Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nudžiugino pražydęs citrinmedis

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Gamta
  • 2016-01-15
Kretingos muziejaus Žiemos sode pražydęs Mejerio citrinmedis – naujiena ir muziejaus lankytojams, ir Gamtos skyriaus vedėjai Jurgitai Tertelienei.

„Nors balti citrinmedžio žiedai – kuklūs, tačiau jie žavūs savo aromatu – arčiau priėjus galima pajusti sklindantį malonų citrinos kvapą“, – pirmąkart Žiemos sode pražydusiu citrinmedžiu džiaugėsi Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė.

Citrinmedį dovanų muziejus gavo iš Trakų rajone gyvenančio pedagogo egzotinių augalų mėgėjo Egidijaus Talmonto. Be Mejerio citrinmedžio, jis dar padovanojo kitą jo atmainą – „Fomenko“, taip pat mums neįprastų augalų auginių, arba šakelių, – alyvmedžio, citrinos ir fortūnelos hibrido, Meksikos dykumos medžio bei kitų. Ateityje šis žmogus norėtų muziejui padovanoti ir greipfrutą.

„Gavome ir apelsinmedžio šakelę, tačiau įskiepyta ji neprigijo. Mūsų muziejaus bičiuliui Egidijui Talmontui – jau per 80 metų, tačiau jis nepaliauja domėtis augalų pasauliu, nori, kad jo sukaupti eksponatai pasklistų po Lietuvą ir atitektų tiems, kas tikrai tuos augalus prižiūrės ir puoselės. Kas mėnesį jis mums paskambina, pasiteirauja, kaip prigijo ar auga jo dovanotieji augalai, jei ko nežinome – konsultuoja, pateikia rekomendacijų, kurios – gyvos ir įgytos iš asmeninės patirties“, – kad užsimezgusi draugystė nenutrūksta, patvirtino J. Tertelienė.

Žiemos sode šiuo metu žiedais akį džiugina: (iš kairės) bilbergijos, guzmanijos, bugenvilija, strelicijos.

Jos bei Žiemos sodo augalų prižiūrėtojų didžiausias rūpestis – kad citrinmedis užmegztų vaisius ir juos subrandintų. Taip pat įdomu bus stebėti, kaip citrinmedžiui patinka Žiemos sodo aplinka, priežiūra, juolab, kad Mejerio citrinmedžio giminaitis „Fomenko“ kol kas sode nepritapo ir skursta.

„Kiek įmanoma, laikomės rekomendacijų, kaip laistyti, kaip prižiūrėti citrinmedį – Egidijus Talmontas viską yra kruopščiai surašęs, kaip reikia auginti citrinmedį. Tikiuosi, mums pavyks išsaugoti šį, iš pirmo žvilgsnio, gana reiklų augalą“, – pastebėjo Gamtos skyriaus vedėja.

Norint ir namuose užsiauginti citrinmedį, jo visų pirma negalima sukioti – tada jis numeta lapus. Pasirodo, citrinmedį po truputį atsargiai sukant kas mėnesį visiškai pasukti galima kartą per metus. Laistyti – taip, kad žemė neišdžiūtų, bet ir nebūtų per šlapia. Tręšti trąšomis, kurių sudėtis – po 10 dalių azoto ir kalio ir 30 dalių – fosforo. Ruošiant žemę, jai imti priesmėlio, komposto ir – po saują pelenų, molio bei geležies drožlių, likusių iš po kalvio priekalo. Būtent geležis citrinmedžio lapams ir suteikia sodrią žalią spalvą bei blizgesį.

„Įdomu tai, kad pats Egidijus Talmontas egzotinių augalų neskiepija, o daugina juos vegetatyviniu būdu, iš šakelių. Ir jie kuo puikiausiai prigyja, po to – dar ir dera“, – galimais augalų auginimo džiaugsmais pasidalino J. Tertelienė.

Kai lauke – šalta ir pusto, nuotaikų darganas išsklaido Žiemos sodo žydintys augalai: šiuo metu intensyviai žydi bilbergijos, guzmanijos, puansetijos, žiedus pradėjo skleisti strelicijos ir geltonžiedė kinrožė, dar visų žiedų nenumetė kalėdiniai kaktusai, įspūdingai atrodo bugenvilija, dovanota vienos klaipėdietės, – šią gėlę muziejaus lankytoja parsivežė iš Tailando ir jos priežiūrą patikėjo Žiemos sodo moterims, kurių šiuo metu triūsia trys.

„Žiema sodui – nedėkingas laikas. Džiūva ir byra augalų lapai, daugumą augalų reikia intensyviai drėkinti“, – J. Tertelienė patvirtino, kad sodo grožis, muziejaus lankytojams sukuriantis šventę, imlus darbo ir kasdienio rūpesčio.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas