Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nereklamuojamoji energetinių gėrimų pusė

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2010-06-04

Seime įregistruotos įstatymų pataisos, kuriomis siekiama uždrausti nepilnamečiams pardavinėti energetinius gėrimus. Manoma, kad energetiniuose gėrimuose esančios stimuliuojančios medžiagos – kofeinas, taurinas, guaraninas - padidina paauglių aktyvumą.

Energetiniuose gėrimuose esantys dažikliai, saldikliai ir įvairūs konservantai gali sukelti alerginius susirgimus ar kitas ligas.

Vartojant energetinius gėrimus, retai galvojama apie pasekmes. Piktnaudžiaujant energetiniais gėrimais gali atsirasti nervingumas, dirglumas, galvos skausmai, padažnėti kvėpavimas, virškinimo trakto sutrikimai bei kiti negalavimai.

Žmonės, sergantys širdies ligomis ar turintys aukštą kraujospūdį, energetinių gėrimų vartoti visai negali.

Energetiniai gėrimai – gazuoti ir juos organizmas pasisavina greičiau negu kavą. Jų poveikis taip pat ilgesnis negu kavos – 3 – 4 valandos.

Klaipėdos priklausomybės ligų centro socialinio darbuotojo Gedimino Norvilo nuomone, blogai, kad jaunimas ne tik geria energetinius gėrimus, bet dar maišo juos su alkoholiu.

Alkoholis slopina nervų sistemą, o energetinis gėrimas – stimuliuoja. Iš pradžių žmogus lyg ir nesijaučia apsvaigęs nuo alkoholio, todėl atsiranda galimybė jo perdozuoti. Tuo metu jis lyg ir jaučiasi žvalus bei laimingas, tačiau tai - apgaulinga būsena.

Energetiniai gėrimai nesuteikia energijos iš šalies, o mobilizuoja vidinius resursus, išsiurbia ją iš organizmo. Anot G.Norvilo, tai tarsi pavargusiam arkliui suduoti botagu – jis trumpam atkus, bet greitai ir vėl nurims. Taip nutinka ir su žmogaus organizmu išgėrus energetinį gėrimą. Todėl energijos reikėtų semtis ne vartojant gėrimą, o kitais būdais.

„Pasikrovimas“ vartojant energetinius gėrimus nėra nekaltas - nuolat juos vartojant gresia organizmo išsekimas.

Žmogus energetinio gėrimo neturėtų išgerti per dieną daugiau kaip 1 – 2 skardines, nes gali perdozuoti.

Nors energetiniuose gėrimuose ir yra vitaminų, tačiau jie nėra lygiaverčiai multivitaminų kompleksams.

Vartojant energetinius gėrimus, akivaizdžių pasekmių nesimato, kaip, pavyzdžiui, vartojant alkoholį. Tačiau vis tik jie neturėtų būti taip lengvai prieinami nepilnamečiams.

Pašnekovas pastebėjo, kad parduotuvėse energetiniai gėrimai dažnai būna padėti netoli kasų, ir atsiranda tikimybė, kad laukdamas eilėje žmogus susigundys jų nusipirkti.

Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse ribojama energetinių gėrimų prekyba - jų galima įsigyti tik vaistinėse, nes kai kurios energetinių gėrimų dalys veikia kaip vaistai.

Vokietijos sveikatos priežiūros tarnyba rekomenduoja uždrausti mažas - 25 – 75 mililitrų - energetinių gėrimų pakuotes, kuriose gali būti didelis kiekis - 20-200 mikrogramų - kofeino ir 200-1000 mikogramų taurino.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas