Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Muzikės širdį pavergė tapyba

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Smiltys
  • 2020-06-12
Pirmąją savo kūrybos darbų parodą Asta Moncevičiūtė-Šaulienė surengė gimtojo Darbėnų miestelio bibliotekoje.

Rami, švelni, graži, talentinga, bet labai kukli – tokiais epitetais Kretingos M. Valančiaus viešosios bibliotekos Darbėnų filialo vedėja Danutė Paulikienė apibūdino pirmąkart savo tapybos darbus viešai parodyti išdrįsusią darbėniškę Astą Moncevičiūtę-Šaulienę.

Miestelio visuomenei prisistatys

„Ir kas galėjo pagalvoti, kad Palangos globos namuose slaugytojos padėjėja dirbanti mūsų miestelio gyventoja Asta laisvalaikiu tapo tokias grožybes?“ – stebėjosi D. Paulikienė.

Jos žodžiais, gal tie paveikslai taip ir būtų ilgam likę už uždarų durų, jeigu ne 10 metų Berlyne gyvenanti jaunėlė kūrėjos dukra Inesa, prieš Motinos dieną, mamai nė nenutuokiant, mobiliuoju telefonu nufotografavusi ir atsiuntusi jos tapybos darbų nuotraukas. Dabar jau tie darbai – daugiausia natiurmortai, išraiškingos gėlės, – džiugindamos knygų pasikeisti atėjusius skaitytojus, puikuojasi ant bibliotekos sienų, o Darbėnų miestelio visuomenės susitikimas su autore numatytas liepos 3-iąją.

Iš profesijos Asta – muzikė, Panevėžio J. Švedo pedagoginėje muzikos mokykloje yra baigusi chorinį dainavimą, tačiau pagal specialybę nėra dirbusi nė vienos dienos. Įstojo ten baigusi Kretingos meno mokyklą ir 9-ias tuometinės Darbėnų vidurinės mokyklos klases.

„Jauna buvau, tada buvo kitas ir supratimas – menkai nusimaniau, koks tai būtų darbas, mokslus baigus, niekas per daug ir nešnekėjo, neaiškino, o man, matyt, ne ką ir terūpėjo“, – juokėsi ji.

Tačiau tie studijų metai Panevėžyje vis tiek davė savo: praplėtė akiratį, svarbiausia, išugdė muzikinį skonį. Muzika Astą per gyvenimą lydi iki šiol – mielai įsijungia pasiklausyti klasikos arba gero roko. Tik liaudiškas stilius patinka ne taip stipriai.

Stebuklus kuria iš 9 rūšių dažų

Piešti Asta mėgdavo ir mokykliniais metais, ir vėliau, – tiesa, paprastai, neįmantriai, daugiausia – pieštukais. Tačiau, kai pirmąkart pamatė vyro seserį, iš Kinijos parsisiuntusią piešimo rinkinį ir tarsi vaikiškoje spalvinimo knygelėje pagal numerius ir spalvas tapančią paveiksliukus, suvirpėjo širdis.

„Ir aš tokį rinkinį užsisakiau, išbandžiau. Paskui pagalvojau, kad norėčiau tapyti rimtai – juk internete tiek daug mokamos ir net nemokamos informacijos, tiek daug galimybių išmokti! Tada iš Kinijos pigiau parsisiunčiau ir molbertą, o baltos drobės bei dažų pirkti nuvažiavau į specializuotą parduotuvę Klaipėdoje“, – pasakojo Asta.

Dominuoja natiurmortai ir gėlės, kurių grožį autorė išgauna sumaišydama spalvas.

Ji yra išbandžiusi ir akrilinius dažus, tačiau smagiausia, sakė, tapyti aliejiniais, kadangi, nepavykus detalei, servetėle galima nuvalyti, pataisyti arba nutapyti iš naujo. Pasak Astos, jai pakanka įsigyti 9-ias aliejinių dažų spalvas, kurias sumaišius, pavyksta išgauti naujus neįtikėtinus atspalvius. Pavyzdžiui, vaiskią violetinę hortenziją dailininkė nutapė sumaišiusi šiltą raudoną ir šaltą mėlyną spalvas. Pašnekovė atviravo daugiausia sunaudojanti baltos spalvos, jos tenka pirkti iškart po dvi „tūteles“.

„Aš vis dar mokausi. Natiurmortai pavyksta, o štai peizažai dar – nelabai“, – atviravo A. Moncevičiūtė-Šaulienė, pastaruoju metu susidomėjusi ir senovės olandų tapybos technika, kai aliejiniai dažai ant drobės klojami vis naujais sluoksniais. Persišviesdami apatiniai sluoksniai papildo viršutinius, taip sudarydami įdomų stereo vaizdą. Tokią techniką jau yra įvaldęs kitas žinomas darbėniškis – buvęs seniūnas, Senojoje Įpiltyje gyvenantis Edvardas Stalmokas, daugybę savo tapybos parodų surengęs tautodailininkas, ypač garsėjantis peizažais. Asta teigė su E. Stalmoku palaikanti ryšį, kai ko nors nežino, pasikonsultuojanti telefonu, o prieš karantiną pabuvojo ir jo namuose, apžiūrėjo paveikslus, gavo naudingų patarimų.

„Iš pradžių nedrąsu buvo į svečius įsiprašyti, šį žingsnį žengiau bendrų šeimos draugų paskatinta ir dabar nesigailiu – pamačiau Edvardo darbus ir tai, kad patirtimi jis dalijasi draugiškai“, – gerų žodžių tautodailininkui negailėjo pašnekovė, nuo šiol taip pat papildžiusi darbėniškių kūrėjų gretas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas