Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Muziejaus didžiavyrius įamžino skulptūromis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2015-08-14

Baigiamo restauruoti Kretingos muziejaus ūkvedžio namo kiemelyje netrukus bus įkurdintos trys skulptoriaus iš Lenkimų Stasio Budrikio iškaltos akmens skulptūros – koplytstulpis su Nukryžiuotuoju, Angelas trimitininkas ir Rūpintojėlis. Skulptūros skirtos įamžinti tris Kretingos muziejaus asmenybes-legendas: jo įkūrėją Juozą Žilvitį bei muziejininkus Juozą Mickevičių ir Igną Jablonskį.

Nukryžiuotasis koplytstulpyje, Rūpintojėlis ir Angelas trimitininkas kretingiškiams bei svečiams primins apie žmones, kūrusius savojo krašto ir muziejaus istoriją.

Muziejaus kūrėjai – irgi istorija

„Muziejaus istorija prasminga tik įamžinus ilgamečius jo vadovus, muziejininkystei atsidavusius žmones“, – įsitikinusi Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanapkienė.

Jau šį rudenį ūkvedžio name bus atidaryta Kretingos krašto ekspozicija, o krašto istorija neatsiejama nuo tų žmonių, kurie ją kūrė ir įamžino. Vedami idėjos, dirbdami už varganą atlyginimą, didelėmis savo pastangomis jie išsaugojo unikalų mūsų krašto paveldą.

„Jų dėka šiandieną muziejuje turime ir sukauptą neįkainojamą etnografinę kraštotyrinę ekspoziciją. Šių žmonių jau nebėra tarp gyvųjų, tačiau jų darbai išliks ilgam“, – būtinybę įamžinti tuos žmones akcentavo V. Kanapkienė.

Tvarkant ūkvedžio namo aplinką, anot jos, natūraliai susiformavo vidinis kiemelis, kurį muziejininkai ir nusprendė paversti iškilių asmenybių įamžinimo vieta. Jame dabar ir ieškoma tinkamiausios vietos pastatyti iš akmenkalio S. Budrikio dirbtuvių jau atgabentas skulptūras.

Angelas primins jo globėją

Angelo skulptūra primins Kretingos muziejaus įkūrėją ir pirmąjį jo vadovą Juozą Žilvitį. Jis buvo švietėjas, nuo 1930-ųjų dirbęs Kretingos rajono mokyklų inspektoriumi, besidomintis istorija, etnografija ir krašto paveldo išsaugojimu. „Subūręs entuziastus, tarp kurių – ir garsusis Lietuvos miškininkas Marijonas Daujotas, Kretingos apskrities tarybai įrodė, kad miestui reikia savojo muziejaus. Taip Kęstučio gatvėje, raudonų plytų name, 1935 m. duris atvėrė Kretingos kraštotyros muziejus, kuriam J. Žilvitis padovanojo savo sukauptą ekspoziciją. Tarp jo eksponatų – ir Angelo trimitininko, tapusio savotišku Kretingos praeities simboliu, skulptūra. O nuo šiol šis Angelas įamžins ir jį patį“, – pabrėžė muziejaus vadovė.

Liaudies skulptūros – krašto tyrinėtojams

Rūpintojėlis skirtas atminti muziejininkystės patriarchą Juozą Mickevičių, kuris nuo 1956-ųjų dirbo Kretingos kraštotyros muziejaus moksliniu bendradarbiu, o nuo 1960 ligi 1975 m. – jo vadovu.

„Tai – didelis Žemaitijos krašto mylėtojas ir tyrinėtojas, keliavęs po kaimus ir iš jų suvežęs daugybę eksponatų. J. Mickevičius parengė šimtus mokslinių straipsnių į įvairius šalies leidinius, aktyviai dalyvavo Lietuvos kraštotyros draugijos veikloje. Jis įdėjo daug pastangų, išsaugant Kretingos muziejų, kai buvo užsimota jį perkelti į Palangą“, – akcentavo V. Kanapkienė.

O koplytstulpis primins asmenybę, be kurios neįmanoma įsivaizduoti Kretingos muziejaus veiklos, – Igną Jablonskį. Jis visuomeniniais pagrindais 1945–1949 m. vadovavo pokariu atkuriamam muziejui.

Būdamas inžinierius, domėjosi senomis etnografinėmis sodybomis, važinėjo po kaimus ir brėžiniuose fiksavo jas bei mažosios architektūros paminklus. Dalyvaudavo archeologinėse ekspedicijose, tyrinėdavo piliakalnius, pilkapius, – jo kraštotyrinių tyrinėjimų metu valstybės saugomais buvo paskelbta per 60 paminklų.

„Todėl manėme, kad koplytstulpis bus tinkamiausias simbolis, įprasminantis I. Jablonskį – jo gyvenimą ir darbus“, – tvirtino V. Kanapkienė.

Šios trys akmeninės skulptūros bus tarsi pradžia kitapus dvaro rūmų kuriamoje meninėje erdvėje: prie pat ūkvedžio namo esančio vandens malūno kieme ketinama įrengti astronominio kalendoriaus ekspoziciją „Laiko tąsa“, vaizduosiančią senuosius lietuvių liaudies švenčių simbolius.

Skulptūromis įprasminti tris Kretingos muziejaus asmenybes-legendas buvo sumanyta iš ūkvedžio namo renovacijai skirtų ES paramos lėšų. Tačiau, atviravo V. Kanapkienė, jų neužtekus, buvo kreiptasi į kultūros mecenatus – kretingiškius verslininkus Jūratę ir Praną Varkojus bei A. Kataržio paminklų įmonę „Kūlis“, kuri skyrė 3 akmenis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas