Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Senosios Įpilties kaimo bendruomenės pirmininkė Birutė Stalmokienė (iš kairės), tautodailininkas Edvardas Stalmokas, Kretingos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė svečiavosi etnokultūrinėje vakaronėje „Oncioks nu Šoke“.

Kretingos rajono kultūros centro Šukės skyriuje įvyko 6-oji etnokultūrinė vakaronė „Oncioks nu Šoke“. Per ją taip pat atidaryta tautodailininko Edvardo Tadevušo Stalmoko tapybos darbų paroda.

Atidarė parodą

Šukės skyriaus vedėja Violeta Ruikienė šventę atidarė susirinkusiuosius pavaišinusi duona, o folkloro ansamblis „Šukupis“ pasirodymą pradėjo pasakojimu apie Oncioką.

Tokie renginiai, anot V. Riukienės, skatina bendruomeniškumą: „Yra žmonės, kurie visada ateina, tačiau džiugu, kad atsiranda ir naujų. Tokie susibūrimai kuria bendruomeniškumą.“

Per renginį savo tapybos darbų parodą atidarė ir tautodailininkas E. Stalmokas. „Tapau peizažus realistiniu tapybos stiliumi. Šiandien tokiu tapo mažiau žmonių, kiti renkasi labiau modernistinį meną, tačiau man artimesnis būtent toks stilius“, – kalbėjo jis.

Tautodailininkas tikino, kad aiškinti, kas yra pavaizduota jo piešiniuose, – nereikia. „Viską, ką matote, tą ir norėjau pavaizduoti. Tai nėra autentiški gamtos vaizdai, tai – kompozicija, kurioje perteikti gamtos elementai. Daugiausia dėmesio skiriu šviesos komponavimui, nuotaikos atspindėjimui“, – akcentavo E. Stalmokas.

Tautodailininkas yra pradėjęs tapyti natiurmortus ir gėles, tačiau šie kūriniai Šukės kultūros skyriuje šiuo metu neeksponuojami. „Kai rengdavau parodas, sulaukdavau pasiūlymų paįvairinti savo kūrybą – piešti ne tik peizažus, bet ir natiurmortus. Taip ir pradėjau juos tapyti“, – prisiminė jis.

Parodoje eksponuojama 10 tautodailininko paveikslų.

Jaunieji folkloro ansamblio „Šukupis“ nariai per šventę ir šoko, ir grojo įvairiais muzikos instrumentais.

Atėjusius į šventę taip pat nustebino arfos ir gitaros duetas iš Klaipėdos – Dailė Docienė ir Justina Strašinskaitė. Jos savo pasirodymą pradėjo kūriniu „Pasaka“. „Smagu prisidėti prie gražios bendruomenės šventės“, – sakė D. Docienė, priminusi, kad arfa yra antras pagal sudėtingumą instrumentas po vargonų ir papasakojusi istoriją apie šio instrumento atsiradimą.

Lyrinę komediją vaidino Šateikių kultūros centro Aleksandravo mėgėjų teatras „Rišolis“.

Mažėja gyventojų

Šukės bendruomenė susiduria ir su tam tikrais iššūkiais, kurių priežastis – kaime mažėjantis gyventojų skaičius. „Bendruomenėje mažėja vaikų, jaunimo. Anksčiau galėdavai į jaunus žmones atsiremti, dabar tai kiek sudėtingiau. Taip pat norėtųsi, kad žmonės patys daugiau rodytų iniciatyvą veiklų atžvilgiu ir panašiai, – sunkumus įvardijo V. Ruikienė, pridūrusi, kad bendruomenei svarbi galimybė dalyvauti įvairiuose projektuose. – Šiemet pirmą kartą vasaros šventei organizuoti rašėme projektą Žemės ūkio ministerijai. Turėjome daugiau lėšų, todėl šventė tapo gyvesne.“

Vis dėlto tarp gyvenančiųjų Šukėje veikia bendruomeniškumas. „Kai rengiu šventes, tokias kaip ir ši, galiu drąsiai kreiptis į gyventojus, kurie visada pasidalija ar daiktais, ar reikiamais maisto produktais ir panašiai“, – pasidžiaugė V. Ruikienė.

Paskatinti vaikus dalyvauti įvairiose Šukės skyriaus organizuojamose veiklose stengiasi ir meno vadovas Alvydas Vozgirdas, kuris tikino, kad vaikai užsiėmimuose dalyvauja noriai. „Kadangi mūsų veikloje dalyvauja tėvai, tai stengiamės ir vaikus įtraukti į savo bendruomenišką veiklą. Žinoma, vaikams adaptuojame veiklą pagal jų amžių ir kartu mokomės pažini tradicinę muziką, šokius“, – kalbėjo meno vadovas.

Kretingos rajono kultūros centro Šukės skyriaus folkloro ansamblis „Šukupis“ susirinkusiems pateikė ne vieną staigmeną.

Folkloro ansamblis rengėsi Dainų šventei ir panoro, kad pasirodyme dalyvautų vaikai, taip jų veikloje atsirado jaunieji nariai. „Smagu tai, kad vaikus vienija amžius, jie yra draugai, todėl – nesudėtinga dirbti. Taip pat man patinka, kad puoselėjame žemaitišką kultūrą“, – atkreipė dėmesį A. Vozgirdas.

Jaunieji folkloro ansamblio „Šukupis“ nariai mokosi groti įvairiais instrumentais – smuikais, bandonija, armonika, mandolina ir panašiai. „Muzikuodami remiamės tradicijomis, liaudiška kultūra. Instrumentų turime įvairių, todėl galime atgaivinti liaudiškas dainas, šokius, ratelius“, – tikino meno vadovas.

Per pasirodymą šventėje „Šukupis“ atliko pasirodymą apie senovėje buvusią buitį – scenoje netrūko anksčiau skalbimui naudotų daiktų. „Šįkart pabandėme parengti pasirodymą skalbimo tematika. Tradicinius dalykus reikia tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku pateikti bei pritaikyti šiandienos auditorijai“, – pasvarstė meno vadovas.

Skalbimo epizodą jie surengė iš rastų asmeninių senovinių skalbimui reikalingų daiktų, taip pat prisidėjo ir kiti gyventojai, paskolinę reikalingų daiktų. „Bendruomenė yra susiformavusi, nėra didelės žmonių kaitos, todėl plėsti veiklą – sudėtinga, tačiau džiaugiuosi, kad žmonės aktyviai joje dalyvauja ir prisideda“, – apibendrino A. Vozgirdas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas