Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingoje darbą palieka 18 pedagogų

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Švietimas
  • 2020-07-31

Kriterijus atitinkantys mokytojai su ugdymo įstaiga šalių susitarimu gali nutraukti darbo sutartį ir, priklausomai nuo darbo stažo, gauti iki 6 mėnesių atlyginimo dydžio išeitinę kompensaciją. Du trečdalius išmokų mokės švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu suformuotas Optimizavimo fondas, o likusiąją dalį prisidės savivaldybės.

Paskata vyresniems – optimizavimo išmokos

Galimybe išeiti su išeitinėmis išmokomis pasinaudos ir 18 Kretingos rajono ugdymo įstaigų pedagoginių darbuotojų, sulaukusių pensinio amžiaus ir įgijusių teisę išeiti į užtarnautą poilsį. Po vieną darbuotoją šiemet paliks Kartenos mokyklą-daugiafunkcį centrą, Marijos Tiškevičiūtės mokyklą, Salantų lopšelį-darželį „Rasa“, Kurmaičių pradinę mokyklą ir Simono Daukanto progimnaziją. Po du išeis į iš Salantų gimnazijos, mokyklos-darželio „Žibutė“ ir „Žilvičio“ lopšelio-darželio, trys – iš Marijono Daujoto progimnazijos ir keturi iš Darbėnų gimnazijos.

Šios ugdymo įstaigos netenka dviejų rusų kalbos, dviejų matematikos, vieno muzikos, dviejų ikimokyklinio ir dviejų priešmokyklinio ugdymo specialistų, keturių pradinių klasių mokytojų, vieno geografo, vieno fizinio ir vieno meninio ugdymo, dviejų tikybos mokytojų.

Liepos 15-osios duomenimis, didžiausias poreikis rajone yra ikimokyklinio ugdymo auklėtojų – jų trūksta šešių. Taip pat reikia dviejų pradinių klasių mokytojų, penkių logopedų, dviejų specialiųjų ir dviejų socialinių pedagogų, dviejų šokio, dviejų dorinio ugdymo mokytojų. Vedėjos nuomone, tokia situacija yra normali. Dalis išėjusiųjų pasinaudojo įgyta teise gauti vadinamąsias optimizavimo išmokas, dalis traukias dėl kaimo vietovėse sumažėjusių mokinių skaičiaus ir tuo pačiu dėl pedagogams mažėjančio krūvio. „Mokytojams tiesiog nebeapsimoka važiuoti į kaimus ir pinigus kelionei eikvoti dėl kelių pamokų“, – sakė vedėja. Pernai rajone buvo ugdomi 6 tūkst. 186 vaikai, iš jų 1 tūkst. 244 ikimokyklinukai, 324 priešmokyklinukai, bendrojo lavinimo mokyklose – 4 tūkst. 618 mokinių.

Konkursai į šiemet atsilaisvinusių pedagogų pareigybes vyksta, tikroji padėtis paaiškės jiems pasibaigus po rugpjūčio 20-osios. Pedagogų kaita vyksta kasmet: pasinaudoję vadinamąja optimizavimo išmoka, 2015-aisiais darbo sutartis nutraukė 12, 2016-aisiais – 5, 2017-aisiais – 8, 2018-aisiais – 13, 2019-aisiais lėšų išeitinėms kompensacijoms nebuvo skirta.

Atsakomybės našta – didelė, iššūkių – daug

Iš viso Kretingos rajone šiemet dirba 760 mokytojų, kurių vidutinis amžius – 51-eri metai ir yra labai panašus į respublikos vidurkį. Kaip sakė Kretingos rajono švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė, statistika rodo, kad pedagogų personalas sensta, o atsinaujina lėtai, nes pedagogines studijas jaunimas renkasi pasyviai. Ši problema yra nacionalinio lygmens: sudėtingos mokytojų darbo sąlygos, kai tenka atlaikyti psichologinius iššūkius bendraujant su mokiniais ir jų tėvais, emocinė sveikata turi būti stipri. Be to, nėra užtikrintumo dėl ateities – mažėjant mokinių skaičiui, mažėja pamokų krūviai, o tuomet mažėja ir atlyginimai. Nesant pastovumo, jaunas žmogus nebežino, kaip jam orientuotis – ar gali pasiimti paskolą būstui, kaip reikės išlaikyti šeimą – šie klausimai, A. Burbienės žodžiais, yra gyvenimo pagrindas.

Keliose mokyklose pamokas šiemet dėsto 74 pedagogai, jaunų, iki 4 metų darbo stažą turinčiųjų, yra 47, pensinio amžiaus – 48. Išaugo 60-mečių ir vyresnių auklėtojų ir mokytojų dalis, bet šis skaičius taip pat beveik tolygus respublikos vidurkiui. Dalis vyresnių pedagogų, turinčių teisę į išmokas, pasiryžo iš darbo išeiti, nes jaučiasi pavargę nuo didžiulės atsakomybės naštos, o dar šiuolaikinis tempas reikalauja vis naujų įgūdžių – neatsiejama mokytojų darbo dalis tampa naujosios informacinės technologijos.

„Per karantiną užklupę iššūkiai bus tęsiami, mišrusis ugdymo būdas taikomas toliau. Švietimo ministerija nereikalauja, bet rekomenduoja ugdymo plane numatyti 15 procentų pamokų per metus vykdyti nuotoliniu būdu. Džiugu, kad mes su visų rajono ugdymo įstaigų vadovais išmintingai pasirinkom ir sugebėjom įvaldyti „Microsoft Office 365“ platformą. Tai leidžia užtikrinti duomenų apsaugą, dirbti geriau, patogiau, įdomiau“, – pasakojo vedėja.

Vidaus struktūrinių pertvarkymų šiemet neišvengė Kretingos rajono švietimo centras – jame buvęs Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras perkeltas į Kretingos technologijos ir verslo mokyklą. Apklausos duomenimis, naujoje vietoje dirbti sutiko 4 mokytojai iš 23.

Dėl mokytojų skaičiaus mokyklose optimizavimo atleisti išmokas gavę pedagogai 6 mėn. negalės įsidarbinti, o dėl struktūrinių pertvarkymų išėjusiems ir gavusiems išeitines kompensacijas kelias dalyvauti konkursuose ir dirbti toliau neužkertamas.

18-ai darbą paliekančių pedagogų bus išmokėti 95 tūkst. 167 Eur, iš jų 63 tūkst. 445 Eur skirs švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu suformuotas Optimizavimo fondas, 31 tūkst. 722 Eur iš biudžeto lėšų – Savivaldybė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas