Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Mergaitės su vandens skėčiu“ vardas liko paslapty

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-08-19

„Tegul kalba darbai, ne skulptorius“, – pakviestas į Kretingos dvaro šventės „Vario dūdų ritmu“ sceną, kad būtų padabintas ąžuolo vainiku, žodžių šykštėjo fontano skulptūros „Mergaitė su vandens skėčiu“ autorius klaipėdietis restauratorius Vytautas Baranskas.

„Mergaitė su vandens skėčiu“ – atkurtojo fontano skulptūra, nuo šiol pasitiksianti bei išlydėsianti Kretingos dvaro svečius.

Kiek vėliau, kai nuo fontano skulptūros jau buvo nuslydusi balta atidarymo proga jai apvilkta skraistė – be autoriaus, pasirodyti mergaitei padėjo Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė, Seimo narė Jolita Vaickienė bei Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas,– skulptorius buvo atviresnis, bet taip ir nepasakė, kokiu vardu vadino savo kūrinį: „Noriu tai išlaikyti paslapty. Juolab kad muziejus, ko gero, surengs „Mergaitės su vandens skėčiu“ vardynas – te niekas ir nežino, koks vardas man skambėjo mintyse, kai kūriau skulptūrą, kuri man – nemaža dalis gyvenimo ir begalinės šeimos kantrybės simbolis“.

Idėja atkurti vieną iš 5 buvusių Kretingos dvaro fontanų užgimė 2007-aisiais. Tais pačiais metais V. Baranskas iš plastilino, o vėliau – iš specialaus gipso nulipdė 22 cm aukščio „Mergaitės su vandens skėčiu“ skulptūrėlę ir pateikė ją įvertinti. Dirbo restauratorius pagal seną fotografiją, rinko informaciją, kurios pasirodė besant labai mažai.

„Kreipiausi į Kultūros vertybių apsaugos departamento vadovę Dianą Varnaitę, Restauratorių sąjungą – gal kas turės daugiau informacijos apie Kretingos dvare buvusius fontanus. Man, kaip darbo autoriui, buvo būtina pamatyti skulptūrą iš visų pusių. Bet nepavyko, teko vadovautis ta viena fotografija, kurioje skulptūra matyti labai neaiškiai, tik iš priekio“, – kad buvo dedama papildomų pastangų kuo tikslesnei ikonografinei medžiagai surinkti, kalbėjo V. Baranskas.

Ąžuolo vainikas – fontano skulptūros autoriui Vytautui Baranskui (kairėje).

Skulptūros autorius yra įsitikinęs, jog informacijos, bent jau nuotraukų, darytų grafų Tiškevičių laikais, tikrai yra, bet jos, ko gero, guli stalčiuose tų žmonių, kurie nė neįtaria, jog tos fotografijos – tai laikmečio liudininkai ir restauratorių pagalbininkai.

Kuriant „Mergaitę su vandens skėčiu“ V. Baranskui pozavo pozuotoja – restauratorius žinojo, jog negali nukrypti nuo dailės kanonų bei žmogaus anatomijos, autorių intrigavo ir fotografijoje užfiksuotos skulptūros-mergaitės poza. „Ji – tokia lengva, ne stoiška, o mano anūkė dar ir pastebėjo, jog „ta mergaitė apsirengusi, bet nelabai...“. Tad ir man norėjosi skulptūrai suteikti lengvumo“, – prisipažino V. Baranskas, „savąją“ mergaitę lipdęs iš visų įmanomų medžiagų: plastilino, gipso, molio... Išgavus negatyvią formą prieš liejant 200 kg sveriančią skulptūrą iš bronzos darbui buvo sunaudota 16 kg vaško.

„Bėda ta, kad būdamas restauratoriumi negali improvizuoti – kurdamas pagal istorinę medžiagą privalai būti tikslus ir nenutolti nuo autentikos. Tačiau nors ir esama griežtų taisyklių, niekas nežino, kas ir kaip vedžioja kiekvieno kūrėjo ranką...“, – kūrybinio darbo užkulisius pravėrė V. Baranskas.

Fontano skulptūros atidarymo akimirka džiaugėsi: (iš kairės) Jolita Vaickienė, Juozas Mažeika, Vida Kanapkienė, Virginijus Domarkas, Rimantė Šalaševičiūtė, Antanas Vinkus, Janina Mikučionienė, Eugenijus Gentvilas.

Jis taip pat yra autorius fontano, kurio srovė trykšta Kretingos muziejaus Žiemos sode, autorius. Kadangi ikonografinės medžiagos – koks iš tiesų fontanas tryško oranžerijoje – nėra išlikę, kūrėjas fontanui sukurti pasirinko melsvės – augalo, kurio prisodinta Kretingos dvaro parke, – simbolį.

Taigi Kretingos muziejus yra atkūręs 2 Kretingos dvaro fontanus ir norėtų tęsti šį darbą. Prieš VII Kretingos dvaro šventę surengtame kraštiečių susitikime, pusiau šventiniame, pusiau darbiniame klubo „Kretingos krašto ainiai“ (pirmininkas Antanas Vinkus) susirinkime buvo aptartos galimybės atkurti fontaną su nykštuko skulptūra, kurios originalas puošia Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus prieigas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas