Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar žinote, kas sieks mero pozicijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

Balsuokite už „Pajūrio naujienų“ 2022-ųjų Metų žmogų!

Paulius VAINEIKIS
Gabrielė STONKUTĖ
Eldoradas BUTRIMAS
Vytautas GRYKŠAS
Brigita BARKAUSKAITĖ
Jonas DRUNGILAS
Aida MIKUTIENĖ
Šarūnas KASMAUSKAS
Birutė VISKONTIENĖ
Komentarų topas

Vaikystės teatro kvapas – toks pat

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2019-01-22
„Atžalynas“, pasak jo vadovės Auksės Antulienės (antra iš dešinės), – ne tik teatras, scena, bet ir bendruomenė, antrieji namai, susikurtos tradicijos.

Kretingos rajono kultūros centro Vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ vasario 2 dieną švenčia savo 40-ąjį jubiliejų ir ta proga rengia šventę esantiems ir buvusiems atžalyniečiams. Atrodytų, keturi dešimtmečiai reiškia brandą, tačiau šis kolektyvas nuolat jaunas, gyvenąs judėjime ir kūrybiniuose ieškojimuose.

Teatrą paverčia nuotykiu

„Vaikų teatras – tai dinamika: vaikai į „Atžalyną“ ateina nuo penktos klasės ir būna čia tol, kol užtenka kantrybės arba ligi mokyklos pabaigos. Ir vėl ateina kiti, formuojama nauja grupė – ratas sukasi iš naujo“, – kalbėjo „Atžalyno“ vyriausioji režisierė Auksė Antulienė.

Šiemet, jos žodžiais, teatrą palieka net 16 dvyliktokų – Akvilė Brazauskaitė, Elzė Momgaudytė ir Danielius Mizgiris buvo nuo pat grupės įsikūrimo, – jai labai skauda širdį, nes išeina tie, kuriems „Atžalynas“ buvo antrieji namai. Todėl ir jubiliejinę šventę patys atžalyniečiai pavadino „Mūsų antrieji namai“.

„Laukia skaudžios išleistuvės: būrys vaikų išskris iš lizdo. Mums teatras nėra vien scena ir repeticijos, tai – vieta, kur gimsta tikroji draugystė, tai – bendros kelionės, išvykos, mūsų susikurtos tradicijos. Esame lyg šeima, kur vyresnieji broliai ir sesės ne tik pamoko mažesniuosius, bet ir stoja už juos mūru“, – kolektyvo darna džiaugėsi A. Antulienė.

Jos žodžiais, „Atžalynas“ keičiasi sulig žmonėmis, tačiau sugrįžtantys atžalyniečiai – jau suaugę ar studentai – pabrėžia, kad jų vaikystės teatro kvapas išlikęs toks pat. Todėl ji labai kviečia visus vėl susiburti draugėn – pabendrauti ir atšvęsti. „Gal sužinoję apie šventę tėvai, broliai ar sesės paskambins ir praneš tiems, kurie išsibarstę po visą Lietuvą. Labai visų laukiame, atvykite į savo buvusius antruosius namus, į šilčiausius vaikystės prisiminimus“, – ragino „Atžalyno“ siela vaikų vadinama A. Antulienė, gebanti ne tik suburti, bet ir teatrą paverčianti nuostabiu jų gyvenimo nuotykiu.

„Atžalyno“ krikštatėvis – Algimantas Verbutas

„Atžalyno“ krikštatėviu yra vadinamas kretingiškis režisierius Algimantas Verbutas. Nors oficiali „Atžalyno“ įkūrimo data – 1979-ųjų sausio 30-oji, tačiau vaikų ir jaunimo teatras, pasak A. Antulienės, kol gavo statusą, veikė jau trejus metus.

Režisierius su savo mokiniais išsivalė ir įsirengė atskirą studiją buvusioje Kultūros centro bibliotekoje-skaitykloje: patys susikalė sceną, pakylas, kad jaunimas turėtų savo erdvę, savąjį teatrą.

„Pirmieji aktoriai – šiandien jau brandūs žmonės: pagal senas nuotraukas matau Sigitą Vaicekauskienę, Valdą Slavinską. Teatro dailininke tuomet dirbo Rita Lengvenytė, sukūrusi ir pirmąjį teatro simbolio – žmogučio – logotipą bei vėliavą. Varvinau seilę – kol užaugsiu, kad pati galėčiau vaidinti šitame teatre, nes man jų spektakliai atrodė, vau, kokie įdomūs“, – atviravo pašnekovė. A. Verbutas į savo įkurtąjį teatrą priimdavo nuo 6-tos klasės, tad vos pabaigusi 5-ąją, ji išsyk prisistatė į teatrą. Meilę teatrui ji sakė perėmusi iš savo tėvų Reginos ir Kazimiero Seselskų, kurie nuo mažens veždavosi ją į Klaipėdos dramos teatrą, nepraleisdavo nė vienos kretingiškių premjeros.

Pirmieji jos sukurti vaidmenys buvo mama ir paukščiukas spektaklyje „Raudonkepuraitė“, paprasti, bet labai brangūs, nes nuo to laiko su „Atžalynu“ ji jau nebesiskyrė: nuo 1984-ųjų pati vaidino, o pabaigusi studijas, atvyko į jį dirbti režisiere – ir taip jau 22-jus metus, o pastaruosius 4-erius vadovauja teatrui.

Festivaliai, kojūkininkai ir boružės

Per 40 veiklos metų atžalyniečiai įnešė svarų indėlį į Kretingos rajono kultūrinį gyvenimą: kas dvejus metus jie rengia populiariuosius tarptautinius festivalius „Atžalyno scena“, – kitąmet įvyks jau 20-asis toks festivalis.

„Tapome žinomi Europoje – esame kviečiami į Prancūzijos, Vokietijos, Danijos, Norvegijos, Suomijos, Italijos festivalius. Užsimezgė ilgametė draugystė su Maskvos, Charkovo Ukrainoje, Leveno Belgijoje kolektyvais“, – pabrėžė režisierė.

A. Verbuto suburta kojūkininkų grupė visą dešimtmetį garsino Kretingą ir Lietuvą Pasaulio lietuvių dainų šventėse, įvairiuose prestižiniuose renginiuose.

Daugiau kaip 10 metų atžalyniečiai per Kretingos miesto šventes taip pat rengia garsiąją „Boružių pievą“ vaikams su teatralizuotais žaidimais, spektakliais, koncertais, o vakarais atžalyniečių sukurtomis šviesos instaliacijomis „Nakties spinduliai“ nušvinta erdvės prie Pastauninko tvenkinių.

---

Jubiliejinės šventės programa:

vasario 2-ąją 16.30 val. – nuotraukų paroda iš atžalyniečių gyvenimo, 17.30 val. – spektaklis Rėjaus Bredberio „Pienių vynas“, o po jo – atžalyniečių vakarojimas;

vasario 3-ąją 14.00 val. – spektaklis visai šeimai „Nenoriu būti princese“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas