Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Orvidų sodyboje buvo surengta pradedančiųjų ikonografų stovykla, kurioje buvo mokomasi vieno svarbiausių ikonografijos parengimo darbų – gruntavimo technikos. Stovyklos dalyvių teigimu, ikona – Dievo žodis spalvomis, jas tapyti gali kiekvienas, siekiantis gilesnio ryšio su Dievu.

Stovyklos rengėjai Borisas Jokubovskis ir ikonoterapijos mokyklos mokytojos Eglės Jurevičės tikinimu, ikonografija – gyvoji bažnyčios tradicija, sklindanti iš lūpų į lūpas.

Per tris dienas 16 stovyklos dalyvių mokėsi, kaip reikia gruntuoti paviršių, ant kurio bus piešiami ikonografiniai vaizdai. Ikonografės ir Vilniaus kultūros ir dvasingumo centre veikiančios ikonoterapijos mokyklos mokytojos Eglės Jurevičės tikinimu, ikonografija – gyvoji bažnyčios tradicija ir mokykla, sklindanti iš lūpų į lūpas ir per patirtį.

Anot jos, ikonų mokyklos skiriasi nuo ikonoterapijos, nes pirmojoje srityje reikia ir piešimo, ir akademinių žinių. „Ikonoterapija – kaip rekolekcijos, visą darbą atiduodi į Dievo rankas ir viskas vyksta Jo valia, žmogus nebūtinai išeina su pažymėjimu, kad lankė tokią terapiją. Ikonoterapijos metu vyksta gydymas, kai žmogus eina į gilesnį santykį, susitikimą su Dievu“, – apibūdino keturioliktus metus ikonas piešianti E. Jurevičė.

Pašnekovės tikinimu, dalyvauti ikonoterapijoje žmones skatina Dievo paieškos: „Ikonografija – vienas būdų Dievui pažinti, žmogus nori kažko apčiuopiamo, skatina troškulys ir noras pažinti, kiekvienas žmogus su savimi nešiojasi amžinybės ilgesį.“

Moters teigimu, piešti ikonas – ne tik rašyti natūraliomis priemonėmis, pigmentais, tai yra širdies darbas. „Jei ikonografija būtų tik įprastas rašymas, tai niekur žmogaus nevestų ir neužaugintų, piešiant vyksta darbas su savo širdimi, sąžine ir siela. Ikona gydo – žiūri į Kristaus veidą ir pats turi keistis“, – tvirtino E. Jurevičė.

Orvidų sodyboje surengtoje stovykloje dalyvavo įvairių profesijų žmonės – scenografai, restauratoriai, medikai. Pasak moters, jie bendrauja su visos Lietuvos ikonografais: „Mums svarbu ne konkuruoti, o telkti visus į vieną bendruomenę, kurioje galėtume dalintis ikonų kūrimo ir rašymo patirtimi. Žmogui labai sunku vienam, todėl svarbi bendrystė ir augimas kartu.“

B. Jokubovskis tikino siekiantis supažindinti kuo daugiau žmonių su Orvidų sodyba ir Viliaus Orvido paveldu.

Kiekvieną stovyklos dieną dalyviai pradėjo ikonografų malda, meldėsi liturginėmis valandomis, kad jų laikas, praleistas Orvidų sodyboje, būtų kuo prasmingesnis. „Turėjome gerą progą dar kartą pažinti Viliaus Orvido paveldą. Jis labai džiaugtųsi tokiais renginiais, nes turėjo didelę meilę menui linkusiems žmonėms – poetams, rašytojams, dailininkams“, – prisiminė klaipėdietis menininkas ikonų tapytojas Borisas Jokubovskis.

Vyras stovyklautojams papasakojo apie savo bičiulystę su V. Orvidu: „Draugystė su V. Orvidu mano gyvenimą pakeitė kardinaliai, mums kiekvienam reikia to dvasinio maisto, kad būtume nuolatiniame džiaugsme.“

Sodyboje iki šiol jau įvyko penki dailininkų plenerai, kurių metu buvo kuriamos skulptūros, tapybos darbai, tokių stovyklų tikslas – sukviesti menininkus, vėliau jų darbus eksponuoti įvairiuose renginiuose ir plačiau skleisti žinią apie V. Orvidą. B. Jokubovskio teigimu, V. Orvido sukurta sodyba traukia gausų būrį lankytojų dėl savo išskirtinumo ir ekspresyvių skulptūrų. „Orvidų sodyba – Dievo dovana visai Žemaitijai“, – teigė B. Jokubovskis.

Klaipėdoje B. Jokubovskis yra surengęs keletą ikonografijos mokymų, artimiausiu metu pašnekovas Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje pradės rengti ikonografijos dirbtuves, kur kiekvienas galės mokytis šio meno paslapčių. Jo teigimu, Lietuvoje dar nėra susiformavusi ikonų rašymo tradicija: „Ikona – Dievo žodis spalvomis, kuris turi savo svorį. Ačiū Dievui ir broliams pranciškonams Carlo ir Gediminui, kurie atvežė į Lietuvą ikonografijos techniką.“

Artėjant trisdešimtmečiui po V. Orvido mirties, Orvidų sodyboje ketinama surengti kūrybinę stovyklą. B. Jokubovskis tvirtino siekiantis įkurti muziejų, kad visuomenė plačiau susipažintų su V. Orvido asmenybe, jos dvasiniu grožiu. „Šis žmogus padėjo ne vienam sovietmečiu augusiam jaunuoliui pažinti Dievo artumą, parodė, kad gali būti laisvas ir gyvendamas tokioje santvarkoje, todėl ši asmenybė ir jos atminimas turėtų būti plačiau žinomi“, – ateities planus atskleidė B. Jokubovskis.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas