Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Geros atostogos gali būti ir gulint ant sofos

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2010-07-02

Susitvarkyti spintą, išsiskalbti užuolaidas, atsakyti į elektroninius laiškus, išvirti keliasdešimt litrų uogienės, išvalyti kilimus ir taip toliau – toks dažniausiai būna atostogų scenarijus, kuris, įgrūdus dar išvyką po Lietuvą, pasikaitinimą paplūdimyje ir keletą apsilankymų pas draugus, baigiasi tuo, kad žmogus po atostogų grįžta ne pailsėjęs, o pavargęs.

Pasak Kretingos „Northway“ medicinos centro psichoterapeutės Rasildos Zolubienės, norint pailsėti, svarbiausia yra per daug neprisiplanuoti ir pakeisti įprastą aplinką bei kasdieninę rutiną.

„Iš tiesų, žmonės yra linkę daug prisiplanuoti. Tie didieji darbai, kuriuos sau paskiriame atostogoms, yra svarbūs ir nereikia jų ignoruoti. Svarbiausia juos atlikti neskubant ir jaučiant malonumą. O priežasčių, kodėl žmogus per atostogas nepailsi, yra labai daug ir individualių. Tačiau dažniausiai nepailsima todėl, kad atostogos buvo ne tokios, kokių norėjosi. Žmogus nepailsi ir dėl to, kad atostogos buvo per trumpos. Kad iš tiesų pailsėtume, reikia 2-3 savaičių per pusmetį. Šiuo laikmečiu poilsį ir jo trukmę mums reguliuoja darbovietėse sudaromi atostogų grafikai. Dalį atostogų gauname žiemą, kitą dalį – vasarą ar kitu metų laiku“, - kalbėjo R.Zolubienė.

Pasak jos, poilsio kokybė nuo metų laiko visiškai nepriklauso: puikiai galima pailsėti tiek vasarą, tiek ir žiemą. Svarbiausia yra įsiklausyti į savo poreikius, pajausti organizmo būseną – kada fizinė ir psichologinė būklė jau reikalauja atostogų.

„Kaip minėjau, dažniausiai atostogų einama pagal grafiką. Tačiau būtina atsižvelgti ir į savo poreikius: jei žmogus pastebi, kad jam sunku dirbti, atlikti užduotis, jo darbo našumas ir efektyvumas kritęs, nebesinori eiti į darbą, vadinasi - laikas ilsėtis“, - sakė psichoterapeutė.

Jos, kaip ir daugelio specialistų nuomone, atostogos turi būti bent dviejų savaičių trukmės, o idealiausia, jei jos trunka tris savaites. Mat tikrąjį poilsį žmogus pajaučia ne iš karto išėjęs atostogų.

„Reikia apytikriai savaitės, kol atostogautojas atsiriboja nuo įprasto darbinio režimo, pamiršta darbinius rūpesčius. Taigi, jei atostogaujama dvi savaites, realiai poilsiui po adaptacijos belieka tik savaitė. Žmogus greičiau įsijaučia į atostogas, atsipalaiduoja tada, kai pakeičia aplinką – išvyksta į kelionę čia pat, po Lietuvą, ar toliau. Įspūdžiai, kitokia aplinka, nauji žmonės, veikla padeda greičiau atsipalaiduoti ir pamiršti nuovargį“, - kalbėjo R.Zolubienė.

Anot psichoterapeutės, tai, kad nauji įspūdžiai padeda greičiau atsipalaiduoti, visai nereiškia, kad atostogauti naudinga tik keliaujant: pačios geriausios atostogos gali būti ir gulint ant sofos.

„Kiekvienas žmogus pailsi individualiai: vienam gera poilsiauti gulint ant sofos su knyga, kitas gi gerai pailsi tik kopdamas į kalnus.

Viską nulemia poilsiaujančiojo charakterio savybės, fizinė būklė, kartais - profesija. Pavyzdžiui, jei žmogus dirba protinį darbą, greičiausiai per atostogas jam norėsis fizinės veiklos – kopimas į kalnus, aktyvus poilsis geriausiai padės atsipalaiduoti. O fizinį darbą atliekantis žmogus, atvirkščiai, gali norėti pasyvių, tingių atostogų. Be to, dažnai mums atostogų planus nulemia šeima: poilsį tenka derinti ir su artimųjų poreikiais bei norais“, - sakė R.Zolubienė.

Pasak jos, nepaisant to, kokios bus atostogos ir kiek jos truks, svarbiausia - leisti sau išsimiegoti, nepaisyti griežtos kasdieninės rutinos, neprisiplanuoti daugybės darbų ir pramogų bei įsiklausyti į savo norus – tada poilsis garantuotas.

„Jei poilsio buvo pakankamai, atostogos buvo geros, natūralu, kad nesinori grįžti į darbą. Taigi prieš grįžtant į darbą, kaip ir išeinant atostogų, labai svarbu per daug neprisiplanuoti. Norint be streso sugrįžti į darbinę aplinką, patarčiau į darbus įsijungti pamažu: pirmąją po atostogų darbo savaitę geriau nenumatyti rimtų susitikimų, sunkių užduočių ir krūvos darbų“, - patarė R.Zolubienė.

Rita Krištopaitienė:

- Nespėju – visada pritrūksta laiko. Dirbu Vokietijoje ir gaunu tik dvi savaites atostogų: vos spėju grįžti pailsėti, - jos jau ir baigiasi. Visada prisiplanuoju per daug darbų ir veiklos. O kadangi atostogoms skirta mažai laiko, net nespėju į jas įsijausti ir įvykdyti savo planų.

Algirdas Dekšnys:

- Žiūrint, koks atostogų poilsis. Kad pailsėčiau per atostogas, man reikia gero oro, malonios aplinkos, šilto vandens ir poros gerų knygų. Norint pailsėti, atostogoms nereikia prisiplanuoti daugybės darbų. Juos galima nudirbti ir ne per atostogas. O šios skirtos tik poilsiui.

Aldona Pabrėžienė:

- Nelabai. Gyvenu kaime, todėl per atostogas visada turiu daug darbų. Nėra kas juos padirbtų už mane. Tiesą pasakius, dar neteko atostogauti taip, kad nereikėtų nieko sunkaus dirbti. Pailsėti galima tik tada, jei pakeiti aplinką – nuvažiuoji į gamtą ar išvyksti į kelionę.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas