Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Tiškevičių koplyčioje – nežinomosios palaikai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2015-04-07

Nors oficialaus ekspertų patvirtinimo dėl Tiškevičių koplyčioje ketvirtajame sarkofage rastų nežinomos moters palaikų identifikavimo Kretingos muziejus dar negavo, tačiau, pagal preliminarius duomenis, tai nėra Tiškevičių giminaitė. Ši žinia sukėlė naujų rūpesčių muziejininkams.

Tiškevičių istorijos žinovui Juliui Kanarskui rūpestį kelia sarkofagas (pirmas iš dešinės), kuriame ilsisi nežinomos moters palaikai.

Pernai rudenį atvėrus postamentus grafų Tiškevičių koplyčioje senosiose miesto kapinėse, specialistai nesunkiai nustatė, jog metaliniuose sarkofaguose aptikti treji palaikai yra Kretingos dvaro valdytojų – Sofijos ir Juozapo Tiškevičių bei mirusios mažametės jų anūkės Marijos.

Mįsle iškart tapo, kieno palaikai ilsisi ketvirtajame sarkofage, kuris buvo išpuoštas porceliano gėlių vainikais, ir užmūrytas šalia Sofijos ir Juozapo Tiškevičių, paslepiant jį, kaip ir šių aukštos kilmės žmonių.

„Palaikų DNR tyrimus atliko Vilniaus universiteto Medicinos universiteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros specialistai, vadovaujami profesoriaus Rimanto Jankausko. Pagal preliminarius jų atliktų tyrimų duomenis, nežinomos moters DNR nesutampa su kitų trijų Tiškevičių DNR. Mėginiai buvo paimti pakartotinai, dabar laukiama oficialių išvadų, kurios visuomenei bus pristatytos vasarą įvyksiančioje konferencijoje“, – kalbėjo Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas.

Yra žinoma, kad koplyčioje dar buvusi palaidota ir 1939 m. mirusi Jadvyga Tiškevičienė – Užutrakio dvaro valdytojo Juozapo žmona, atvykusi į Kretingą iš rusų okupuoto krašto, – apie tai liudija išlikusi mirties metrika bei liudytojų pasakojimai. „Visąlaik manėme, kad ji buvo palaidota mediniame karste, kuris nebuvo paslėptas po postamentais. Tačiau galbūt liudininkų prisiminimai nėra tikslūs, gal ji ir yra palaidota tame sarkofage, – šios versijos neatmetame. Bet tam, kad mįslė būtų įminta, mums teks susisiekti su JAV gyvenančiais Jadvygos Tiškevičienės palikuonimis ir prašyti, kad jie sutiktų moksliniam eksperimentui“, – netikėtai pakrypusią situaciją atskleidė J. Kanarskas.

Jis sakė, jog neišaiškintos moters palaikai jiems iškels ir naują užduotį – išsiaiškinti: jei sarkofage ilsisi Jadvyga Tiškevičienė, tai kas gi palaidotas mediniame karste, kai manyta, kad tai jos palaikai.

Keturi pernai aptikti po postamentais slėpti sarkofagai dabar yra saugomi specialioje Kretingos muziejaus patalpoje, įrengtoje Vandens malūno rūsiuose.

Kretingos muziejaus direktorės Vidos Kanapkienės teigimu, Tiškevičių sarkofagai bus įtraukti į LR Kultūros vertybių registrą, kuris įpareigoja juos saugoti. „Jų konservavimu, restauravimu ir pristatymu visuomenei privalome pasirūpinti patys, tačiau vertybių statusas suteiks galimybių gauti lėšų jas atkurti“, – tikino vadovė.

*

Grafų Tiškevičių Kretingos kapinių koplyčioje anksčiau buvo ir daugiau karstų, tačiau koplyčia nesyk nuniokota, palaikai išniekinti. Iš jų kol kas identifikuoti tik 1939 m. mirusio Kazimiero, Sofijos ir Juozapo Tiškevičių anūko, palaikai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas