Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Dėl Salantų darželio vaikų tėvai – nepalaužiami

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2020-05-22
Merui Antanui Kalniui salantiškių vaikų tėvų vakar nepavyko įtikinti, kad jų vaikams ugdytis renovuotos gimnazijos pastate bus geriau.

„Koks jūsų tikslas sunaikinti lopšelį-darželį „Rasa“? „Atvirai pasakykit: kur dėsite atlaisvintą pastatą?“ „Akivaizdu, kad stumiamas „traukinys“, „Ko mus ir pasikvietėt, jei jau ar šiaip ar taip viskas nuspręsta, ko skaudinat širdis?“ „Nesekit pasakų prieš miegą“,– tokiais ir panašiais šūksniais salantiškiai palydėdavo vos ne kiekvieną rajono mero Antano Kalniaus bandymą įtikinti, kad mažiausieji miesto gyventojai komfortiškiau jausis jų ugdymo įstaigą perkėlus į šiuo metu baigiamą renovuoti Salantų gimnaziją.

Vienintelė išeitis pastatui išlaikyti

Pabaigti 13 metų besitęsiantį Salantų gimnazijos pastato rekonstrukcijos projektą, į kurį jau ir taip iki šiol investuota 4,1 mln. Eur, papildomų lėšų – 773 tūkst. Eur – rajono Savivaldybė gavo iš Vyriausybės. Anot A. Kalniaus, bus suremontuota gimnazijos valgykla, rekonstruotas mokyklos priestatas, kuriame šiuo metu mokosi pradinukai, taip pat vadinamasis antstatas, kuriame įsikurs Salantų meno mokykla.

Tačiau meras teigė susidūręs su dilema: mokykla kažkada buvo projektuota 800 mokinių, jų kasmet sumažėja beveik viena klase. Dar 2016-aisiais mokėsi per 400 vaikų, šiemet – truputį daugiau kaip 340, o ateinančiais mokslo metais, prognozuojama, liks 328 vaikai. Tolesnė ateitis esą irgi nieko gero nežada, mokinių ir toliau mažės. Todėl ir svarstoma galimybė vietoj pradinių klasių gimnazijos priestate įrengti naujas lopšelio-darželio grupes. Salantų lopšelį-darželį „Rasa“ šiuo metu lanko 108 vaikai, šis skaičius neturėtų kisti ir kitąmet, o jei liktų papildomų vietų, į šį lopšelį-darželį būtų galima priimti vaikų iš šalia esančių Skuodo rajono gyvenviečių.

Būtų galima nieko nekeisti, gimnazijos priestatą bei antstatą rekonstruoti pagal ankstesnius planus, tačiau tokiu atveju jau po kelerių metų erdvios, modernios klasės būtų pustuštės, o jų išlaikymas gultų ant visų rajono gyventojų pečių. Lopšelis-darželis „Rasa“ iš išorės kad ir „apvilktas nauju rūbu“, kapitalinio remonto verkiant reikia pastato viduje. To būtų išvengta pradinukų klases perkėlus į pagrindinį gimnazijos pastatą, o priestato pirmajame ir antrajame aukšte įrengus 5 šiuolaikiškas lopšelio-darželio grupes, sporto bei kitas reikalingas erdves. Naujos lopšelio-darželio erdvės turėtų atskirą įėjimą, taip pat būtų atskirtos nuo kitų gimnazijos patalpų.

„Artimiausius kelerius metus Salantų lopšelis-darželis veiktų abiejuose pastatuose – tiek senajame, tiek šalia esančios gimnazijos priestate, mat dabar visi mažieji naujose patalpose tikrai netilptų. Bet, žvelgdami jau į penkerių metų tendencijas, prognozuojame, kad po kelerių metų mažės ir lopšelį-darželį Salantuose lankančių vaikų skaičius. Tada, jau be papildomų investicijų, lopšelis-darželis galėtų visiškai persikelti į gimnazijos priestatą. „Priėmę, mano nuomone, tinkamus sprendimus šiandien, taupytumėme biudžeto lėšas jau netolimoje ateityje“, – įžvalgomis dalijosi meras.

Tėvai matė tik minusus

A. Kalnius keliskart akcentavo, kad pinigai – tie 773 tūkst. Eur – iš Valstybės investicijų programos (VIP) skirti ir gali būti panaudoti tik gimnazijos rekonstrukcijai ir niekam kitam. Jei šios lėšos iki gruodžio pabaigos nebus įsisavintos, Savivaldybė jas turės valstybei grąžinti. „Išeina, kad yra stumiamas „traukinys“: jei gavo lėšų, tai jas žūtbūt reikia įsisavinti?! Grąžinkit valstybei! Aš esu jaunesnės kartos žmogus, manau, kad reikia elgtis pilietiškai, taupyti valstybės lėšas arba jas racionaliai panaudoti, tik tada Lietuvoje visi gyvensim geriau“, – savo nuomonę aktyviai reiškė vienas ugdytinių tėvų Giedrius Daukantas. Jis teigė 20 metų dirbęs užsienio šalyse, o dabar gyventi, auginti savo vaikus grįžo į gimtuosius Salantus, kuriuose ir pats mokyklą yra baigęs.

„Sakot, kad gimnazijoje vaikų mažėja ir toliau jų mažės, tai kodėl tuos pinigus vis kišat ir kišat į tą pastatą, o darželį paliekat likimo valiai?“ – klausimą merui adresavo ir salantiškis Mantas Kelpšas.

Pasikalbėti su rajono valdžia į darželio kiemą dėl karantino diktuojamų sąlygų buvo susirinkę apie 30 ugdytinių tėvų, nors, kaip sakė, lopšelio-darželio direktorė Daiva Pučkorienė, kitu atveju būtų sugužėję, ko gero, visi Salantai.

Tėvai neslėpė išsigandę, sakė, Savivaldybės planuose matantys minusus ir nė vieno pliuso, kodėl gimnazijos pastate vaikams būtų geriau: kur, persikėlus į gimnazijos patalpas, bus įrengtas aikštynas mažyliams saugiai žaisti, kai ten – nuokalnė ir aplink auga medžiai? Išėjimas į aikštelę būtų pro ten, kur statomi automobiliai. Kur bus sporto salė? Dabartiniame darželio pastate yra dvi didelės patalpos, o ten – grupė ir miegamasis sujungti kartu, vadinasi, vaikai toje pačioje erdvėje ir žais, ir miegos; užmigti trukdys Meno mokyklos muzikos garsai, tualetai – tik perėjus koridorių; nors darželyje renginių vyksta labai daug, teks taikytis ir koncertų sale dalintis su Meno mokykla; neaišku, kaip toliau dirbs logopedas, neišspręsta, ir kaip dirbs visuomenės sveikatos priežiūros specialistas; tais pačiais koridoriais kaip viesulai eilių valgykloje užsiimti lakstantys gimnazistai darželinukus apstumdys, padaugės patyčių ir net blogų „pamokų“, kai mažiukai patvoriuose matys dūmą traukiančius gimnazistus; svarbiausia – kaip bus organizuojamas maitinimas? Tėvai kaip susitarę kratėsi, anot jų, nuolatinių skandalų visoje Lietuvoje lydimos įmonės „Bruneros“ paslaugų, klausė kiek dar laiko truks sutartis su ja?

Planą pavadino skubotu

„Mediniai“ kotletai, grikiai be skonio ir daržovės“, – patiekalą apibūdino mama Erika Kuzminskė, pridūrusi, kad, sumokėję pinigus, tokius valgius vaikai šveičia į šiukšlyną.

Meras teigė, kad rajono vadovai, norėję įsitikinti, kaip maitinami vaikai, patys specialiai yra važiavę pietauti ir į Salantų, ir Kretingos, ir Vydmantų ugdymo įstaigų valgyklas – visur jiems patiko.

„Gal blogą nuomonę apie tiekiamą maistą susidarėt todėl, kad šeimose pripratę į sriubą dėti daugiau druskos, salotas gardinti majonezu ar kitais padažais? Bet pastaraisiais metais yra Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijos šiuos produktus riboti arba visai nevartoti“, – sakė jis. „Mes savo darželyje maitinimą organizuojame patys, taip pat laikomės šių rekomendacijų, bet jokių skundų nei iš personalo, nei iš vaikų tėvų negauname“, – įsiterpė darželyje dirbanti visuomenės sveikatos specialistė Olga Paulauskienė.

„Mere, atvažiavote čia visai nepasiruošę, jūsų planas skubotas, klaustukų yra labai daug, jūs neturite argumentų“, – vienas per kitą savo nuomones reiškė susirinkę salantiškiai.

Kad planas – skubotas, „Pajūrio naujienoms" pripažino ir lopšelio-darželio direktorė D. Pučkorienė. „Dar sausį mums buvo žadėta, kad šiame pastate liksim mažiausiai 5-erius metus, o dabar štai taip greit viskas apsivertė aukštyn kojom. Tėvai tikrai nebijo naujovių, bet nenori, kad jų mažiukai kartu su vyresnio amžiaus vaikais dienas leistų susigrūdę vienoje grupėje, nenori, kad vaikščiotų per kelis aukštus, kuriuose – ir gimnazistų srautai“, – sakė ji. Savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė atviravo, kad, važiuodami į Salantus, rajono vadovai žinojo, jog laukia nelengvas pokalbis, nes bet koks pokytis žmogaus gyvenime, juolab susijęs su nežinomybe, kelia nepasitikėjimą, pyktį ir nusivylimą.

„Tai yra normali būsena, bet, patikėkit, galvodami apie šią idėją perkelti darželį, norime, kad Salantų vaikams būtų tik geriau, saugiau, kad aplinka būtų kuo gražesnė, šiuolaikiškesnė“, – kalbėjo ji. Pasak direktorės, vaikams tinkamos higienos normos išpildytos 100 proc., antraip su Savivaldybe į kalbas esą nebūtų leidęsi nei projektuotojai, nei Nacionalinis higienos centras, su kuriuo suderinta.

„Atitinka visi skaičiai ir kvadratai, saugumo priemonės, sanitariniai mazgai, žaidimo aikštelės saugumo zonos, atstumai nuo gatvės važiuojamosios dalies“, – vardino ji ir pridūrė tėvus emociškai suprantanti: kraustytis iš jaukaus ramaus darželio pastato į triukšmingą gimnazijos pastatą, kuriame įsikurs ir Meno mokykla, – nesinori. Tėvų paklausta, ką pati galvoja kaip mama: ar mažus vaikus ugdyti kartu su dideliais – tikrai geras variantas, J. Girdvainė teigė, jog vaikui svarbiausia tinkama priežiūra.

Išvažiavo neįtikinę

„Suremontavus Salantų gimnazija bus tokio lygio, kad ją galėsime visiems prezidentams rodyti, kitos panašios Lietuvoj nėra“, – kalbėjo vicemeras Dangiras Samalius. Jis atviravo: kai prieš 5-erius metus pirmąkart pamatė pastato antstatą, kuriame dabar įsikurs Meno mokykla, pats raginęs jį nugriauti, o prieš savaitę iš naujo išvydęs negalėjo nesižavėti.

Mero pristatyta vizija, pasak

D. Samaliaus, bus koreguojama, dėl to, prieš projektą teikiant rajono tarybai, ir suorganizuotas susitikimas su Salantų vaikų tėvais, norint įsiklausyti į jų nuomonę, ką ir kaip dar galėtų pakoreguoti. „Tikrai projektas bus padarytas „ne ant durniaus“, o kad jūsų vaikai ir jūs būtumėte laimingi“, – sakė vicemeras.

Tačiau tėvai laikėsi pozicijos iš dabartinio lopšelio-darželio pastato vaikų į gimnaziją neperkelti, nors A. Kalnius ir užsiminė, kad, norint suremontuoti dabartinio darželio vidų, reikėtų investuoti apie 700 tūkst. Eur. Tokių pinigų Savivaldybės biudžete kokius 5-erius metus neatsiras, kadangi ne vienas rajono darželis, kaip, pavyzdžiui, „Žibutė“, „Pasagėlė“, „Eglutė“, „Žilvitis“, „Pasaka“, yra gerokai prastesnės būklės, tad lėšos pirmiausiai būtų nukreipiamos jiems.

„Mums užtenka, kaip dabar yra: jauku, šilta, vaikams saugu, administracija ir auklėtojomis jokių nusiskundimų neturime“, – su tokia nuostata salantiškiai rajono valdžią į Kretingą ir išlydėjo.

---

Vakar, kai straipsnis buvo parengtas spaudai, rajono meras Antanas Kalnius socialiniame tinkle išplatino pranešimą, kuriame siūlo kompromisą: „Lopšelis-darželis „Rasa“ toliau lieka ir veikia senajame pastate. Kaip ir planuota, po rekonstrukcijos gimnazijos priestate 2-3 aukštuose lieka 7 pradinukų klasės. Pirmame gimnazijos priestato aukšte įrengiamos 2 papildomos priešmokyklinio amžiaus vaikų grupės, kurios bus visiškai atskirtos nuo bendro gimnazijos auklėtinių srauto, turės atskirus sanitarinius mazgus, popiečio miegui skirtas lovas ir kt. Yra dvi priežastys, kodėl gimnazijos pastate siūlau įrengti dvi naujas, papildomas priešmokyklinukų grupes: Iš lopšelio-darželio vadovės išgirdome, kad jau šiemet į įstaigą galimai norės pakliūti daugiau vaikų negu joje telpa. Taip pat Salantų lopšelį-darželį norėtų lankyti ir daugiau vaikų iš gretimų rajonų. Tad, įrengdami dvi naujas papildomas priešmokyklinio amžiaus vaikų grupes gimnazijos priestate, sudarytumėme galimybes lopšeliui-darželiui „Rasa“ priimti daugiau vaikų. Dvejus metus Lietuvoje nerimsta diskusijos dėl privalomo priešmokyklinio ugdymo paankstinimo. Realu, kad toks sprendimas gali būti priimtas artimiausiu metu, tad Salantuose jam įgyvendinti būtumėme pasiruošę iš anksto. Šį savo kompromisinį siūlymą teiksiu svarstyti politikams. Kartu tikiuosi ir bendruomenės pritarimo.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas