Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Jei nemyli savęs, augink krapus, eik tą lažą“, – juokavo nuo šios veiklos kuo toliau bėgantis kretingiškis Tadas Jurgila. Tačiau Kartenos miestelyje gyvenantis jo 73-jų tėvas Zenonas Jurgila patikino, jog ne viskas yra taip blogai, kaip sūnus nupiešė. Nors fizinio darbo daug, mat vienintelė derliaus nuėmimo technika – rankos ir turguje pirkti peiliai, bet, jei oro sąlygos palankios, po 20 minučių viena dėžė šviežių krapų būna pilna.

Zenono (kairėje) ir Tado Jurgilų interesai išsiskyrė: tėvas kantriai liko prie krapų, sūnus viltis deda į savo riešutų giraitę.

Pasigenda informacijos

Jurgila jaunesnysis pagrindė savo teiginį: jo nuomone, tokie darbai turėtų būti automatizuoti „nuo iki“, tačiau sezono metu krapų sėklomis reiktų užsėti ne daugiau 2, kaip sėja dabar, o daugiau, kaip 10 hektarų. Tik tuomet ūkininkui apsimokėtų investuoti į sėjamąsias, purkštuvus, piktžolių ravėtuvus bei pjaunamąsias mašinas, kurių, primityviausių, šiandien jau be 2–5 tūkstančių eurų nenupirksi. Be to, krapus auginantis ūkininkas verslą turėtų plėsti – pavyzdžiui, susikurti sąlygas žaliąją krapų masę džiovinti – dar ir tokią parduoti.

Iš Airijos, kurioje anksčiau dirbo, grįžęs Tadas talkino tėvų ūkyje, bet pastaruoju metu daugiau laiko skiria tam, kam labiau pačiam norisi. Balsiškių kaime jis yra nusipirkęs sodybą, o šalia esančiame žemės plote prieš 5-erius metus pasisodinęs graikinių riešutmedžių sodą. Šiemet žmogus vylėsi sulaukti ir pirmojo derliaus, tačiau jo – nė kvapo, mat užsimezgusius žiedus negailestingai pakando šalna.

Paklaustas, ar riešutmedžiai labai įnoringi, atsakė, jog ne – tik pirmaisiais dvejais metais teko laistyti, o dabar pakanka apipjauti žolę aplink. Didžiausias kenkėjas – miško žvėrys: jautrią kamienų žievę ragais nudrasko stirninai. Tačiau pašnekovas apgailestavo pasigendantis ir daugiau informacijos, kaip teisingai auginti komercinius riešutmedžius.

„Viešojoje erdvėje dažniausiai komentuoja tie, kurie po 5–6 medelius augina. O, kai jų turi du šimtus, negali taip „žaisti“, kaip su penkiais“, – atviravo T. Jurgila.

Savo sodyboje jis ėmė auginti dar ir levandas. „Atvažiavom su uošviais, tūkstantį du šimtus daigų pasodinom – ką su augalais veiksim, dar pagalvosim “, – juokėsi Tadas.

Dirbs „iki pensijos“

O Zenonas pridūrė kol kas nieko keisti nežadantis, mat jųdviejų su žmona Judita „kadencija“ krapų laukuose vėliau ar anksčiau pasibaigs, ir ateis metas „į pensiją“ – esą ne juokas susirietus lysvėse po tris keturias valandas ištūnoti.

„Man, pagal specialybę zootechnikui, žemės ūkis visada buvo prie širdies, tad aš pats ir sėju, nuo kenkėjų ir piktžolių purškiu, o žmonikė – buvusi mokytoja, biologė-chemikė, taip pat savo stichijoj, puikiai išmano, kokius chemikalus geriau naudoti, kad žolės viršaus nepaimtų, o krapo nepaveiktų“, – dėstė Z. Jurgila.

Dalį šių prieskoninių daržovių Jurgilos augina prie savo namų, bet kur kas didesnę –privačioje ir nuomojamoje žemėje paminijy. Kartais Zenonas su Judita pakalbantys, kad ir jiedviem, kaip tiems poilsiautojams, vasarą geriau būtų prie upės „pasipliažinti“, bet įpratimas, sakoma, blogiau už prigimimą.

Šeima daržininkauja mažiausiai 20 metų, o to pradžia dar – kolektyviniame sode Mažeikiuose, iš kurių gyventi į Karteną persikraustė. Tiesa, pradžioje ko tik jie neaugino: ir salotas, ir „cibulaiškius“, ir kopūstus, ir agurkus, ir pomidorus, ir netgi gėles bei jų daigus.

Auginti didelius kiekius krapų pasiūlė Klaipėdos vaisių ir daržovių bazė CITVA. Pasak Zenono, nors šią populiarią žalumyninę daržovę augina ir daugelis kitų ūkininkų, bet, matyt, užaugina ne tiek, kiek reikėtų.

Labiausiai krapai perkami birželį ir liepą, tais mėnesiais kiekvienam rytui Jurgilų šeima jų pripjauna ir į bazę daugiau kaip 10 metų tiekia mažiausiai po 70 ar 100 kg. O jei koks kuokštas kitas lieka, parduoda ir Kretingoje, „Tuopos“ mikrorajone, veikiančiame ūkininkų turgelyje, pasiūlo daržovių kioskams. Visas kilogramas kainuoja apie 2, kartais 3 eurus.

„Jei 10 eurų, pardavęs turgelyje, gavai, vadinasi, jau ir tai uždirbai, jau pavalgyti gali – ar čia bėda?“ – šmaikštavo pašnekovas.

Sėja skirtingu metu

Jurgilų laukai, kuriuose auginami krapai, yra padalinti į sklypelius po 15–20 ar 30 arų, kiekviename, atsižvelgiant į ankstyvąją, vidutinio ankstyvumo, vėlyvąją, rudeniui skirtą veislę, sėjama skirtingu metu. Anot Zenono, jei rudeninę veislę pasėti pavėluosi – rugpjūčio pirmomis dienomis tai daryti dar galima – augalas bemat pageltonuos, paraudonuos, ankstyvais rytais ir vėlyvais vakarais paveikus rūkui praras prekinę išvaizdą, kuri parduodant yra svarbiausia.

Pasak Z. Jurgilos, kai viename sklypelyje krapai užauga ir jau galima imti derlių, tuo metu kitame augalai dar tik ūgtelėję, trečiame vos matyti sudygę, o ketvirtame apskritai būna ką tik pasėti. Zenonas atviravo, jog niekada nepirktų ir nesėtų lenkiškos krapų veislės, kuri formuoja ilgą stiebą. Jurgilų šeima pripažįsta įvairaus ankstyvumo nuo šaknų kaip serbentų krūmai besišakojančią aromatingą, agurkams ir kitoms daržovėms raugti tinkamą „Mammoth“ veislę, didelį lapų ir žiedynų derlių užauginančią malonaus aromato, turtingą eterinių aliejų „Superdukat“, taip pat dėl kokybiškos lapijos, daug eterinių aliejų, vitaminų C, B1, B2, P ir PP, kalio, kalcio ir geležies vertinamą „Oliver“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas