktų panaudojimas, o siekis – tapti tvarios žiedinės ekonomikos lydere šalyje.

Pusę žvakių eksportuoja

Šiemet savo veiklos 25-metį švenčianti įmonė „Geralda“, kurioje dirba per 100 darbuotojų, gamina apie 200 įvairių rūšių ir modifikacijų žvakių. Per metus ne vien po Lietuvos ir Baltijos, bet ir – Skandinavijos šalių, Olandijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Šveicarijos prekybos centrus, išplatinama nuo 20 iki 30 mln. įvairių žvakių indelių. Į juos per metus modernizuotoje įmonėje supilama per 3 tūkst. tonų degios masės. Šiandieną žvakės populiarumui, pasak G. Igario, įtakos turi ne vien estetinė išvaizda, bet ir degimo trukmė: „Geraldos“ žvakės dega nuo 4 val. iki 6 parų. Prieš 5–7 metus pirkėjai ieškodavę žvakių, degančių iki vienos paros, o dabar didžiausią paklausą turi tos, kurios dega 2 paras. „Pusė mūsų pagaminamos produkcijos iškeliauja į užsienį, kur vartotojai, ypač – Šveicarijoje, pageidauja vien ekologiškų produktų. Jau pasiekėme, kad 50 proc. degios žvakių masės sudarytų biologinės medžiagos iš atsinaujinančių šaltinių – aliejai, stearinai. Šiųmetinėse žvakėse nebėra naftos produktų, ir tokių žvakių mūsų asortimente vis daugės. Be plastiko kol kas neišsiverčiame, bet jam yra keliami itin aukšti reikalavimai, savo žvakėse visiškai atsisakėme polivinilo chlorido“, – tikino G. Igaris.

Pirmieji pasaulyje – inovatyvų produktą

Verslininkas, įmonės „Geraldos“ įkūrėjas, sporto pasaulyje labiau žinomas kaip azartiškas lenktynininkas, pasaulinių Dakaro ralių dalyvis, taip kalbėjo apie ekologijos sampratą ir jos siekį įmonėje: „Esame gyvojo pasaulio dalis, ir požiūris į supančią aplinką yra kiekvieno žmogaus vertybių DNR pagrindas. Mes siekiame, kad ateityje visa mūsų įmonės gamyba ir pagaminta produkcija dalyvautų žaliosios ekonomikos grandinėje. O tai reiškia, kad gamybos cikle medžiagos suktųsi ratu – ekologiškas produktas būtų vėl nesyk perdirbtas.“

G. Igaris pasidžiaugė, kad jų įmonė pirmoji pasaulyje sukūrė inovatyvų produktą – žvakes indeliuose, kurie taip pat pagaminti iš biologinių medžiagų, tinkamų industriniam kompostavimui. „Šias žvakes kol kas tiekiame tik Šveicarijos rinkai, nes Lietuvoje jas naudoti šiek tiek ankstoka – dar nėra atitinkamos logistikos ir galimybių šias žvakes kompostuoti. Manome, kad Lietuvoje infrastruktūra tam atsiras po kokių metų pusantrų“, – svarstė G. Igaris.

Dėl to įmonė „Geralda“, tikino jos vadovas, palaipsniui siekia kelių dalykų: pirma, kad visos žvakės būtų pagamintos vien iš biologinių medžiagų, antra – kad patys jas galėtų utilizuoti. „Tačiau yra dar ir nematomoji pusė: žmonės mato produktą, bet ne gamybos procesą. O tam reikalinga žalioji energija“, – kalbėjo G. Igaris, patikindamas, kad ant savo gamyklos stogų yra įsirengę saulės baterijas.

Saikas būtinas verslui ir pirkėjams

G. Igaris mano, kad, vis populiarėjant žaliųjų resursų naudojimui, pasaulio verslas turėtų elgtis apdairiai ir saikingai: „Žalieji resursai gali prilygti „arbūzo efektui“, kai iš išorės žalia, o prapjovus viduje raudona. Tarkim, malkos ir anglis yra biologinės kilmės medžiagos, bet malkų resursai atsinaujina, o anglies – ne. Arba dėl palmių aliejaus masiškai kertami palmių miškai, o tai pažeidžia ekosistemą.“

Žmonės, įsitikinęs karteniškis, taip pat turėtų būti skatinami kultūringai vartoti. „Nenorėčiau savo nuomonės primesti pirkėjams, kiek ir kokių žvakių nešti ant mirusiųjų kapų. Tai – kiekvieno žmogaus asmeniškas, sakyčiau – netgi intymus, santykis su iškeliavusiuoju. Aš esu minimalistas ir pasisakau prieš besaikį vartojimą. Per Vėlines, eidamas į kapines, nešu po nedidelę žvakelę, nors, atrodytų, galėčiau glėbiais, bet būtinai aplankau kiekvieno man brangaus žmogaus kapą“, – prisipažino pašnekovas.

G. Igaris pasidžiaugė, kad iš esmės Lietuvos vartotojai jau yra gana pažangūs: „Tenka bendrauti su įvairių Europos šalių verslininkais, juos stipriai nustebiname sėkmingai įdiegta taros depozito sistema. Tuo galime didžiuotis prieš Europos šalis lyderes. Galėtume siekti, kad ir po Vėlinių kalnai stiklo indelių neiškeliautų į bendrųjų atliekų sąvartynus. Mitas yra tai, kad aprūkęs stiklas netinkamas perdirbti. Stiklas lydomas, esant 1 tūkst. laipsnių temperatūrai, tad suirtų visi likučiai ant jo sienelių. Problema yra ne medžiaga, bet jų surinkimas, rūšiavimas ir perdirbimas. Tam Lietuvoje tiesiog nėra pasiruošta.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas