Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Miesto įkūrėjo jubiliejui – rūmų verandos atidarymas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Šventės
  • 2020-09-01
Perkirpti simbolinę juostelę Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė pakvietė Kretingos rajono merą Antaną Kalnių (kairėje) ir bendrovės „Pamario restauratorius“ vadovą Aldą Kliuką.

Praėjusį savaitgalį Kretingos dvaro rūmų aplinka tarsi nusikėlė į praeitį: šimtamečių ąžuolų pavėsyje trenkė Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų orkestras, atvyko daug garbių svečių, griaudė patrankų salvės. Taip buvo pagerbtas Kretingos miesto įkūrėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus 460-asis gimimo jubiliejus ir pasidžiaugta ta proga atstatyta istorine dvaro rūmų veranda.

Bendradarbiaus su kariškiais

„Šiandien Dievas mums davė gerą orą, puikią nuotaiką ir tikėtina, kad ateičiai muziejui dar duos ir pinigų. Ši diena ypatinga tuo, kad minime J. K. Chodkevičiaus jubiliejinį gimtadienį ir, atverdami rūmų verandos duris, džiaugiamės atkurtu istoriniu teisingumu. Kas prieš dešimtmetį galėjo patikėti, kad turėsime tokią atsivėrusią žalią erdvę, kur auga šimtamečiai ąžuolai, o iš jų lapų nupintos girliandos šiandien guls ant verandos laiptų. Tai – visų muziejininkų triūsas ir žmonių meilės savo kraštui išraiška“, – iš naujosios verandos į susirinkusius kretingiškius ir miesto svečius kreipėsi Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė, pakviesdama Kretingos rajono merą Antaną Kalnių bei restauravimo darbus vykdžiusios bendrovės „Pamario restauratorius“ vadovą Aldą Kliuką perkirpti simbolinę juostelę.

Šventę pravesti talkinęs Lietuvos kariuomenės Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ atstovas Nerijus Čapas akcentavo šios dienos ypatingumą ir tuo, kad karvedžio J. K. Chodkevičiaus jubiliejus minimas jo istorinėje dvarvietėje, ten, kur Kretingos miesto ištakos. Ta proga Kretingos muziejus su Lietuvos kariuomenės Motorizuotąja pėstininkų brigada „Žemaitija“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį.

Svarų žodį apie kretingiškių, pradedant nuo J.K. Chodkevičiaus, indėlį kuriant miestą, pasakė tarnystę Kretingoje baigiantis katalikų parapijos klebonas Astijus Kungys.

Padėkų lietus

V. Kanapkienė dėkojo visiems žmonėms, kurie 2012 m. pasirašė dėl sovietinio pastato, kuriame veikė kolegija, nugriovimo ir rūmų verandos atstatymo: „Turėjome įveikti daug prieštaravimų, tačiau jūsų dėka lyg vandenyno srovė pralaužėme akmenis ir atėjome į šią dieną. Norėčiau palinkėti Kretingos rajono vadovams energijos ir ryžto vykdant kitus atkūrimo darbus, ypač – nugriaunant dvarvietės nepuošiančio bendrabučio“.

Sveikinimo kalboje A. Kalnius viešai patikino, kad šio rūmų priestato atsiradimas – tik darbų pradžia, jie tęsis, ir Kretingos dvaro sodyba sužibės lyg perlas: “Dar laukia bendrabučio nugriovimas, oranžerijos renovacija, parko sutvarkymas.“

Į atkurtą rūmų verandą tądien kilo svečiai, kuriems simbolinę dovaną – grifą vaizduojantį J. K. Chodkevičiaus herbą – už bendradarbiavimą įteikė V. Kanapkienė: Kretingos rajono Garbės pilietis, klubo „Kretingos krašto ainiai“ pirmininkas, Seimo narys Antanas Vinkus; Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Lukas Savickas; Kultūros paveldo departamento atstovė Diana Varnaitė, kurią V. Kanapkienė pavadino „kietu riešutėliu“ – ji dalyvavo teismuose, sprendžiant verandos reikalus, bei šio departamento Klaipėdos regiono vadovas Almantas Mureika.

Už ilgametę bendrystę su Kretingos muziejumi, atkuriant istorinius dvaro pastatus, taip pat – ir verandą, V. Kanapkienė dėkojo bendrovės „Pamario restauratorius“ vadovui A. Kliukui ir jo pavaduotojui Algimantui Zokaičiui. Visiems trims taip pat buvo įteikti Vyriausybės padėkos raštai.

Seimo narys A. Vinkus pasidžiaugė Kretingos kraštui atsidavusiais žmonėms, jų darbais, tarp jų – ypač Nacionalinės kultūros premijos laureatės V. Kanapkienės nuopelnu miestui, pažymėjo, kad Seimas ateinančius 2021 metus paskelbė Jono Karolio Chodkevičiaus metais.

Šventinę nuotaiką kėlė Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų orkestras (kapelmeisteris – kapitonas Ričardas Kukulskis, dirigentas – kapitonas Remigijus Terminas).

Vardinių rožių sodas

Iškilmių proga prie istorinės rūmų verandos, kurią, palydėdamas uždegančiu žodžiu, pašventino tarnystę Kretingoje baigiantis parapijos klebonas Astijus Kungys, buvo pasodintas vardinių rožių sodas.

„Jonas Karolis Chodkevičius – didis žmogus: jis buvo ne tik Lietuvos kariuomenės vadas, bet ir tikras katalikas: 1609 m. jo dėka buvo padėti pirmieji akmenys bažnyčios stybai. Jis iškovojo teisę, kad kuršių žemėse gimtų naujas miestas, kurį pavadino savo vardu – Karolštadtas. Jo dėka Kretinga tapo vienu Europos miestų, gavusių Magdeburgo teises, ir pasirinko ženklą – Mariją su Kūdikiu ant rankų. Labai simboliška, kad ypatingai šiandieną Lietuvą, lyg tą kūdikį, taip pat laiko atsidavusios moterys – gydytojos, mokytojos, tarp jų – ir šio dvaro puoselėtoja Vida Kanapkienė.

„Šventyklos – Dievui, Tėvynei – laisvė, o sau – šlovė“, – šiuos žodžius, kuriais buvo pavadinta muziejuje surengta mokslinė konferencija, ir kurie nesyk skambėjo renginio metu, M. K. Sarbievijus dedikavo J. K. Chodkevičiui. Konferencijoje pranešimus skaitė: Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas, kraštotyrininkas Juozas Pelionis bei viešnios – Tojana Račiūnaitė iš Vilniaus dailės akademijos bei docentė Genutė Kirkienė iš Vilniaus universiteto.

Muziejuje iškilmių proga buvo atidaryta paroda „Didžiajam karvedžiui Jonui Karoliui Chodkevičiui – 460“. Šventę užbaigė miestiečiams padovanotas Klaipėdos „Mėmelio kvarteto“ barokinės muzikos, skambėjusios iš dvaro verandos, koncertas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas