Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Į Lietuvą Europos kultūra atkeliavo per dvarus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2016-05-20
1930-ųjų fordo vairuotojas Augustinas Jankevičius pasiruošęs kelionei iš Kretingos Tiškevičių dvaro rūmų į Palangos vasaros rezidenciją.

Užvakar, gegužės 18-ąją, Kretingos muziejus lūžo nuo svečių gausos – iš čia po Lietuvą pasklido ligi rudens besitęsiantis Lietuvos muziejų asociacijos inicijuotas kultūros paveldo, meno ir švietimo skaidos penkmečio projektas „Lietuvos muziejų kelias“, skirtas artėjančiam Lietuvos valstybės atkūrimo 100 metų jubiliejui.

Miestelių pradžia – dvaruose

Kretingos muziejuje surengtoje spaudos konferencijoje pristatydamas jau trečius metus rengiamą „Lietuvos muziejų kelio“ projektą, Lietuvos muziejų asociacijos vadovas Raimundas Balza akcentavo, jog šiemet bus plėtojama tema „Dvarų kultūros atspindžiai“.

„Ši tema leidžia labiau atskleisti ir muziejuose saugomas vertybes, o taip pat į dvarus bei aplink juos esančius parkus pažvelgti kaip į savitą Europos kultūros formą“, – šiųmetinių renginių šalies muziejuose svarbą pabrėžė R. Balza. Jį papildė kultūros viceministras Romas Jarockis, pastebėjęs, kad dvarų paveldas – viena labiausiai dėl nacionalizacijos bei karo nukentėjusių tautos paveldo sričių – Lietuvoje dauguma dvarų išnykę.

„Šiandieną tik nedaugelyje dvarų beišlikę rūmai su autentiškais baldais, paveikslais, jį puošusiais daiktais, viena iš išimčių – Kretingos dvaras. Todėl norėtųsi, kad ir kitų miestų bei miestelių žmonės domėtųsi, kokie buvo jų dvarai, kas juose gyveno. Juk visų miestelių pradininkai yra dvarai ir jų šeimininkai, – būtent per dvarus į Lietuvą ir atkeliavo Europos kultūra“, – kalbėjo R. Jarockis.

Vaiva Lankelienė, tarptautinės muziejų tarybos Lietuvos skyriaus valdybos narė, pabrėžė, jog muziejus – tai ne tik eksponatų kolekcijos, bet ir miestų bei miestelių bendruomenės, kraštovaizdis. „Todėl linkiu muziejininkams įkvėpimo, kūrybiškumo bei bendruomeniškumo, kuo įdomiau pristatant savojo krašto paveldą“, – kalbėjo ji.

„Lietuvos muziejų kelią“ Kretingoje atidarė: (iš kairės) Lietuvos muziejų asociacijos vadovas Raimundas Balza, tarptautinės muziejų tarybos Lietuvos atstovė Vaiva Lankelienė, kultūros viceministras Romas Jarockis, Žemaitijos regiono koordinatorė Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė bei kitų Lietuvos regionų koordinatoriai.

Sieks atkurti istorinę verandą

Kretingos ir Palangos gintaro muziejai – buvusios grafų Felikso ir Sofijos Tiškevičių rezidencijos – šiemet Muziejų kelio renginiams pasirinko istorinių verandų motyvą.

„Palangos Tiškevičių rūmai išsaugojo savojo dvaro kultūros dvasią – verandoje nuo seno vyksta klasikinės muzikos vakarai „Nakties serenados“, poezijos ir literatūros popietės. Kretinga, deja, prarado istorinę verandą ir jos kultūrinę paskirtį. Tačiau, nugriovus prie muziejaus besišliejantį sovietmečio priestatą, atsirado galimybė atkurti ją. Turime viziją, kaip ir palangiškiai, šią vietą taip pat pritaikyti kultūros reikmėms“, – pristatydama „Lietuvos muziejų kelio“ Kretingoje renginius, kalbėjo Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė.

Istorinės verandos, kuriai atkurti kviečiama susitelkti Kretingos visuomenė, vietą dabar pažymi tentas su užrašu „Atkurkime Kretingos dvaro verandą“. Šalia verandos šventės atidarymo dieną svečiams grojo pučiamųjų orkestras iš Palangos, vadovaujamas Vygando Rekašiaus.

Po sveikinimo kalbų svečiai buvo pakviesti apžiūrėti Lietuvos dailės muziejaus specialistų parengtą ir į Kretingą atvežtą XIX a. lenkų dailininko Napoleono Ordos piešinių parodą „Kaip puikūs tavo dvarai, tėvyne“, o po to – Ūkvedžio name naujai atidarytą Kretingos krašto ekspoziciją.

Muziejuje taip pat buvo surengta filmų apie Kretingos dvarą „Dvaro žaizdos“ ir „Atgimimas“ peržiūra.

Istorinėje, spėjama, 1915 m. darytoje nuotraukoje, matosi dešinėje Kretingos dvaro pusėje buvusi veranda, kurią ketinama atstatyti.

Senoviniu fordu – į Palangos dvarą

Svečius nustebino staigmena, kai Klaipėdos senoviškų automobilių klubo 1930 m. pagamintu „Ford“ automobiliu jo savininkas Augustinas Jankevičius, atkurdamas įprastą Tiškevičių grafų kelionę iš pagrindinių rūmų į vasaros rezidenciją, įsodino ir į Gintaro rūmuose besitęsiančias iškilmes išvežė abiejų kaimyninių miestų – Kretingos ir Palangos – merus Juozą Mažeiką bei Šarūną Vaitkų.

Palangos gintaro muziejaus Vardinių rožių alėjoje tądien buvo pasodinti rožių krūmai ilgamečiams kultūrinių verandos tradicijų puoselėtojams: dirigentui Sauliui Sondeckiui, poetui Justinui Marcinkevičiui, aktoriui ir skaitovui Laimonui Noreikai, taip pat pagerbtas Gintaro muziejaus įkūrėjo Prano Gudyno atminimas.

---

Anot Vidos Kanapkienės, Žemaitijos muziejų kelio koordinatorės, „Lietuvos muziejų kelias“ eis per 10 Žemaitijos regiono muziejų.

Užvakar prasidėjęs Kretingos ir Palangos gintaro muziejuose – dar šį savaitgalį šis kelias nusidrieks į Žemaičių „Alkos“ muziejų Telšiuose ir Žemaičių dailės muziejų Mykolo Oginskio rūmuose, Plungėje, kur šeštadienį dvaro parke bus surengta Europos muziejų naktis su teatralizuota programa.

Jurbarko krašto muziejuje bus surengtas edukacinių renginių ciklas „Pramogos ir mados dvare“, Kelmės krašto muziejuje – kultūros popietė „Lietuvos bajorai“, įvairių renginių taip pat numatyta Raseinių, Tauragės krašto, Skuodo bei Lazdynų Pelėdos muziejuose.

Birželį–liepą iš Žemaitijos muziejų kelias persikels į Aukštaitiją, iš ten – į Dzūkiją, vasaros pabaigoje – į Suvalkiją ir rugsėjį užsibaigs Mažojoje Lietuvoje.

Daugiau informacijos apie Lietuvos muziejų kelio programą skaitytojai gali rasti internetinėje svetainėje www.muziejai.lt


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas