Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Salantuose – prieškario žydų gyvenimo atgarsiai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žmonės
  • 2020-09-18
Prie šviežiai ištapytos sienos: (iš dešinės) Aurimas Rapalis, kūrėjos Lina Šlipavičiūtė-Černiauskienė ir Lauryna Kiškytė, Salantų kultūros centro vadovė Stasė Preibienė.

Šiemet minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus, Salantų kultūros centras kartu su VšĮ „Kiaurai sienas“ ėmėsi įgyvendinti idėją ant vieno Salantų miesto pastatų sienos iš senovinės fotografijos meniškai perkelti prieškario miestelio žydų gyvenimo fragmentą. Kūrėjai Salantuose triūsė praėjusį savaitgalį, o šį sekmadienį, rugsėjo 20-ąją, 13.00 val. organizatoriai kviečia į šio kūrinio pristatymą. Po jo 13.30 val. Salantų kultūros centre įvyks grupės “Rakija Klezmer Orkestar” koncertas.

Salantų kultūros centro renginių organizatoriaus ir projekto “Praeities atspindžių beieškant: Salantų krašto istorijos paveldo sklaida” rengėjo Aurimo Rapalio teigimu, meninei fotografijai-instaliacijai buvo pasirinktas vienas pastatų Turgaus aikštėje Nr. 10, sutikus jo gyventojams. Ten pat įsikūrusi garsiojo „Salantų pyrago“ krautuvėlė.

Ant sienos buvo perkeltas fragmentas iš vienos istorinės Salantų žydų fotografijos, darytos 1934 m., kurioje įamžinti salantiškiai jaunuoliai, svajoję grįžti į savo istorinę tėvynę. „Neaišku, ar jiems tai pavyko padaryti. Fotografija šiuo metu saugoma Beit Lohamei Ha-Getaot muziejuje Izraelyje. Kadangi Salantų žydų fotografijų išlikusių nedaug, sienos piešiniui ilgai ieškota tinkamiausio varianto, geresnės kokybės fotografijos, kol kūrėjai apsistojo ties pastarąja nuotrauka“, – kalbėjo A. Rapalis.

Piešinį sukūrė VšĮ „Kiaurai sienas“ menininkės Lina Šlipavičiūtė-Černiauskienė bei Lauryna Kiškytė. Pastaraisiais metais jos įgyvendina didžiulį meno projektą, skirtą Vilniaus žydų bendruomenės istorinės atminties atgaivinimui. Tačiau šiemet jų projektas prasiplėtė ir nauji kūriniai papuošė Uteną, Merkinę bei šis – vieną pagrindinių gatvių Salantuose.

„Tai yra laikinas meno kūrinys, provokuojantis skirtingas emocijas, skatinantis stabtelti, prisiminti, diskutuoti, pasidžiaugti, nusistebėti, o gal net ir supykti. Kai kam tai – gražu, o kai kam – ne. Tačiau kultūra ir nėra bandymas įtikti visiems. Tai būdas suteikti kelią kultūringai ir taikiai diskusijai, išmokti įsiklausyti, prisiminti – subtiliai, gyvai, jaukiai. Šis kūrinys kurį laiką tikrai atkreips dėmesį, bus priminimas, kad šiose Salantų gatvėse, namuose dar visai neseniai gyveno žydai, kurie irgi buvo salontėške, kūrę ir vystę miestą. Jų nebeliko, liko tik atspindžiai Salantų žydų bendruomenės, prieškariu gana gausios ir ryškios“, – projekto esmę apibūdino A. Rapalis.

Jis sakė, kad Salantų kultūros centras džiaugiasi, užmezgęs ryšius ne vien su menininkėmis, bet ir pradėjęs bendradarbiauti su žydų kultūros ir informacijos centru bei muzikos grupe „Rakija Klezmer Orkestar“, kuri šiais metais organizuoja koncertinį turą po Lietuvą ir sekmadienį atvyksta į Salantus.

„Sunaikintą prieškario Lietuvos žydų (litvakų) kultūrą daug kas pažįsta iš išorės – architektūros, aprangos, simbolių. Nedaug kas pagalvoja, kaip gi skambėjo jų muzika. Grupė „Rakija Klezmer Orkestar“ir siekia šią spragą užpildyti, surengdama pirmąjį turą, kuriuo sieks grąžinti užmirštą žydų muziką į tas vietas, kur kadaise ji galimai ir skambėjo“, – tvirtino A. Rapalis.

---

„Rakija Klezmer Orkestar“ – tai jaunų, profesionalių ir ugningų muzikantų grupė, trankiai grojanti žydų ir Balkanų tautų muziką. Tai – bene vienintelė žydų tradicinę muziką Lietuvoje propaguojanti grupė, priverčianti įsiklausyti ir nejučia pradėti trypčioti ir jaunuolius, ir senjorus.

Siekdama įprasminti žydų kultūrinį paveldą, grupė groja klezmer – tradicinę žydų vestuvinę muziką autentiškose vietose, kuriose dar prieš Antrąjį Pasaulinį karą virė žydų gyvenimas. Savita stilistika, vingriomis melodijomis ir šokio ritmais pasižyminti muzika susipina su senosiomis sinagogų, miestų aikščių ir kitomis žydų gyventomis erdvėmis ir nejučia nukelia į praeito amžiaus pradžią.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas