Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Darbo daugėja, tačiau naujų etatų nesteigs

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-03-23
Nors šauliai ir negali išrašyti protokolų, tačiau jie Savivaldybės specialistams yra stipri pagalba išaiškinat ir užfiksuojant pažeidimus.

Šiuo metu už viešąją tvarką Kretingos rajone yra atsakingos dvi Savivaldybės specialistės ir joms tenka greitai suktis – darbo tiek, kad savo eilės, kuomet bus surašyti, laukia dar apie 1 tūkst. protokolų. Ir nors Savivaldybės koridoriuose diskutuojama, jog Viešosios tvarkos skyrių būtina plėsti, tačiau kol kas to daryti neskubama – laisvų rankų žadama surasti, perskirstant darbus tarp esamų specialistų.

Kretingos rajono savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė teigė nenorinti skųstis, tačiau pripažino, kad dar vienas specialistas skyriuje tikrai praverstų.

„Šiuo metu skyriaus vedėjo pavaduotoja yra vaiko priežiūros atostogose – laukiame jos sugrįžtant. Džiaugtumėmės, jei būtų skirtas dar vienas specialistas papildomai, nes ir jam darbo turėtume“, – sakė R. Beniušienė, kurios teigimu, nesurašytų protokolų eilė susidarė dar ir dėl to, kad pernai buvo laikotarpių, kai skyriuje dirbo tik viena specialistė.

Funkcijų vis daugėja

Savivaldybėms darbo viešosios tvarkos srityje padaugėjo, nuo 2017 metų sausio 1 dienos įsigaliojus naujajam Administracinių nusižengimų kodeksui. Juo vadovaujantis kai kurios funkcijos, kurias iki tol vykdė policija, buvo perduotos Savivaldybių atsakomybėn.

„Iš darbuotojų, stebinčių videokameras, kurios filmuoja viešąsias erdves, kas mėnesį sulaukiame apie 200 pranešimų, kuriais remiantis, mūsų skyriaus specialistės surašo protokolus už Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Taip pat turime reaguoti ir į gaunamus skundus, vykti į vietą ir aiškintis situaciją. Sulaukiame įvairių pranešimų, daugiausiai – dėl benamių kačių, netinkamai prižiūrimų šunų, ne vietoje išpiltų atliekų, rūkymo prie mokyklų, vasaros sezonu tikriname tvarką maudyklose, reaguojame į skundus dėl triukšmo, o dar žadama priskirti ir keleivių vežimo kontrolę. Taigi funkcijos vis plečiasi“, – vardijo R. Beniušienė.

Pasak jos, ir surašyti protokolą užtrunka laiko – registruose surenkami reikalingi duomenys, išsiunčiamas pranešimas, o jei paaiškėja, kad transporto priemonę vairavo ne savininkas, administracinė teisena pradedama jau kito asmens atžvilgiu.

Perskirstė darbus

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas, paklaustas, ar Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus nežadama plėsti, atsakė neigiamai.

„Darysime vidines pertvarkas, persiskirstysime darbus, – sakė V. Domarkas. – Jau paskelbėme konkursą į specialisto vietą, kuri atsilaisvins Algimantui Bendikui išėjus į pensiją. Pakoregavome šios pareigybės aprašymą – be civilinės saugos klausimų, priskyrėme ir dalį viešosios tvarkos funkcijų. Taigi panaudosime vidinius resursus.“

V. Domarkas įsitikinęs, kad viešosios tvarkos kontrolei skirti dar daugiau specialistų nebūtina, nes pagal bendradarbiavimo sutartį nustatyti pažeidimus padeda ir šaulių organizacija. „Šauliai rašyti protokolų negali, bet jie padeda fiksuojant pažeidimus ir tai daro gerai. Esame labai patenkinti tokia pagalba“, – teigė V. Domarkas.

Kai baudą už administracinius nusižengimus skiria Savivaldybė, dalis sumos per Valstybinę mokesčių inspekciją sugrįžta į Savivaldybės biudžetą. Tačiau V. Domarkas nemano, kad dėl to būtų naudinga steigti naujų viešąją tvarką prižiūrinčių specialistų etatų.

„Mūsų tikslas nėra vien tik skirti baudas. Vyksta ir prevencinis darbas, dalinami įspėjamieji lapeliai, žmonės supažindinami su taisyklėmis. Tikslas yra ne surinkti pinigus iš baudų, o kad būtų tvarka mieste ir rajone“, – paaiškino V. Domarkas.

Palangos miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Petras Keinys bei jo pavaduotoja Danutė Mikienė teigė, kad visuomenė jau apsiprato su aktyvesne kontrole – ją vykdantys specialistai, kad būtų atpažįstami, dėvi uniformas.

Naują etatą išnaudos racionaliai

Kiekviena savivaldybė pati sprendžia, ar steigti atskirą skyrių viešosios tvarkos kontrolei, nustatant jos specialistų skaičių, ar šios srities funkcijas išdalinti jau esamiems kitų skyrių specialistams.

Klaipėdos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo Edgaro Kuturio teigimu, jo vadovaujamame skyriuje tiesiogiai viešosios tvarkos kontrolę vykdo 3 specialistai.

„Ne, tiek tikrai neužtenka. Mažiausiai dar dviejų norėtųsi, – „Pajūrio naujienoms“ sakė E. Kuturys. – Vieno mėnesio laikotarpyje, kai gausime leidimus, mums bus perduotos ir vaizdo stebėjimo kameros, tad lyg dar gausim ir vieną etatą. Stengsimės jį racionaliai išnaudoti, kad specialistas ne tik stebėtų vaizdo kamerų filmuojamą vaizdą, bet ir, pamatęs pažeidimą, reaguotų, nuvyktų į vietą. Be to, jis galėtų priimti ir interesantus. Svarstysime, kaip tiksliai jo darbą organizuoti, tačiau nepaliksime jo vien būti stebėtoju – kiek jau čia tų įvykių, juk ne Vilnius esame, kur šimtas kamerų ir vis kažkur kažkas vyksta. Be to, juk lieka vaizdo kamerų įrašas – atsisukai jį ir peržiūrėjai ir išrankiojai pažeidimus, nebūtina visą laiką sėdėti.“

E. Kuturys teigė, kad jo vadovaujamas Viešosios tvarkos skyrius prioritetine sritimi nelaiko Kelių eismo taisyklių pažeidimų, nes eismo organizavimas visų pirma yra policijos darbo sritis. „Galime prisidėti, bausti, ypač, kai žmonės piktybiškai statosi automobilius ant pievų, jas išvažinėja, tačiau mums aktualiau yra palaikyti bendrą tvarką. Pavyzdžiui, sulaukiame skundų dėl šunų, nešienautų sklypų, neprižiūrimų pastatų“, – pasakojo E. Kuturys.

Kurortui – sava specifika

Palangos miesto savivaldybėje Viešosios tvarkos skyrius veikia jau 7 metus ir šiuo metu jame, be skyriaus vedėjo, dirba 7 specialistai, kurių 5 yra valstybės tarnautojai, likę 2 – įdarbinti pagal darbo sutartį.

Skyriaus vedėjas Petras Keinys bei jo pavaduotoja Danutė Mikienė pripažino, kad Palanga yra specifinis miestas – vasarą čia suplūsta šimtatūkstantinės minios, tad viešosios tvarkos specialistai glaudžius bendradarbiavimo ryšius yra užmezgę su kitais kurortiniais Lietuvos miestais, tarpusavyje dalinasi patirtimi, kaip užkardyti ir išaiškinti vienus ar kitus pažeidimus.

„Vasarą turime problemų su lauko prekyba, laikinaisiais statiniais. Šiltuoju metu prasideda statybos – gal kitur tai bėdų nesukelia, o pas mus suvažiavę poilsiautojai skundžiasi, kad 8 val. ryto jau kažkas kala ir trikdo jų ramybę“, – pasakojo P. Keinys ir D. Mikienė.

Pasak D. Mikienės, Viešosios tvarkos skyriaus specialistų atsakomybėn priskirti 96 Administracinių nusižengimų kodekso straipsniai, tad veiklos spektras yra platus. Kad dirbti būtų lengviau, specialistai yra pasiskirstę sritimis: vieni aiškinasi skundus dėl triukšmo, kiti – rūpinasi, jog būtų laikomąsi švaros ir tvarkos taisyklių, dar kitiems tenka išaiškinti reklamos ar prekybos taisyklių pažeidimus ir kt.

„Štai sniegas nutirpo – jau ir baltuoja šunų ekskrementai, kuriuos pagal gyvūnų laikymo taisykles šeimininkams privalu surinkti. Tad Savivaldybė nupirko daug maišelių, semtuvėlių – dalinsim gyvūnų augintojams, gėdinsim“, – apie tai, kad nuolat vykdomos ir prevencinės akcijos, pasakojo P. Keinys.

Taisyklės įgavo gyvastį

P. Keinys ir D. Mikienė pasidžiaugė, kad dabar Palangos gyventojai ir miesto svečiai jau atpažįsta Viešosios tvarkos skyriaus specialistus, kurie dėvi specialią uniformą ir turi savo tarnybos ženklą. Be to, jie yra aprūpinti filmavimo kameromis, fotoaparatais, kad būtų lengviau fiksuoti pažeidimus.

„Žmonės jau žino, kad jei kažkas mums užkliuvo, geriau į tai atkreipti dėmesį, o ne ieškoti savos teisybės – jos ir nerasi, nes įstatymas galioja visiems vienodai“, – kalbėjo D. Mikienė.

P. Keinys prisipažino, kad pirmieji dveji metai, įsteigus Viešosios tvarkos skyrių, buvę labai sunkūs. „Vien pirmaisiais metais iš Jono Basanavičiaus gatvės išvežėme apie 50 nelegalių laikinųjų statinių. Egzistavo nuomonė, kad Palangoje viskas galima, ypač barbariškai elgdavosi tie verslininkai, kurie atvažiuoja iš kitų miestų čia, per vasarą, kaip sakome, paimti pinigo – atrodė, kad jiems negaliojo jokios tvarkos, jokie reikalavimai. Dabar su verslininkais turime jau kitą kalbą – prieš sezono pradžią patys kreipiasi pagalbos, išsiimant visus reikiamus leidimus“, – pasakojo P. Keinys.

Jam pritarė ir D. Mikienė. „Kai išėjome į gatves, visiems buvo šokas – iki tol visi prekiavo, kaip norėjo, dėjo šiukšles, kabino reklamas, kur sugalvoję. Ir staiga prisistatė kontrolė. Kiekviena savivaldybė turi savo taisykles, tačiau viena, kai jos yra tik popieriuje, ir visai kas kita, kai prižiūrima, kaip jos įgyvendinamos. Mūsų skyriui pradėjus dirbti taisyklės įgavo gyvastį“,– sakė D. Mikienė, pasidžiaugusi, kad aktyviu darbu pavyko miestą padaryti gerokai tvarkingesnį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas