Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Mero įspūdžiai iš Vokietijos

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2016-05-17

Mero Juozo Mažeikos vadovaujama Kretingos rajono savivaldybės delegacija, kurioje buvo Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas, Savivaldybės tarybos sekretorė Sigita Riepšaitė ir Kartenos seniūnijos seniūnė Gintarė Padvaiskienė, praėjusią savaitę viešėjo Blankenfelde-Mahlow savivaldybėje Vokietijoje, šios savivaldybės kvietimu. Vakar meras pasidalijo kelionės įspūdžiais su „Pajūrio naujienomis“

Kretingos rajono savivaldybės delegacija savo partneriams iš Vokietijos padovanojo mūsų miesto vėliavą.

Sužavėjo gyventojų iniciatyvumas

„Blankenfelde-Mahlow už 1,5 mln. eurų neseniai pastatytame Jaunimo centre tėra viena nuolatinė savivaldybės darbuotoja ir dar vienas, ją pakeičiantis. Daugiau etatinių darbuotojų nėra – viskas paties jaunimo rankose: sueina, buriasi pagal pomėgius. Kas muzikuoja, šoka, kas užsiima dailės darbais. Patys centre tvarkosi, šeimininkauja. Čia yra ir kompiuteriai, tik savivaldybė yra sudėjusi saugiklius tokioms blogybėms, kaip narkotikai, pornografija ir pan. Jaunimo grupės savivaldybei teikia savo veiklos projektus, o savivaldybė sprendžia, kiek tuos projektus paremti. Jaunimas iš europalečių yra pasidarę suolus lauke.

Buvusių kareivinių teritorijoje yra sporto centras. Ir čia veikla plėtojama iš apačios – pačių centro lankytojų iniciatyva. Savivaldybė centre išlaiko tik vieną etatinį darbuotoją, o visą teritoriją, pastatus prižiūri į sporto draugijas, pagal mus – klubus, susibūrę sporto mėgėjai: kur skirta krepšiniui – krepšinio draugijos nariai, šaudymui iš lanko – šauliai ir t. t. Draugijos vėlgi teikia savivaldybei, įvairiems fondams savo veiklos projektus, kad veiklai gautų pinigų. Mes kiekvienoje seniūnijoje išlaikome po sporto organizatorių. Žiemą reikalavo, kad sniegą nuo ledo nuvalytume ir muzikėlę dar įjungtume – vokiečių požiūriu, tai sukeltų juoką.

Lankėmės meno mokykloje, kuri yra privati, ir savivaldybė ją remia tik iš dalies – taip pat per projektus. Vieną vakarą mums buvo surengtas priėmimas senjorų namuose. Brandaus amžiaus, kaip mūsų „Bočiai“, žmonės čia buriasi pagal pomėgius – vieni mezga, kiti panirę į kraštotyrą, padeda savivaldybei rinkti medžiagą iš praeities. Surinkta kraštotyrinė medžiaga naudojasi ir muziejai, leidyklos. Senjorai ten pat turi ir savo muziejų, kurį įsirengė patys Senjorų namų rūsiuose. Senjorai patys pastatą atsinaujino, rūpinasi jo švara, kita priežiūra. Mums koncertavo Senjorų namų moterų choras.

Didžiausias savivaldybės rūpestis ten yra infrastruktūra: keliai, gatvės, vandentiekis ir kanalizacija, šildymas, atliekų tvarkymas. Švietimas ten yra krašto žemės ministerijos rūpestis“, – pasakojo J. Mažeika.

Matė, kaip gyvena pabėgėliai

Blankenfelde-Mahlow savivaldybėje veikia du pabėgėlių paskirstymo centrai. Kretingiškiai pabuvojo viename iš jų. J. Mažeika prisipažino, jog jam bei kitiems delegacijos nariams pabėgėlių centre buvę įdomiausia. Centre gyvena 350 pabėgėlių – sirų, afganų. Centras įkurdintas restauruotose buvusiose Rytų Vokietijos kareivinėse. „Kambariuose pabėgėliai gyvena po 3, jeigu šeima – gauna atskirą kambarį. Sužinojome, jog kiekvienas pabėgėlis gauna 300 eurų mėnesinę pašalpą, už kurią perkasi ir maistą. Centre yra parduotuvė, kas nori, gali laisvai keliauti į miestą. Centre jie gyvena tol, kol suruošia jiems dokumentus, išaiškina, kur juos nukreipti – į Vokietiją ar kitas ES šalis, norintys turi galimybę pasilikti. Jiems irgi yra visokių užsiėmimų, sudaryta galimybė dirbti. Tačiau stovyklos vadovas neslėpė, jog norinčių dirbti beveik nėra, netgi savo aplinką jie tvarkosi ne itin noriai“, – teigė meras. Paklaustas, ar Kretingos rajono savivaldybė galėtų priimti į Europą, o ypač Vokietiją plūstančių pabėgėlių, sakė: „Mes tam sąlygų neturime, ko gero, jų poreikių neišspręstume. Kita vertus, abejoju, ar jie pas mus užsibūtų: mūsuose jiems nepalankios klimato sąlygos – per šalta. Ir Lietuvoje gyvenimas nėra tas, kurį jie vykdami į Europą įsivaizduoja. Tie, kurie yra išsilavinę, susipažinę su europietiška kultūra, gal ir norės čia likti. Iš vokiečių patirties matyti, kad daugelis jų nėra linkę dirbti, o darbštūs lietuviai turi užtektinai ir savų išlaikytinių. Tačiau solidarizuotis su Europos tautomis ir priimti bent dalį pabėgėlių privalome. Vokiečiai labai geranoriškai juos priima, o kaip jie už tą svetingumą atsilygins, yra didelis klaustukas ateičiai.“

Gerbia praeitį

Blankenfelde-Mahlow savivaldybės teritorija ėjo garsioji siena, po Antrojo pasaulinio karo Vokietiją padalijusi į dvi dalis – Rytų ir Vakarų. Siena nugriauta, o jai atminti savivaldybės teritorijoje pastatytas paminklas iš metalo.

Kretingiškių delegacija kartu su kolegomis vokiečiais padėjo gėlių ir pagerbė žuvusius Antrojo pasaulinio karo belaisvius savivaldybės teritorijoje esančiame miške, kur 1938–1939 m. veikė ligoninė, kurioje priversti dirbo 14 tautybių karo belaisviai gydytojai, slaugytojos, kiti. Jų daug žuvo. Ligoninės teritorija panašėjusi į konclagerį, ją saugojo aukšta tvora.

Nori pamatyti Kretingą

Blankenfelde-Mahlow delegacija, kuriai vadovavo vicemerė, į Kretingą pirmąkart buvo atvykusi praėjusią vasarą. Tuomet buvo pasirašyta ir dviejų savivaldybių bendradarbiavimo sutartis.

„Visą viešnagę buvome apgaubti šeimininkų dėmesio. Atvykę pastatėme automobilį ir į jį susėdome išvykimui, visas dienas jie mus vežiojo savo transportu“, – šiltu priėmimu džiaugėsi J. Mažeika.

Blankenfelde-Mahlow savivaldybės merui J. Mažeika įteikė Kretingos miesto vėliavą ir pakvietė 2017 metais atvykti į Kretingos miesto ir jo globėjo šv. Antano šventę. „Meras pats pareiškė smalsumą pamatyti Kretingą. Pernai mus aplankiusi delegacija iš viešnagės Kretingoje sukūrė filmuką, kurį visuomenei ir mūsų delegacijai pristatė per vakaronę Senjorų namuose“, – teigė J. Mažeika.

Delegacijos nariams vertėjavo kartu vykusi Kretingos evangelikų liuteronų parapijos atstovė R. Šulskienė. Kretingos evangelikai turi glaudžius ryšius su Blankenfelde-Mahlow evangelikų parapija, kurios kunigas jau ne kartą yra viešėjęs Kretingoje. Kunigas buvo pasikvietęs delegacijos narius į parapijos namus. Susitikime dalyvavo ir šio krašto katalikų kunigas. „Jie abu gražiai sutaria. Katalikų kunigas taip pat žadėjo atvykti į Kretingą“, – sakė J. Mažeika.

J. Mažeika patikino, jog savaitės kelionė į Vokietiją buvusi naudinga. „Kad ir kas besakytų, kad veltui laiką tokioms kelionėms gaištame, – prieštarausiu. Šįkart Vokietijoje pamatėme daug panašumų bei esminį jų ir mūsų skirtumą: jų žmonių santykį su išrinkta valdžia, kad ne valdžia viską turi duoti, o tik padėti įgyvendinti“, – įspūdžius iš Vokietijos užbaigė meras J. Mažeika.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas