Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Iš Kretingos kilusi 26-erių Rūta Puodžiukynaitė, 6 metus praleidusi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI), tokio pasirinkimo nesigaili – šiandien mergina dirba Airijos ambasadoje Lietuvoje ir siekia diplomatinės karjeros aukštumų.

Pasak iš Kretingos kilusios Rūtos Puodžiukynaitės, pastaraisiais metais auga jaunimo politinis aktyvumas: „Auga nauja, ryžtinga karta, kuri, manau, bus aktyvesnė valstybės gyvenime, labiau pasitikės institucijomis bei reikalaus iš jų daugiau atskaitomybės ir skaidrumo.“

„Apie politikos mokslų bakalauro studijas sužinojau susipažinusi su viena VU TSPMI studente. Jos pasakojimai apie studijų kokybę, dėstytojus, institutą ir jo bendruomenę sužadino mano smalsumą ir norą pasidomėti bakalauro programa VU TSPMI. Peržvelgus dėstomas disciplinas ir studentų atsiliepimus, nusprendžiau VU TSPMI įrašyti pirmuoju numeriu stojimo į aukštąsias mokyklas sistemoje. Vėliau susikoncentravau į brandos egzaminus ir pasiruošimą jiems – norint įstoti į institutą, reikėjo aukštų valstybinių egzaminų įvertinimų“, – teigė kretingiškė.

Jos tikinimu, studijos šiame institute suteikė galimybę semtis žinių iš vienų geriausių dėstytojų Lietuvoje, kurie padėjo ugdyti kritinį mąstymą: „Jau pirmųjų seminarų metu pastebėjau, kad nėra teisingų atsakymų, išmokome gerbti vienas kito nuomonę, išklausyti argumentus ir diskutuoti. Praktiniai seminarai sustiprino gebėjimą aiškiai formuluoti mintis, o apie sudėtingus dalykus kalbėti paprastai“, – pasakojo R. Puodžiukynaitė.

Praktikos – profesinių įgūdžių stiprinimui

R. Puodžiukynaitė, siekdama išbandyti save naujose srityse ir iš arčiau pamatyti politikų bei Lietuvos institucijų darbą, antrais studijų metais atliko savanoriškas praktikas „UNICEF Lietuva“ ir LR Seime. „Buvau smalsi, man stigo praktinių įgūdžių, o jų neįgysi sėdėdamas universiteto auditorijoje ir diskutuodamas. Savanorystė šiose institucijose man suteikė patirties, kurią galėjau pritaikyti studijuodama institute“, – teigė pašnekovė.

Ketvirtajame kurse mergina atliko daugiausia iššūkių kėlusią praktiką Užsienio reikalų ministerijoje (URM): „Turėjau pakankamai teorinių žinių, kad geriau suprasčiau tam tikrus procesus – kaip veikia valstybė, kas vyksta Lietuvos politikoje. URM praktiką atlikau Vystomojo bendradarbiavimo departamente neatsitiktinai – po praktikos „UNICEF Lietuva“ norėjau labiau domėtis šia sritimi, pozicija departamente buvo kaip tik tai, ko man reikėjo.“

Kretingiškės tikinimu, praktika URM leido geriau suprasti, kaip veikia pati institucija ir biurokratijos aparatas valstybėje. „Departamente dirbau su 2017 metų vystomojo bendradarbiavimo projektų paraiškų ir koncepcijų klasifikavimu, rengiau informacinę medžiagą apie Jungtinų Tautų, Europos Sąjungos ir Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo politiką ir veiklą, skirtą Lietuvos visuomenės ir jaunimo informavimui, prisidėjau prie įvairių vystomojo bendradarbiavimo tematika konferencijų rengimo. Esu dėkinga kiekvienai iš institucijų – jos suteikė galimybę tobulėti ir siekti tikslų mano profesiniame kelyje“, – neabejojo R. Puodžiukynaitė.

6 metus besimokiusi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSMPI) pašnekovė tikino, kad studijos skatina kritinį mąstymą ir atveria duris naujoms galimybėms ir patirtims.

Tolesnes studijas lėmė atliktos praktikos

Pašnekovė tvirtino apie magistro studijas pradėjusi svarstyti paskutiniais bakalauro studijų metais: „Man visada patiko vieno mūsų instituto profesoriaus žodžiai: „bakalauras yra kaip greito maisto restoranas“. Manau, kad magistro studijos yra būtinos norint tapti geru savo srities specialistu.“

VU TSPMI vykdomos 6 magistro programos, o kretingiškės pasirinkimą lėmė atliktos praktikos bakalauro studijų metu. „Kiekviena praktika leido pamatyti skirtingus politikos užkulisius ir suprasti, kad norint judėti toliau, reikia didesnio žinių bagažo. Dar bakalauro studijų pradžioje užsibrėžiau tikslą, kad noriu dirbti diplomatinį darbą, todėl geresnės ir mano lūkesčius atitinkačios negu tarptautinių santykių ir diplomatijos programos, pasirinkti negalėjau“, – įvardijo mergina.

Pasak jos, žinios ir įgūdžiai, kuriuos studentai įgauna magistro programos metu, labai skiriasi nuo bakalauro studijų – pastarosios skirtos padėti tvirtą ir platų žinių pagrindą, o magistras skirtas gilinti žinias vienoje pasirinktoje srityje. „Per dvejus magistro studijų metus turėjau daug progų susipažinti ir pabendrauti su kviestiniais svečiais iš įvairių Lietuvos ir užsienio institucijų. Tokiomis akimirkomis suprantu, kad atsidūriau tinkamoje vietoje, tinkamu laiku“, – teigė pašnekovė.

Darbas ambasadoje skatina nesustoti

R. Puodžiukynaitės tvirtinimu, darbą Airijos ambasadoje Lietuvoje ji pradėjo visiškai netikėtai. „Iš pradžių maniau, kad politikos atašė pozicija bus monotoniška – būsiu įpareigota vykti į susitikimus ministerijose, stebėti, kas vyksta Lietuvos politikoje ir savo įžvalgomis pasidalinti su užsienio diplomatais, tačiau likau maloniai nustebinta“ ,– atskleidė pašnekovė.

Anot jos, šioje darbo pozicijoje būtina greita reakcija ir pastabumas, kūrybiškumas ir gebėjimas pateikti kelias skirtingas alternatyvas vienai situacijai spręsti: „Kartais net ir menkiausia detalė gali reikšti labai daug, todėl jos praleisti nevalia. Mano pozijoje dirbantys žmonės ne tik stengiasi nuolatos informuoti užsienio diplomatus, kas vyksta jų reziduojamoje valstybėje, palaikyti ryšius su (ne)vyriausybinėmis organizacijomis, bet ir stiprinti dviejų valstybių bendradarbiavimą, jų diplomatinius santykius. Taip pat prisidedame organizuojant užsienio valstybių diplomatų vizitus, suteikiame visą naujausią informaciją apie svarbius politinius procesus, kurie tuo metu vyksta.“

Kretingiškės tvirtinimu, svarbiausios profesionalaus diplomato savybės – neutralumas ir nešališkumas, taip pat būtinas taktiškumas, ramumas. „Buvęs Airijos ambasadorius man yra pasakęs – diplomatai neparodo savo susierzinimo ar pykčio, jie tiesiog nuolat viską užsirašinėja. Profesionalus diplomatas neturėtų apsiriboti viena sritimi, jis turi būti įvairiapusiškas, daugelio sričių žinovas, išsilavinęs ir atviras. Diplomatinėje tarnyboje tenka susipažinti su daugybe skirtingų valstybių, kultūrų, religijų ar sričių atstovais, todėl privalu būti pasirengus užmegzti ryšį su jais visais. Dėl šių priežasčių profesionaliam diplomatui taip pat svarbu turėti gerus derybinius įgydžius, greitą reakciją ir gebėjimą rasti kompromisą“, – įvardijo pašnekovė.

R. Puodžiukynaitė tvirtino esanti laiminga galinti dirbti tokį darbą – kasdien nestinga iššūkių, kurie sustiprina ir ugdo. Artimiausiu metu ji svarsto rinktis dar vienas magistro studijas naujoje srityje, o moksleivius ir abiturientus, svarstančius apie politikos mokslų studijas, ji skatina rinktis VU TSPMI.

„Institute juokaujama, jog pirmajame kurse didžioji dauguma svajojame tapti diplomatais. Studijos atveria naujas galimybes, jos apima platų disciplinų lauką: politiką, ekonomiką, filosofiją ir kitas, tai yra šių studijų unikalumas ir stiprybė. Būsimų studentų laukia ketveri labai įdomūs ir naujų atradimų kupini metai. Šios studijos pareikalaus daug darbo ir laiko, tačiau atvers duris naujoms galimybėms ir patirtims“, – įžvalgomis pasidalijo diplomatė.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas