Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Koronavirusas jau gąsdina ir Lietuvą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2020-02-28
Nors į Milano širdį – Duomo katedrą ir aikštę suplūsdavo masės žmonių, šiomis dienomis ji ištuštėjo. Miestas prarado savo veidą.

Kol koronaviruso infekcija siautėjo tik Kinijoje, grėsmė, kad ji pasieks ir Lietuvą, atrodė tolima. Tačiau praėjusį savaitgalį aptikus pirmus atvejus Europoje Šiaurės Italijoje, kur jų daugėjo tiesiog valandomis, – vakarykščiais duomenimis, užfiksuoti 502 susirgimai, mirė 12 asmenų, – nerimas apėmė ir mūsų šalį. Juolab kad šiąnakt pirmasis užkrato atvejis Lietuvoje jau užfiksuotas Šiauliuose.

Prieš porą savaičių sušauktame Kretingos rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje dar nebuvo nė žodžiu užsiminta apie koronaviruso grėsmes rajone ir kaip tam pasiruošta, o užvakar visoje šalyje jau paskelbta ekstremali situacija.

„Kam šnekėti, kol virusas dar nepasirodęs, – nejaugi apie tai, kad galbūt pasirodys? Neskelbsime gi iš anksto ekstremalios situacijos, kol nėra nė vieno konkretaus užkrato atvejo“, – antradienį „Pajūrio naujienų“ paklausta, kaip rajone pasiruošta galimai koronaviruso grėsmei, stebėjosi Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė. Vakar popiet Savivaldybė skubiai į posėdį dėl ekstremalios situacijos sukvietė sveikatos įstaigų vadovus.

Paskelbus ekstremalią situaciją, R. Beniušienės žodžiais, bus galima tikslingai panaudoti Savivaldybės administracijos direktorės Jolantos Girdvainės rezervo lėšas tiesiogiai įsigyti papildomoms apsaugos priemonėms, išvengiant viešųjų pirkimų.

Ko liga tyko labiausiai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus vedėja Dalia Jociuvienė, paprašyta paaiškinti, kaip paprastam žmogui reikėtų atpažinti koronavirusą ir kaip nuo jo apsisaugoti, pateikė oficialią šalyje išplatintą informaciją. Didžiausią riziką užsikrėsti turi sveikatos priežiūros darbuotojai, šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais žmonėmis, sergantys kitomis kvėpavimo takų infekcijomis, sergantys lėtinėmis ligomis bei silpną imunitetą turintys asmenys.

Siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, paisyti čiaudėjimo etiketo – kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę, saugiai ruošti maistą, ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius, vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai.

Prašoma, kad neseniai iš Kinijos ar Šiaurės Italijos – Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų – sugrįžusieji 14 dienų nuo paskutinės buvimo šiose šalyse dienos vengtų bet kokių socialinių kontaktų, kelionių, jei įmanoma, liktų namuose ir stebėtų savo sveikatą. Darbdaviams rekomenduojama suteikti galimybę tiems asmenims dirbti nuotoliniu būdu 14 dienų nuo išvykimo iš šių šalių. Nesant galimybei, kreiptis Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, o iš šio – į šeimos gydytoją dėl nedarbingumo pažymos.

Sveikatos įstaigos nurodymų negavo

„Kretingos šeimos medicinos centro“ vadovė Augenija Juknevičienė sakė, kad įtarus koronavirusą, kurio simptomai iš pradžių panašūs į bet kurios kitos virusinės infekcijos – aukšta temperatūra, kosulys, dusulys, pacientas neturėtų vykti pas savo šeimos gydytoją, o pirmiausia skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112.

„Tokiu atveju reikia stengtis maksimaliai apsaugoti kitus žmones. Greitosios medicinos pagalbos medikai yra pasirengę skubiai gabenti ligonius į infekcinį skyrių Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Mano žiniomis, Kretingos ligoninė nurodymų pasirengti stacionariam gydymui negavo“, – kalbėjo A. Juknevičienė. Šalyje gydyti sergančius koronavirusu taip pat parengti centrai Vilniaus ir Kauno klinikose, taip pat Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Alytaus ligoninėse.

A. Juknevičienės žodžiais, kiekviena sveikatos įstaiga turi pasirengti pirminių veiksmų planą, turėti priemonių: chalatų, kaukių, respiratorių, tačiau pastarųjų, išaugus poreikiui, farmacijos įmonės nepristato pakankamai.

„Specialaus kabineto, kur izoliuotume įtariamą ligonį iki atvykstant Greitosios medicinos pagalbos medikams, mūsų centre nėra, tačiau, kaip ir kitų užkrečiamų ligų atveju, stengtumėmės tam pritaikyti tuo metu laisvas patalpas“, – tikino centro vadovė.

Kaukės neapsaugo nuo viruso

Kretingiškė skaitytoja Vita redakcijai guodėsi, kad jau 2 savaites minanti takus po miesto vaistines, ieškodama nusipirkti apsauginių kaukių, tačiau vaistinėse vis tikina, kad jų galbūt atveš. „Ligi šiol kaukių neatveža. Jų tiesiog nėra. Tad kam per televiziją aiškina, kad esame pasirengę suvaldyti koronavirusą, jei nėra elementarių priemonių, taigi – ir galimybės kad ir nuo elementaraus gripo apsaugoti save ir kitus“, – svarstė skaitytoja.

R. Beniušienė atsakė, kad medicininių kaukių vaistinėse ir nebus: „Jų dar turima tik valstybiniame rezerve. Rašysime raštą Sveikatos apsaugos ministerijai, prašydami skirti kaukių iš rezervo.“

Irena Tėvelienė, „Gintarinės vaistinės“ tinklo atstovė ryšiams su visuomene, patikino, kad žmonės visoje Lietuvoje masiškai šluoja kaukes, jų kai kur dar yra, tačiau likučiai kasdien mažėja. „Tačiau žmonės neįsisąmonina, kad kaukės nuo koronaviruso neapsaugo. Svarbiausia šiuo atveju yra aukščiausio lygio rankų dezinfekcija: pirmiausia rankas reikia bent 20 sekundžių plauti šiltu vandeniu su muilu, o po to jas dar dezinfekuoti. Šis virusas pasišalina su žmogaus skysčiais – čiaudint, prakaituojant, kontaktas pirmiausia ir įvyksta per rankas.“

Izoliavo 11 miestelių

Milane gyvenanti ir vienoje Italijos turizmo industrijos startuolių bendrovėje „BAGBNB“ dirbanti kretingiškė Dominyka Beniušytė „Pajūrio naujienoms“ pasakojo pastarąją savaitę išgyvenantys didžiulius nepatogumus: „Milanas – pati Italijos veiksmo, renginių širdis. Miestas staiga prarado savo veidą – viskas sustojo: sustabdytas svarbiausias mados šou – Milano mados savaitė, atšauktos rungtynės, sustabdyti skrydžiai, uždarytos viešosios institucijos, mokyklos, darželiai, „La Skalos“ opera, turistams uždaryta ir Duomo katedra. Centrinės gatvės ir aikštės staiga ištuštėjo.“

Ir visa tai įvyko per keletą dienų. Ankstyvą praėjusio pirmadienio rytą darbdaviai informavo likti namie ir dirbti nuotoliniu būdu, o masinės informacijos priemonės nuolat praneša apie kintančią situaciją, ragina žmones vengti viešų susibūrimų.

„Pirmiausiai išsyk buvo izoliuoti du Šiaurės Italijos miesteliai – Codogno ir Castiglione d‘Adda, o dabar jau – 11 miestelių su 50 tūkst. gyventojų, kuriuose pastebėtas stiprus ligos protrūkis. Įvedus karantiną, žmonės negali niekur išvykti, antraip rizikuoja būti įkalinti 3 mėnesiams. Ten kilo panika – iššluotos parduotuvių lentynos, žmonės vaistinėse aptarnaujami tik per langelį. Maistas įvežamas“, – vakar telefonu pasakojo D. Beniušytė.

Jos žodžiais, šie miesteliai yra stambiausi regiono pieno ir mėsos tiekėjai, žlunga jų verslas. Ūkininkai išgyvena, kad, trūkstant pašarų, ims gaišti gyvuliai. Didelė dalis darbuotojų į tuos miestelius atvykdavo iš kitų vietovių, dabar į jų vietas trumpalaikiams darbams samdomi savanoriai, jaunimas. Atskirtos šeimos, jos negali pasimatyti – priėję saugomus punktus, perduoda maišelius su maistu, kitais reikmenimis.

Milane panikos nėra

„Nors koronavirusas užfiksuotas 11-oje Lombardijos ir gretimų regionų miestų aplink Milaną, tačiau pačiame Milane žmonės gyvena palyginti normaliai: veikia metro, tiesa – ištuštėjęs, parduotuvėse ir vaistinėse – jokių pokyčių, išskyrus tai, kad trūksta medicininių kaukių, o dezinfekcijos skysčių rankoms nebėra arba jų kainos šoktelėjo kelis kartus. Žmonių gatvėse – gerokai mažiau, keista, bet dominuoja turistai iš Azijos, ir šie vaikšto be kaukių“, – įspūdžiais dalijosi kraštietė.

Tačiau, D. Beniušytės žodžiais, panikos pačiame Milane nėra, tik savotiškas žmonių nusivylimas dėl perspausto padėties eskalavimo ir priemonių, kurios žlugdo įprastą gyvenimą, taip pat – savotiško išorės spaudimo Italijai.

„Medijos veikia žmonių sąmonę, kursto baimę, kuriai labiausiai pasiduoda mažiau išsilavinę arba vyresnio amžiaus žmonės. Inteligentija supranta, kad būtina laikytis higienos, vengti susibūrimų, stiprinti imunitetą. Mirtys nusinešė labiausiai pažeidžiamų žmonių gyvybes – senyvo amžiaus, vienas sirgo vėžiu, keli cukriniu diabetu. Iš vienos pusės žmonės kaltina vyriausybę, kad paskatino chaosą – tai ypač jaučia kasdien per sieną į Šveicariją dirbti vykstantys italai – šveicarų pareigūnai su jais elgiasi tarsi su raupsuotaisiais. Žiniasklaida praneša vien apie grėsmes.“

Italija – atpirkimo ožys

Iš kitos pusės, žmonės mano, kad Italija paversta atpirkimo ožiu: „Sveikatos sistema ten, lyginat su kitomis šalimis, yra stipriai pažengusi humaniškumo prasme – italai ypač rūpinasi savo žmonėmis ir išsyk metė dideles pajėgas patikrai, ko kitos šalys nedarė.

Pirminio tyrimo metu buvo patikrinta 4 tūkst. tarpusavyje susijusių asmenų ir tarp jų aptikta 10 ligos atvejų, kai Prancūzija, kur į Paryžių suplūsta viso pasaulio turistai, tik – 400 žmonių ir nerado nė vieno užsikrėtusio. Prevencijai Italija jau išleido milijonus eurų, kol kitos Europos šalys, taupydamos savo resursus, tik aptarinėja Italijos problemą.“

Situacija keičiasi kasdien, – koronavirusas pasireiškė jau ir kitose Europos šalyse, kurios išsyk nevykdė tokios intensyvios prevencijos. „Iš pradžių jautėsi kuriamos dirbtinės priešpriešos tarp valstybių ir tautų, – D. Beniušytė tvirtino iš savo darbo patirties žinanti, kad kitų šalių žmonės, konkrečiai – kroatai, metė kaltinimus, neva, italai jiems užnešę pavojingą virusą. – Nuo užvakar šalys su Italija elgiasi atlaidžiau, – Prancūzija paskelbė, kad pirmasis miręs jų pilietis nesusijęs su Italija, – virusas į šią šalį atkeliavo anksčiau.“

---

Italai, pasak D. Beniušytės, dalijasi žiniomis, kaip patiems pasigaminti dezinfekcijos skysčio rankoms. Pagaminti 1 l skysčio reikės sumaišyti: 833 ml eterinio alkoholio – tinka ir degtinė, 42 ml vandenilio peroksido, 15 ml glicerino, likusį tūrį užpildyti distiliuotu arba virintu vandeniu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas