Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Istorinių paieškų keliu – į Varšuvą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2014-12-19

Kretingiškė bibliotekininkė Jolanta Klietkutė jau parengė knygą apie du garsius prieškario fotografus Pauliną Mongirdaitę ir Igną Stropų, ir jai išspausdinti laukia geradarių paramos. Tačiau kūrybinis procesas vis dar pateikia autorei staigmenų – neseniai ji vyko į Varšuvą, kur aptiko unikalių dokumentų.

Sąsiuvinių autorė Janina Valickaitė su savo tėvu. P.Mongirdaitės nuotr.

Palėpėj surado sąsiuvinius

„Kai prieš dešimtmetį pradėjau domėtis P.Mongirdaitės biografija, atkurti jos gyvenimo detales atrodė tarsi neįmanoma misija. Tačiau atsivėrus internetinei erdvei ir atsiradus vieningai muziejų elektroninei sistemai LIMIS, medžiaga sparčiai pildėsi. Atrodė, kad jau viskas į knygą nuosekliai sudėliota, ir lyg tarp kitko savo tinklalapyje parašiau, kad renku medžiagą apie P.Mongirdaitę, - pasakojo knygos sudarytoja. – Ir kai atkeliavo nepažįstamas laiškas, jį kaip ir kitus nukreipiau į šiukšlių dėžę. Bet tarytum Dievo pirštas parodė: prieš ištrinant užkliuvo P. Mongirdaitės pavardė - atsiliepė tolima jos giminaitė sesers Sofijos trečios eilės vaikaitė Agnieška Jakubčyk, palėpėj radusi 6 senus propromočiutės Sofijos dukters Janinos Valickaitės sąsiuvinius. Janina ligi 1914 m. gyveno Palangoje kartu su P.Mongirdaite ir buvo labai kruopšti bibliografė: aprašė, kaip atrodė namai, kiemas, o nuotraukose - Paulinos šeimos narius bei užfiksuotus įvykius.

Anksčiau Agnieškai tie seni užrašai ir nuotraukos nerūpėję, tačiau sykį perskaičiusi, susidomėjo, kas gi buvo ta P.Mongirdaitė. Pradėjusi ieškoti internete, ji ir susirado mane, - taip vienu metu sutapo mudviejų paieškų interesas“.

Mongirdų kieme: Nora, Ivy ir šuo Daisy. Šioje P.Mongirdaitės nuotr. Janina prirašė – 1914 vasara, penkios minutės prieš karą.

A.Jakubčyk siųsdavusi J. Klietkutei šių dokumentų nuotrupas, tačiau kretingiškė norėjo pati pamatyti, nes nuojauta sakė ten esant autentiškos medžiagos. Kai apie tai prasitarė Šv. Antano dienos centro vadovei Margaritai Lizdenytei, ji paskatino vykti į Varšuvą ir surado geradarių, organizavusių kelionę.

„Nuvykusi praradau žadą – per naktį skenavau nuotraukas ir dienoraščius, atspindinčius Palangos istoriją ligi I pasaulinio karo. Atradau dar 3 unikalias Paulinos ir 1 bendrą jos šeimos nuotraukas“, - džiaugėsi pašnekovė.

Aptiko unikalių nuotraukų

Jau anksčiau, renkant medžiagą archyvuose, bendraujant su liudytojais J.Klietkutei norėjosi identifikuoti vietas, kur tiksliai stovėjo pirmųjų fotografijos meistrų, įamžinusių Kretingos ir Palangos vaizdus, paviljonai: P.Mongirdaitės – Palangoje, o I.Stropaus – Plungėje.

„Spėjau, kad P.Mongirdaitės fotoateljė buvo įkurdinta dabartinėje Vydūno g. Nr. 6, gilyn į kiemą už „Ramybės“ kultūros centro. Mongirdai Vydūno gatvėje vieną greta kito turėjo netgi 3 sklypus, kurie siauru rėžiu driekėsi ligi pat kopų. Atrastos nuotraukos tiksliai patvirtino, kad P.Mongirdaitės paviljonas buvo įsikūręs Vydūno g. Nr. 6, o Vydūno g. Nr. 8 buvo šeimos gyvenamasis namas, o Vytauto g. Nr. 35 arba dabartiniame „Ramybės“ centro sklype stovėjo senasis Mongirdų šeimos namas“, - apie tai, ką surado Varšuvoje, pasakojo J.Klietkutė.

Jolanta Klietkutė vertinga medžiaga papildė spausdinti parengtą savo albumą.

Ji aptiko ir P.Mongirdaitės išleistą atviruką su savo senojo namo vaizdu ir šalia įmotuotu Adomo Mickevičiaus portretu. „Manau, kad Paulina turėjo žinių, kad garsus poetas 1820 m. ilsėjosi Palangoje. Ir nors Palangos istorikai šį faktą neigia, neva, tai esanti tik graži legenda, bet aš manau, kad legendos tuščioje vietoje negimsta“, - įsitikinusi J.Klietkutė.

Šiais vertingais radiniais, pašnekovė sakė, papildysianti savąjį albumą, kuriame iš viso bus 546 senos nuotraukos ir kelios jos pačios darytos.

Albume - miesto istorija

J.Klietkutės fotoalbume yra sudaryti skyriai apie Palangą bei Kretingą, šių miestų istorija, atspindėta P. Mongirdaitės ir I.Stropaus nuotraukose. Atskiras skyrius bus skirtas šių fotografų gyvenimų bei jų paviljonų aprašymams.

I.Stropus buvo pats pirmasis fotografas, 1908 m. Kretingoje atidaręs fotoateljė. Kitąmet sausio 5-ąją sueis 130 metų nuo jo gimimo. „Esu sudariusi visą P.Mongirdaitės genealoginį medį, siekiantį ligi pat XVII amžiaus. Šiame darbe man labai talkino Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos Heraldikos komisijos pirmininkas Aidas Baškys“, - teigė J.Klietkutė.

Moteris įsitikinusi, kad jos fotoalbumas, kuriame atgims Kretingos ir kaimyninės Palangos istorija, geradarių dėka dienos šviesą išvys kitąmet, - jo leidybai reikėtų apie 30 tūkst. Lt.

„Kitąmet sukaks 125 metai, kai P.Mongirdaitė 1890 m. išleido fotoalbumą „Kretynga“, kuriame buvo 49 nuotraukos. Jos nuotraukose pavaizduota pirmoji Kretingos liuteronų bažnyčia, sudegusi 1889 m., o fotografuota buvo gerokai anksčiau. Ji užfiksavo ir tuometinėje Turgaus, dabartinėje Rotušės, aikštėje stovėjusią Vladimiro cerkvę, - nuotrauka daryta 1910 m. Yra žinoma, kad sudegusios cerkvės mūrinė tvora buvo panaudota kažkurio tilto per Akmeną statybai“, - kai kuriuos istorinius momentus iš būsimo albumo pakomentavo J.Klietkutė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas