Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Klaipėdos universitetinė ligoninė yra vienintelė gydymo įstaiga Vakarų Lietuvoje, teikianti aukšto lygio kvalifikuotą akušerinę pagalbą gimdyvėms ir naujagimiams. Įstaiga aprūpinta modernia diagnostine ir gydomąja įranga, dirba aukštos kvalifikacijos patyrę gydytojai akušeriai ginekologai, gydytojai neonatologai, akušerės bei kitas personalas. Tuo pačiu stengiamasi sukurti tokią aplinką ir atmosferą, kurioje gimdyvė jaustų palaikymą, kur ji pasitikėtų savimi – jau 12 metų sėkmingai veikia Mažos rizikos gimdymų poskyris, kurį Klaipėdos universitetinė ligoninė atidarė pirmoji šalyje.

Klaipėdos universitetinės ligoninės gimdymo palatos yra šiuolaikiškai įrengtos, jaukios, o personalas pasirengęs suteikti kvalifikuotą pagalbą. Nuotraukoje iš kairės – Gimdymo skyriaus vyriausiosios slaugos administratorės pareigas laikinai vykdanti akušerė Rasa Liutikienė, akušerės Deimantė Stapušaitienė ir Ina Litvinienė, skyriaus vedėjos pareigas laikinai vykdanti gydytoja ginekologė Vesta Gerulskytė.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje nėščiosiomis ir gimdyvėmis ištįsą parą rūpinasi Nėštumo patologijos, Gimdymo bei Pogimdyminio skyrių patyrusių ir profesionalių medikų komandos, o paaiškėjus, kad naujagimiui reikalinga skubi pagalba, prisijungia medikai iš Reanimacijos ir intensyviosios naujagimių terapijos skyriaus, o jei reikia, mažylis tolesniam ištyrimui ir gydymui perkeliamas į Naujagimių patologijos ir neišnešiotų naujagimių skyrių.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Gimdymo skyriaus vedėjos pareigas laikinai vykdanti gydytoja akušerė ginekologė Vesta Gerulskytė teigė, kad būtent visa ši sistema ir leidžia užtikrinti aukšto lygio akušerinių paslaugų teikimą moterims ir naujagimiams.

Klaipėdos universitetinė ligoninė kvalifikuotą pagalbą suteikia ir kitų regiono ligoninių pacientams – sudėtingos sveikatos būklės gimdyvės ir naujagimiai atsivežami specialiu ligoninės transportu, kuriame įdiegta moderni įranga, skirta gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Visais atvejais pacientus lydi kvalifikuoti medikai.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Gimdymo skyriuje per metus vidutiniškai pasaulį išvysta apie virš 3 tūkst. mažylių, šiemet čia jau gimė beveik 1,5 tūkst. naujagimių.

Klaipėdos universitetinę ligoninę pasirenka moterys iš visos Lietuvos ar net kitų šalių. Ypač tai būdinga vasaros ir įvairių metų švenčių laikotarpiu, kuomet būsimieji tėvai nusprendžia papramogauti ir pailsėti pajūryje. Na, o moterys iš aplinkinių miestų ir rajonų vertina Klaipėdos universitetinę ligoninę dėl profesionalios ir rūpestingos priežiūros, kuri teikiama nenutrūkstamai ir visą parą.

Klaipėdiečiai Rūta ir Ainius teigė, kad koronaviruso pandemija įnešė daug nežinios, kokiomis sąlygomis teks gimdyti, tad džiaugėsi, kad jiems leidžiama kartu būti nors per gimdymą.

Skatina natūralų gimdymą

Klaipėdos universitetinės ligoninės Gimdymo skyriaus vyriausiosios slaugos administratorės pareigas laikinai vykdanti akušerė Rasa Liutikienė teigė, kad nuo 2007 metų veikia Mažos rizikos gimdymo poskyris. Jame gimdymus prižiūri ir priima didelę profesinę patirtį turinčios akušerės, nuolat keliančios savo kvalifikaciją. Gimdymuose gydytojas tiesiogiai nedalyvauja, tačiau jis iškviečiamas, jei pasikeičia gimdymo eiga ir kyla bent menkiausia abejonė dėl gimdyvės, vaisiaus ar naujagimio būklės.

Sveikatos apsaugos ministerija yra sukūrusi ir patvirtinusi labai aiškias ir tikslias akušerinės priežiūros metodikas, kuriomis remiantis, atvykus nėščiajai į stacionarą, yra nustatoma jos gimdymo rizika – jei ji maža, moteriai pasiūloma gimdyti tik su akušere. Šitaip įgyvendinamos Pasaulinės Sveikatos Organizacijos gerosios praktikos gairės, padedančios išlaikyti kuo daugiau natūralumo, išvengti intervencijų, paskatinti moterį pajusti gamtos ar Dievo jai suteiktą galią. Taip pat rekomenduojama kuo mažiau medikalizuoti natūralų gimdymo procesą, leisti gimdyvėms laisvai rinktis gimdymo pozą, natūralius gimdymo nuskausminimo būdus, ją prižiūrintį specialistą. Tokiu būdu tikimasi, jog gimdymo patirtis bus teigiama ir netraumuojanti, negąsdinanti moters gimdyti ateityje dar kartą.

Gimdymo palatos primena namų aplinką

Klaipėdos universitetinės ligoninės Mažos rizikos gimdymo poskyryje priimama apie 30 proc. gimdymų ir, kaip parodė patirtis, čia gimdančios moterys renkasi mažiau medikamentinio nuskausminimo, patiria mažiau tarpvietės kirpimo ir kitų intervencijų.

Gimdymas tuo pačiu yra ir labai intymus aktas, kurio metu pageidautina kuo mažiau dalyvių. Taip išlaikoma rami, tyli, pagarbi gimdyvei aplinka – tik akušerės dalyvavimas gimdyme leidžia tai užtikrinti.

Pirmagimės susilaukusi Erika pasidžiaugė Klaipėdos universitetinės ligoninės medikų profesionalumu ir nuoširdžiu rūpesčiu. Šalia – Gimdymo skyriaus vedėjos pareigas laikinai vykdanti gydytoja ginekologė Vesta Gerulskytė.

Mokslo įrodyta, jog nėščiosios, kurios pasiruošia gimdymui ir gauna pakankamai informacijos iš jų nėštumą prižiūrinčių medikų labiau linkusios pasitikėti savo jėgomis gimdymo metu, patiria mažiau nerimo, linkusios gimdyti natūraliai be medikamentinio nuskausminimo. Iki Covid–19 pandemijos Klaipėdos universitetinės ligoninės akušerės skaitė paskaitas nėščiosioms, vesdavo ekskursijas į gimdymo palatas, kurios yra erdvios, šviesios, primenančios namų aplinką. Kiekvienoje gimdykloje yra galimybė pasinaudoti vandens terapija, kuri yra nepakeičiama gimdymo metu.

Nors šiuo metu paskaitos būsimiems tėvams nevyksta, tačiau į visus jiems iškilusius klausimus personalas maloniai atsako telefonu.

Laikomasi saugumo reikalavimų

Klaipėdos universitetinės ligoninės Gimdymo skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti V. Gerulskytė teigė, kad, įgyvendinant Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, sėkmingai mažinamas cezario pjūvio operacijų skaičius. Per 2019 metus Klaipėdos universitetinėje ligoninėje cezario pjūvio operacijos atliktos apie 22 proc. gimdymų, tačiau per šiuos metus šis rodiklis bus gerokai mažesnis, nes moterys skatinamos gimdyti natūraliais takais po vienos buvusios cezario pjūvio operacijos bei sėkmingai atliktų išorinių vaisiaus apgręžimų, kuomet vaisius gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Gimdymo skyrius visą laiką, netgi per karantiną, nenutrūkstamai teikė paslaugas ir pagalbą nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams. Šiuo metu taip pat laikomasi visų saugumo reikalavimų, siekiant apsisaugoti nuo Covid–19 grėsmės – jei jis būtų nustatytas, tektų kuriam laikui riboti ar net stabdyti Akušerijos-ginekologijos departamento veiklą. Taigi tokio aukšto lygio medicinos paslaugų, kokios yra čia teikiamos, gimdyvėms tektų vykti į Kauno ar Vilniaus gydymo įstaigas.

Šiuo metu gimdyvė ir ją lydintis asmuo, atvykę į Priėmimo skyrių, yra patikrinami, ar neserga Covid-19 virusu (žmonėms nereikia vargintis ir tirtis iš anksto), o tuomet jie keliauja į Gimdymo skyrių. Lydinčiam asmeniui leidžiama dalyvauti gimdyme ir kartu pabūti 2–3 val. po gimdymo, o tada moteris viena su naujagimiu perkeliama į pogimdyminę palatą, kur personalas juos apsupa nuoširdžiu rūpesčiu.

Klaipėdos universitetinė ligoninė laikosi naujagimiui palankios ligoninės principų. Visos akušerės ir gydytojai, besirūpinantys gimdyvėmis, yra baigę žindymo kursus, yra pasirengę suteikti kvalifikuotą pagalbą, skatinant motinas žindyti kūdikius, nuramina, padrąsina, iškilus sunkumams.

Ir iki koronaviruso pandemijos, ir dabar kiekvienai motinai su kūdikiu buvo skiriama atskira jauki ir šiuolaikiškai įrengta palata. Iš viso Pogimdyminiame skyriuje yra šiuolaikiškai įrengtų 40 vienviečių ir 10 šeiminių palatų.

Kviečia dalintis sėkmės istorijomis

Medikai pastebi, kad viešojoje erdvėje vis dar gajus gąsdinimas gimdymo sunkumais ir labai trūksta pasidalinimo sėkmės istorijomis, padrąsinančiomis ir paskatinančiomis būsimus tėvus.

Viena tokių istorijų galėtų būti Erikos patirtis – moteris sutiko apie ją papasakoti žurnalistams, praėjus vos kelioms valandoms po pirmagimės gimimo. Moteris atviravo esanti laiminga po sėkmingai atliktos operacijos, kuri buvo iš anksto suplanuota dėl tam tikros rizikos. „Pasirinkau Klaipėdos universitetinę ligoninę, nes tikėjausi profesionalios priežiūros – čia tai ir gavau. Atvažiavau su didele baime, bet į kiekvieną mano klausimą buvo išsamiai atsakyta. Emocijos tiesiog maišėsi: ir jaudulys, ir ramybė, ir laukianti didelė laimė, o dabar savo būseną apibūdinčiau kaip euforija“, – džiaugėsi Erika.

Klaipėdiečiai Rūta ir Ainius, sutikę pasikalbėti su žurnalistais, teigė, kad koronaviruso pandemija įnešė daug nežinios, kokiomis sąlygomis teks gimdyti, tad džiaugėsi, kad jiems leidžiama kartu būti nors per gimdymą. „Vyro buvimas šalia yra be proto svarbu“, – sakė Rūta, kuri su sutuoktiniu teigė, net nesvarstę kito varianto, kur gimdyti – iš karto žinojo vyksiantys į Klaipėdos universitetinę ligoninę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas