Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Savo namų aplinkoje rožių karalystę įkūręs karteniškis Arvydas Klovas prisipažįsta, kad jam džiaugsmo teikia kiekvienas naujai prasiskleidęs gėlės žiedas.

Karteniškis tautodailininkas 68 metų Arvydas Klovas savo sodybą pavertė tikra gėlių karalyste: maždaug 10 arų plote įvairiaspalvius žiedus skleidžia beveik 80 veislių rožės – iš viso apie 300 krūmų, iš jų – 100 vijoklinių, besirangančių ant įvairių arkų ir atramų. Rožynas savo žiedais šeimininkus ir svečius džiugina visą vasarą, o ir nukritus žiedlapiams, A. Klovas prisipažino neskubantis jų nurinkti – tegu vėjo išbarstyti kvapnūs kilimai primins, koks subtilus ir laikinas yra gamtos grožis.

„Užauginkite vieną ar du rožių krūmus ir suprasite, kaip rožės užburia ir nebepaleidžia. Lieki tarsi surakintas – vis apie jas galvoji ir svajoji, ką dar pasodinti“, – kaip prieš 6 metus įklimpo į visiškai naują pomėgį – gėlininkystę, pasakojo A. Klovas.

Driekiasi rožių alėjos

Žvelgiant į A. Klovo sukurtą rožyną, sunku patikėti, kad tai – savamokslio darbas. Širdyje nešiodamas neišsipildžiusią svajonę tapti architektu, A. Klovas su užsidegimu parengė sodo planą: rožės susodintos grupėmis ir linijomis, sudarančiomis geometrines figūras, per teritoriją nubanguoja dvi rožių alėjos, vijoklių gijos raitosi ant maždaug 30 mažesnių ir didesnių arkų, sienelių. Sodo gilumoje – keturi 3 metrų aukščio bokštai, laukiantys, kada į jų viršūnę užkops ir juos visiškai apgaubs rožių vijokliai.

Pagrindinis sodo akcentas – vešli rožių siena, prie kurios stovi Ievą Gundytoją vaizduojanti skulptūra.

Mažosios architektūros elementų sode esama ir daugiau – kai kas yra paties A. Klovo rankų darbas, mat vyras, nors yra įgijęs zooinžinieriaus išsilavinimą, tačiau didžiąją gyvenimo dalį dirbo medžio drožėju. Jis kartu su komanda įgyvendino įvairius projektus – medžio skulptūromis, liepteliais, informaciniais stendais, rodyklėmis ir kitais darbais išpuošė parkus Žemaitijoje ir visoje Lietuvoje. „O čia „koronos“ darbas“, – šmaikštavo A. Klovas, aprodydamas naujausias sodo puošmenas – paties iš medžio pagamintas ir baltai nudažytas dvi romantiško stiliaus arkas, kurių viena įrėmina įėjimą į sodą, bei sūpynes.

Rožių sodą puošia ir paties Arvydo Klovo iš medžio išdrožtos romantiško stiliaus arkos, sūpuoklės, pavėsinė.

Viso grožio tenka palaukti

A. Klovas apie savo kuriamą sodą pasakojo taip, lyg tapytų paveikslą, kuris niekada nebus užbaigtas – prireikia 3–5 metų, kol rožė subręsta ir parodo visą savo grožį, o kartais paaiškėja, kad įsigytas ne toks augalas, kaip tikėtasi, tad tenka jį rauti, sodinti kitur, į senąją vietą ieškoti kažko naujo, vėl derinti, svarstyti, ieškoti naujų idėjų.

Vaikštant po išpuoselėtą gėlyną, negali nesistebėti, kokia skirtinga ir įvairi gali būti rožė – krūminė ir lipanti, pasidabinusi stambiais ar smulkučiais, pilnaviduriais ar tuščiaviduriais žiedais. Savo išvaizda išskirtinė yra aukštyn lipanti „Guirlande d'amour“ rožė, kurios balti smulkūs žiedai sulipę tarsi kekėmis.

Sunku būtų ir išvardinti visas A. Klovo sode vešinčias rožių veisles, tačiau tarp jų yra „Rhapsody in blue“, „Wilestrup“ (kiti pavadinimai: „Edenrose 85“, „Pierre de Ronsard“), „Super Dorothy“, „Rostock“, „James Galway“, „Wollerton Old Hall“, „Heavenly Pink“, „John Davis“, „Climbing Bonica“, „Ramira“ ir daug kitų. O rožė „Flammentanz“, pasakojo A. Klovas, pražysta net dukart – jei ji nugenima, tai rudeniop ir vėl apsipila sodriu raudoniu.

Atsirenka veisles

A. Klovo teigimu, rožė, nors ir vadinama gėlių karaliene, tačiau nėra kaprizingas augalas – svarbiausia atsirinkti tokią veislę, kuri būtų, kiek įmanoma, atspari ligoms ir orų permainoms. A. Klovas tikino savųjų rožių net nedengiantis žiemai – šios puikiai peržiemoja ir taip, o ypač dabar, kai žiemos yra gana šiltos. „Nebent apkarpius šakas, šaknis apipilu durpėmis, o paskui pavasarį jas tik paskleidžiu šalia“, – sakė A. Klovas.

Jis pasakojo šiuo metu rožyno priežiūrai skiriantis pusdienį per savaitę, o kasdien tik kur ne kur nuskina padžiūvusius žiedelius, stebi ir grožisi naujai besiskleidžiančiais.

Norintiems įsirengti rožyną, A. Klovas pataria rožių sodinukus įsigyti tik iš patikimų pardavėjų. „Tuomet būsi tikras, kad išaugs tokia rožė, kokios tikėtasi“, – sakė A. Klovas, kuris žinių apie rožių auginimą semiasi iš interneto platybių, skaito literatūrą lietuvių ir rusų kalbomis, konsultuojasi su gėlininkais.

Rožės mėgsta šiltą ir saulėtą vietą, o geriausia jas sodinti, patarė A. Klovas, į tokį mišinį – imti po trečdalį perpuvusio mėšlo, durpių ir daržo žemės, dar šiek tiek įberti kaulų miltų.

Rožyne veši beveik 80 veislių rožės, kurioms nužydėjus šeimininkas neskuba surinkti žiedlapių – kad ilgiau pasidžiaugtų veją nugulusiais spalvotais kilimais.

Leidžia pasigrožėti ir kitiems

A. Klovas jau nenustemba, kai pasigrožėti jo sodu užsuka ir pro šalį einantys praeiviai, pastebėję aukštyn arkomis lipančias įvairiaspalves rožes. „Leidžiu žmonėms pasivaikščioti po rožyną ir juo pasidžiaugti. Būna, užsuka ir karteniškiai, kuriuos pažįstu – kviečiu pasėdėti sode, neskubėti, pailsėti, atsigauti, bet žmonės kuklinasi ir ilgiau neužsibūna“, – sakė A. Klovas.

Jo ir paties kiekviena vasaros diena prasideda sode – su žmona Danguole, kuri dirba farmacininke, turi tradiciją drauge išgerti rytinės kavos rožių apsuptyje ir tik tuomet pasitikti kasdienybės šurmulį ir rūpesčius.

A. Klovas šypsosi – jo žmona tikrai negalėtų skųstis, kad gyvenime per mažai gėlių. „Danguolės gimtadienis yra birželio 26 dieną, todėl aš jai kasmet sakau, kad visos gėlės pražysta jai“, – nuoširdžiai sakė A. Klovas.

Norėdamas, kad rožių grožis džiugintų kuo daugiau žmonių, A. Klovas, sutaręs su Kartenos pirminės sveikatos priežiūros centro administracija, įrengė rožyną ir prie šios įstaigos įėjimo. Dar 3–4 metai, tikino vyras, ir turėtų atsiskleisti visas gėlyno grožis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas