Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Traukiniai signalizuoja ne be reikalo

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Problema
  • 2020-08-04

Giliomis naktimis signalizuojantys traukiniai jaukia arti Kretingos geležinkelio gyvenančių žmonių ramybę, jie laukia nesulaukia, kad greičiau būtų įrengta žadėta triukšmą izoliuojanti sienelė.

Garsą izoliuojančią sienelę įrengs

„Pajūrio naujienų“ skaitytojo Povilo teigimu, naktį į liepos 23 d. pusę dviejų kaukė vienas po kito prasilenkdami traukiniai, iš ryto, likus 15-ai minučių iki 6-os valandos, pasikartojo tas pats. Anot pašnekovo, dar 1980 metais laikraščiuose buvo rašyta, kad geležinkelis nuo Bajorų bus aptvertas garsą izoliuojančia tvora, gerokai vėliau, 2018-aisiais, rašyta, kad tai bus padaryta jau 2020-aisiais, bet niekas nieko nedaro ir kažin, ar žada daryti. „O Kūlupėnų kaime, kur arti žmonių mažiau, garsą izoliuojanti siena kažkodėl pastatyta“, – stebėjosi pašnekovas.

Bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ Komunikacijos departamento atstovas Gintaras Liubinas patikino, kad triukšmo izoliavimo sienelės įrengiamos vykdant didelės apimties geležinkelio infrastuktūros rekonstravimo, naujų geležinkelio kelių tiesimo arba atskirus projektus. Kūlupėnų kaime, kur abipus stoties taip pat yra daug gyvenamųjų namų, triukšmo sienelės buvo įrengtos vykdant antrojo geležinkelio kelio statybos projektą ruože Kūlupėnai–Kretinga. Kretingoje atskiro triukšmo sienelių projekto įgyvendinimo laikotarpis numatytas 2018–2021 m. Kaip planuota, 2020 m. bus paruoštas techninis projektas. „Šiuo metu projekto sprendiniai parengti, vyksta techninio projekto ekspertizė, po kurios bus išduodamas statybą leidžiantis dokumentas. Tuomet bus vykdomas rangos pirkimo konkursas“, – sakė G. Liubinas.

Tikimasi, kad statybos darbai bus atliekami 2021 m., ir bus įrengta 2 km ilgio, 3,5–5,5 m aukščio triukšmo sienelės. Traukinių greitis ir garsinio signalo naudojimas, Komunikacijos departamento atstovo žodžiais, reglamentuoti taisyklėse, todėl traukinių mašinistai nenaudoja neleistinų priemonių be priežasties. Garsiniais signalais perduodama informacija arba įspėjama apie pavojų, todėl jų garso lygis ir signalizavimo trukmė taip pat yra aiškiai apibrėžti.

Saugumo normos vienodos visą parą

G. Liubinas „Pajūrio naujienoms“ sakė, kad miestuose traukinių mašinistai įprastai naudoja mažo garso signalą – švilpuką. Tam tikrais atvejais, kurie irgi reglamentuoti geležinkelio transporto eismo signalizacijų taisyklėse, mašinistai vienu ilgu švilptelėjimu – kaukliu – privalo signalizuoti, kai prasilenkia su kitu traukiniu, kai artėja prie esančių ant kelio žmonių, automobilių, gyvūnų, kai blogos oro sąlygos bei kitomis aplinkybėmis, susijusiomis su eismo saugumu. Kretingos stotyje neretai nedrausmingi pėstieji kerta geležinkelį tam neskirtoje vietose, todėl padidėja privalomų netikėtų garsesnių signalų naudojimo atvejų skaičius. Įrengus triukšmo sieneles Kretingoje, pagerės akustinė situacija bei dalyje stoties bus užkardyta fizinė galimybė patekti ant geležinkelio neleistinose vietose, todėl sumažės ir su neįprastomis situacijomis susijusio signalizavimo.

„Garsinių signalų įrenginių techninė būklė ir akustinės charakteristikos kontroliuojamos – atliekami periodiniai patikrinimai, tačiau signalo garso lygis nėra siejamas su triukšmo higienos norma ir negali būti reguliuojamas pagal paros metą, nes saugumo normos yra vienodos ištisą parą,“ – pridūrė G. Liubinas. Jo žodžiais, traukinių mašinistai instruktuoti, nuolat primenama apie garsinių signalų taisyklingą naudojimą bei svarbą žmonių saugumui, sveikatai ir gerovei.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas