Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kitąmet veiklos dvidešimtmetį minėsianti uždaroji akcinė bendrovė „Terekas“ baigia vykdyti tris ES iš dalies remiamus 2 mln. 454 tūkst. Lt vertės projektus: sukurta šiuolaikiška laboratorija su modernia įranga, baigiamas testuoti naujas, 30 proc. našesnis už dabar įmonės gaminamus, PET – plastikinių butelių formavimo - aparatas, įdiegta verslo valdymo sistema.

Vaidotas Grikšas demonstruoja poliariskopą.

Aparatą kūrė išvien su mokslininkais

„Tereko“ specialistai šiomis dienomis baigia testuoti naujai sukurtą 6 lizdų plastikinių PET butelių pūtimo mašiną. Projektui „PET butelių formavimo mašinos sukūrimas“ (Nr. VP2-1.3-ŪM-02-K-02-131) bendrovė iš ES struktūrinės paramos Europos regioninės plėtros fondo veiksmų programos prioriteto priemonės „Intelektas LT“ laimėjo 264 tūkst. Lt paramą. Bendra šio projekto vertė – apie 645 tūkst. Lt.

Naujasis aparatas yra 30 proc. našesnis už įmonėje gaminamus iki šiolei ir labiau tausojantis aplinką, nes tai pačiai tarai sunaudoja mažiau plastiko – taros gramatūra yra mažesnė 8 proc. ir 15 proc. mažesnės elektros energijos sąnaudos. „Įvykdę 6 lizdų PET aparato sukūrimo ir įmonės technologinės plėtros projektus sukursime dar šešias darbo vietas techniniam personalui“, - apie projektų naudą ir darbo rinkai kalbėjo P. Maksvytienė.

„Tereko“ projektų vadovės Palmiros Maksvytienės teigimu, bendrovės strateginis siekis yra pastovus įmonės technologinis atsinaujinimas, o 6 lizdų PET butelių pūtimo mašinos sukūrimas yra vienas iš technologinės plėtros etapų, duodantis žymų postūmį tolesnei įmonės technologinei plėtrai.

Kurti naująjį aparatą „Tereko“ inžinieriams padėjo uždarosios akcinės bendrovės „Elinta“ mokslininkai - technikos mokslų daktaras Vytautas Jokužis, Rimas Adaškevičius. „Šiam projektui iš jų pirkome net keturis mokslinius darbus, - pažymėjo P. Maksvytienė. Bendradarbiaujant su mokslininkais pavyko išspręsti plokščių lankstumo problemą – naujajame 6 lizdų aparate galima naudoti didesnį oro slėgį, kuris ypač reikalingas gaminant sudėtingo dizaino, įmantrių konfigūracijų tarą iš plastiko.

Įmonės ceche pagamintas ir testuoti baigiamas aparatas yra prototipas, pagal kurį šio modelio aparatai bus gaminami pardavimui.

Bendrovės „Terekas“ vadovas Juozas Maksvytis teigė, jog naujos kartos didelio našumo 6 lizdų PET butelių gaminimo mašina jau domisi užsakovai iš Kanados, Kazachstano, Skandinavijos šalių. „Turime užmačių su šiuo nauju gaminiu bei kita įmonės produkcija patekti ir į itin daug vienkartinės taros naudojančią JAV rinką“, - sakė jis.

MTTP bazė pačioje įmonėje

Praėjusių metų vasario mėnesį su ES parama bendrovė „Terekas“ ėmėsi kurti savo įmonės mokslo, technologijų ir technikos pažangos bazę. Projektui „UAB „Terekas“ technologinė plėtra“ (Nr. VP2-1.3-ŪM-03-K-03-006), kurio bendra vertė siekia apie 1 mln. 600 tūkst. Lt, iš ES struktūrinės paramos Europos regioninės plėtros fondo Ekonomikos augimo skatinimo programos gavo 960 tūkst. Lt paramą.

Vykdant šį projektą 2012 metais įmonėje įrengtas visiškai naujas metalo apdirbimo cechas. Čia gaminamos PET butelių metalinės formos: metalo gabalas frezuojamas, ištekinamas, gaminyje išgręžiamos reikalingos skylės ir išpoliruojamas. Procese naudojamo špindelio maksimalus greitis apsisukimų skaičiumi (24 tūkst. per minutę) lenkia netgi stomatologų naudojamų instrumentų parametrus.

Donatas Jankevičius į „Tereko“ naujai įkurtą metalo apdirbimo cechą dirbti atvyko iš Šiaulių.

„Tereko“ metalo apdirbimo cechas visiškai neprimena įprastų metalo dirbtuvių. Čia erdvu, šviesu, švaru, jokių tepaluotų darbininkų. Ceche dviejose pamainose dirba po 6 žmones. Kvalifikuotus darbuotojus teko prisivilioti iš Vilniaus, Šiaulių, nes Kretingoje, kaip pastebėjo J. Maksvytis, tokių specialistų nebuvo, čia jų niekas neruošia. Donatas Jankevičius dirbti į Kretingą atvyko iš Šiaulių, Karolis Venckus – iš Vilniaus, jie šiandieną dar dirba ir mokytojais, metalo apdirbimo paslapčių moko į cechą priimtus kretingiškius. Ceche sutikti vaikinai patikino, jog dirbti yra įdomu. Cecho sienos išpuoštos pasaulio didmiesčių nuotraukomis-paveikslais. Paaiškėjo, jog ši cecho interjero dalis ne vien teikia jaukumą, bet ir skatina darbo našumą. „Dabar formą vyrai pagamina maždaug per savaitę, o tikslas yra ją pagaminti per 2 dienas. Pirmi pasiekę tikslą galės rinktis kelionę į bet kurį iš šių ant sienų kabančių miestų“, - pajuokaudamas kalbėjo Juozas Maksvytis.

Projekto „UAB „Terekas“ technologinė plėtra“ dar vienas rezultatas – įkurta įmonės laboratorija. Čia ir nebūnant specialistu, plika akimi technologinės naujovės matomos. Už įmonės produkcijos kokybę atsakingas Vaidotas Grikšas, demonstruodamas naujutėlaitį poliariskopą, aiškino, kaip poliarizuotoje šviesoje pamatyti netgi patį mažiausią PET ruošimo defektą. „Poliariskopas – klaidų išaiškintojas, identifikuoja klaidas, kurias daro ruošinių mašina, tada žinome, ką reikia ištaisyti“, - pasakojo specialistas.

Butelių sienelės storio matavimo prietaisu, kuris veikia infraraudonųjų spindulių pagalba, patikrinamas sienelių storis. Kol neturėjo šio prietaiso, pjaustė butelius ir jų sienelių storį matavo slankmačiais, svėrė svarstyklėmis. Rezultato tikslumą lemdavo ir darbuotojo įgūdžiai. Laboratorijoje dirbantis inžinierius Gediminas Jurgaitis stebėjosi bendradarbės, ilgametės „Tereko“ darbuotojos Indrės Beniušienės, rankų miklumu. „Jai praktiškai nereikia tų prietaisų – rankytėmis pačiupinėja ir broką nustato“, - sakė jis.

Metalo detalių kokybė vieno mikrono tikslumu naujojoje įmonės laboratorijoje tikrinama koordinatiniu matavimo prietaisu. Tikrinamos ir detalės, gautos iš išorės. Vienam PET butelių pūtimo aparatui patikrinama 1300 detalių. „Jeigu nepatikrinsi, bus netikusi – stos aparato surinkimo darbai, bus gaištamas laikas“, - teigė Vaidotas Grikšas. Laboratorijoje naudojamas butelio gniuždymo aparatas – išorinio slėgio matavimo prietaisas, gamyboje – vidinio slėgio. Gamyboje naudojamas prietaisas padeda imituoti klientų darbą pilstant į tarą skysčius, nes įmonėje pilstymo nėra. „Taip nustatome, kokius slėgius tara atlaikys nesideformuodama. Per didelis slėgis butelį gali ir susprogdinti“, - teigė Vaidotas Grikšas. Išorinio bei vidinio slėgio matavimai taip pat yra svarbūs saugiam taros transportavimui ir sandėliavimui.

Juozas Maksvytis pasidžiaugė, kad su ES parama sukurta įmonės MTTP bazė leidžia iki minimumo sumažinti produkcijos broką, gamybos operatoriams priimti greitus sprendimus, be to, įmonė turi galimybę laboratorijos metalo cecho paslaugas teikti išorei – užsakovams.

Sieks tarptautinių kokybės standartų

„Esame nebe maža įmonė. Todėl, kad suvaldytume visus procesus, turime įdiegti gamybos valdymo sistemą, tarptautinius kokybės standartus“, - kalbėjo Vaidotas Grikšas, pažymėjęs, jog neturint įmonės MTTP bazės šių tikslų pasiekimas būtų neįmanomas.

Kokybės valdymo standartai yra ypač svarbūs produkcijos eksportui. Vienintelė PET pūtimo įrangos ir didžiausia PET taros gamintoja ES šalyse bendrovė „Terekas“ šiandieną tiekia ištisas gėrimų gamybos linijas: atsiunčia patyrusius operatorius, kurie parengia mašinų išdėstymo, sujungimo planus, instaliuoja pūtimo mašinas, tiekia metalo formas buteliams, organizuoja sklandžią gamybą kliento patalpose. „Nereikia tuštiems buteliams pakuočių, atkrinta ir transporto išlaidos, taip organizuodami PET butelių gamybą pas klientą mažiname ir aplinkos teršimą“, - aiškino J. Maksvytis.

2012 metais „Tereko“ pajamos viršijo 55 mln. Lt, apie 50 proc. jų įmonė gavo iš eksporto. „Pastaraisiais metais mūsų produkcijos eksportas kasmet auga 20-25 proc. PET buteliams gaminti įrangą 100 proc. parduodame užsienio šalims“, - teigė J. Maksvytis.

„Terekas“ yra pirmoji įmonė pasaulyje, gaminanti lygiagrečiai PET tarą ir jos formavimo įrenginius. Lygiagretus šių dviejų sričių vystymas suteikia pranašumo prieš konkurentus. „Terekas“ savo produkciją – PET pūtimo mašinas ir PET tarą - eksportuoja į Vokietiją, Kanadą, Olandiją, Kazachstaną, Skandinavijos šalis. Praėjusią savaitę pasirašė sutartį su Latvijos įmone. „Jie irgi gavo ES paramą“, - apie naujus partnerius iš kaimyninės šalies sakė J. Maksvytis.

„Tereko“ produkciją yra pripažinusios ir Lietuvos įmonės. Nors kai kurios iš jų iš pradžių abejojo, ar lietuvių kapitalo įmonės gaminami PET butelių pūtimo įrenginiai bus pakankamai kokybiški, tačiau UAB „Terekas“ įtarimus išsklaidė užtikrinta kokybe, profesionaliu aptarnavimu.

Per 2013 ir 2014 metus bendrovė „Terekas“ yra užsibrėžusi įdiegti kokybės standartą ISO 9001, aplinkosaugos – 14001, maisto pramonės – BRC ir paraleliai su jais LEAN gamybos valdymo sistemą. „Visa tai mums padės suvaldyti pinigus, laiką ir rizikas, optimizuoti ir efektyvinti gamybą“, - teigė už šią užduotį tiesiogiai atsakingas Vaidotas Grikšas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas