Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Save realizavo gamindamas

  • Edita KALNIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2019-09-27

Kretingiškis, šiuo metu gyvenantis Vilniuje, 23-ejų Mantas Adomaitis tikino, kad save atrado maisto gaminime.

Asmeninis virtuvės šefas 23-ejų kretingiškis Mantas Adomaitis gaminti mėgo nuo mažens. Dabar jis, demonstruodamas maisto gaminimo subtilybes, privačiuose vakarėliuose gamina įmantriausius patiekalus. Jaunuoliui jau yra tekę dirbti su šalyje žinomais žmonėmis, tarp jų – televizijos, radijo laidų vedėju, grupės „Radistai“ nariu Jonu Nainiu bei drabužių verslą įkūrusia Simona Naine.

Motyvavo vienas geriausių šefų

Namuose nuo maždaug 6–7 metų gaminti mėgstantis jaunuolis nusprendė pasirinkti virėjo kelią, todėl pabaigęs mokyklą pradėjo mokytis šios specialybės. „Kai bendraamžiai žiūrėdavo vaizdo įrašus, aš valandų valandas žiūrėjau, kaip virėjai gamina maistą. Nemaniau, kad atrasiu save, nes tuo metu, kai apie tai galvojau, į maisto gaminimą nebuvo žiūrima kaip į rimtą specialybę“, – pradžią prisiminė Mantas.

Būdamas penkiolikos kretingiškis pradėjo dirbti profesionalioje virtuvėje, ėjo virėjo padėjėjo pareigas. „Dirbau paprastoje kavinėje, kurioje buvusi struktūra neleido improvizuoti ir tobulėti kaip virtuvės šefui“, – savo patyrimais dalijosi M. Adomaitis.

Įgijęs tokią praktiką jaunuolis virėjo profesiją vertino kiek kitaip, tik praėjus šiek tiek laiko jis suprato, kad gali ne tik užsidirbti pinigų, bet ir mėgautis tuo: „Tai man padeda atsiskleisti.“

Kretingiškio profesiniame gyvenime pokyčiai įvyko pradėjus dirbti su Palangos restorano „4“ virtuvės šefu Gabrieliumi Zajac, kuris 2018 metų pabaigoje buvo pripažintas antru geriausiu šefu Lietuvoje. „Jis mane motyvavo. Kiekviena sfera turi tam tikrus genijus, tai jis, mano manymu, yra virtuvės genijus. Būdamas 27-erių turi plačią vaizduotę, kurią sugeba realizuoti lėkštėje. Gabrielius paskatino visiškai kitaip pasižiūrėti į maisto gaminimą“, – savęs atradimą šioje srityje įvardijo Mantas.

Virtuvės šefai kartu kūrė meniu, kiekvieną dieną bandydavo atrasti vis ką nors naujo. „Svarstydavome, kaip pateikti patiekalą, kad skonio paletė būtų įdomi, ir klientas atrastų ką nors naujo, – tikino kretingiškis, pridūręs, kad sukurti naujoves vis dar įmanoma, o jam tai daryti tenka kiekvieną dieną. – Žmones, kurie kuria naujus dalykus, galima vadinti šefais.“

Atrado nišą

M. Adomaitis šiuo metu bendradarbiauja su maisto loftu „Čiop čiop“, kuriame virtuvės šefai moko žmones gaminti. „Toks loftas yra vienintelis Baltijos šalyse. Jame stengiamės išmokyti restoraninio lygio patiekalą pasigaminti namuose“, – paaiškino virtuvės šefas. Vaikino viena pagrindinių veiklų yra individuali: jis – asmeninis virtuvės šefas. „Žmonės mane samdo privatiems vakarėliams, vakarienėms. Dauguma perka tokią paslaugą, nes nori ne sėdėti prie stalo, o kažką pamatyti, turėti užsiėmimą. Net ir vestuvėms užsisako kartu su šefu dekoruoti tortą“, – atskleidė Mantas.

Per vakarėlius ar privačias vakarienes ateina skirtingi žmonės, todėl šefas privalo žinoti viską. „Nežinai, kas pas tave gali ateiti. Žmogui svarbu, kad būtum ne tik geras virėjas, bet mokėtum pateikti save, būtum iškalbus. Iš pradžių buvo nelengva, tačiau baimė dingsta, kai pats išsiugdai pasitikėjimą“, – tikino virtuvės šefas.

Mantas teigė ne tik kalbantis tai, ką reikia, bet ir atskleisdamas šiek tiek detalių apie save: „Stengiuosi pasidomėti, ko nori klientai, kas jiems įdomu. Kai susirenka žmonės, jaučiuosi, kad jie pas mane ateina į svečius, o ne į darbą.“

Vaikinas save laiko „a la carte“ restorano tipo virtuvės šefu. Tai – prancūziško tipo restoranai, kurie specializuojasi gaminti aukštos kokybės maistą, dažnai derinamą su vynu.

Taip pat jaunuolis yra dirbęs su „fine dining“ tipo restorano virtuve. „Turime klientų, kurie nori tokio meniu“, – tikino jis. Asmeninis virtuvės šefas labiausiai specializuojasi gaminti aukštos kokybės mėsą ir mėgsta ją grilinti. „Niekada neriboju žmonių fantazijos. Jie gali užsisakyti bet ką: ryklieną, krokodilieną, kengūrieną ir panašiai. Tokia mėsa yra paklausi Lietuvoje, nors tai – egzotika“, – tvirtino M. Adomaitis.

Paklaustas apie vis labiau populiarėjančią sveiką mitybą, virtuvės šefas tikino didžiausią dėmesį skiriantis kokybei. „Žiūriu ne į sveikumą, o į maisto kokybę. Geras produktas tas, kuris yra natūralus. Lietuvoje – palankus klimatas, kuomet rudenį galime turėti natūralių produktų“, – atkreipė dėmesį kretingiškis.

Šiuo metu, anot jo, Lietuvos populiarumo viršūnėje – maisto gaminimui naudojami lietuviški produktai: „Gaminant naudoju cukiniją, burokėlius, viską, kas auga mūsų šalyje.“

Kaip išskirtinį patiekalą Mantas įvardijo „Steak filet mignon“ kepsnį. „Profesionalioje virtuvėje mažai lietuviškų pavadinimų, – kalbėjo M. Adomaitis, tvirtindamas, kad sunkiausia šefui – sukontroliuoti darbą virtuvėje. – Geras šefas turi tinkamai kuruoti darbą, gebėti juos paskirstyti. Kai dirbi savo rankomis, yra viena, o svetimo – visai kita. Reikia išmokti dirbti svetimomis rankomis, tada būsi ir geras šefas.“

Kretingiškis atskleidė, kad ateityje svajoja sukurti tokią vietą, kurioje jis galėtų grilinti visus metus. „Viskas kardinaliai pasikeitė per vienerius metus, nes atradau savo nišą – mėsos grilinimą. Skatinčiau kitus nebijoti išbandyti daug dalykų. Tai daręs esu ir aš. Gal išbandęs kitką suprasi, kokia svarbi tau prieš tai vykdyta veikla“, – asmenine patirtimi dalijosi virtuvės šefas Mantas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas