Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos dvare atsivers menų oazė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2014-10-10

Kitą savaitgalį, spalio 18-ąją, Kretingos dvare bus atidarytas menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“, užsibaigsiantis prieš Kalėdas. Šiuo festivaliu, kuris turėtų tapti tradiciniu, bus pagerbtas dvaro šeimininko filantropo Juozapo Tiškevičiaus indėlis mūsų šalies kultūrai bei švietimui ir tęsiami jo pradėti darbai.

Kretingos dvaro rūmuose tęsiamos jų šeimininko Juozapo Tiškevičiaus puoselėtos meno, kultūros ir švietimo tradicijos.

Su atkurtu Tiškevičių herbu

Festivalio iniciatoriai – Kretingos muziejus bei klubas „Kretingos krašto ainiai“, jo globėjas – LR Premjeras Algirdas Butkevičius, o meninė dalis patikėta Šarūnei Petruškevičienei.

Kretingos muziejaus direktorės Vidos Kanapkienės teigimu, idėja surengti tokį festivalį sklandė jau anksčiau, tačiau pagreitį įgavo, kai vadovauti „Kretingos krašto ainiams“ pradėjo kraštietis Antanas Vinkus.

„Šio žmogaus širdis atvira naujovėms ir sklidina troškimo puoselėti savo kraštą. Norėjome, kad Kretinga šaltuoju metų laiku, kai nutyla šurmulys Palangoje, Klaipėdoje ir Nidoje, taptų jaukia kultūros oaze. Pratęsiant turizmo sezoną, norėjosi įprasminti ir Kretingos dvaro erdves - Žiemos sodą, Baltąją salę, per šimtmečius dvare sukauptus meno kūrinius ir kažkada užgimusias gražias tradicijas. Ir visa tai labai norėjosi susieti su Kretingos bendruomene – čia esančiais ir iš čia kilusiais žmonėmis, kad paliktume gilią brydę savo miesto gyvenime“, - būsimo festivalio svarbą pabrėžė V.Kanapkienė.

Ji džiaugėsi, jog, rengiant festivalį, dirba išvien su gera komanda. Muziejininkai ta proga atkūrė senąjį grafų Tiškevičių šeimos herbą, kuriame dominuoja žvaigždė ir mėnulis. Todėl ir festivalio pavadinimas „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“, anot jos, simbolizuoja, kad festivalis nebus vienkartinis reiškinys Kretingos miesto gyvenime - jis taps kasmetiniu, apie kurį išvien su Juozapo Tiškevičiaus vardu sklis garsas per šalį. Taip, kaip šiandieną Mykolo Oginskio vardo festivaliais jau yra garsi Plungė.

Festivalis - daugiasluoksnis

Šio festivalio meno vadovė Š.Petruškevičienė – didelės patirties tokiame darbe turinti profesionalė: ji 2006-2013 m. rengė tarptautinius Gargždų muzikos festivalius, talkino rengiant muzikos festivalį „Muzikinis rugpjūtis pajūry“, kuriuose dalyvavo garsiausi šalies bei žinomi užsienio atlikėjai.

„Jei šis festivalis būtų tik vienkartinis renginys, jis neturėtų išliekamosios vertės, - todėl jis privalo tapti Kretingos reiškiniu. Kad apie jį eitų gandas ir kretingiškiai didžiuotųsi, o Lietuvos žmonės žinotų, jog būtent šiame mieste vyksta būtent toks, o ne kitoks festivalis“, - įsitikinusi vadovė.

Jos manymu, Kretinga turi ypatingų erdvių: dvaro rūmus ir jo akmeninius pastatus, lurdą, vienuolyną, meno mokyklą ir kultūros centrą. „Lyginant su Gargždų miestu, kuris neturi istorinio pagrindo, jūs esate tiesiog apdovanoti. Kretinga unikali savo Žiemos sodu, kur ir rudenį galima džiaugtis pavasariu, o grafų Tiškevičių puoselėta edukacija, filantropija – tai gyvoji istorija, įkvepianti muziejų prasmingiems darbams“, - mano Š.Petruškevičienė.

Jos žodžiais, šis festivalis - daugiasluoksnis, bus išlaikytos grafų Tiškevičių dvare puoselėtas 3 ryškios kryptys: filantropija, kultūra bei edukacija.

Kraštiečių reveransas Kretingai

Anot meno vadovės, Kretinga yra pavyzdys kitiems Lietuvos rajonams, kaip reikia branginti ir vertinti savo kraštiečius, garsinančius jos vardą. „Jie - tarsi medžiai, kurie savo šaknimis laiko pamatą, o jų pritraukimas į gimtinę naujoms atžaloms tarytum sako – žvelk į tai, iš kur išėjai, ir tuo didžiuokis“, - tvirtino ji.

Todėl atidaryti menų festivalį ir patikėta garsiems mūsų krašto atlikėjams: solistams Reginai Maciūtei, Valentinai Vadoklienei, Mindaugui Rojui, klarneto virtuozui Pranui Narušiui, akordeono meistrui Kaziui Stonkui bei kamerinės muzikos ansambliui „Si nata“. V.Kanapkienė pasidžiaugė, jog kraštiečiai sutiko koncertuoti be honorarų.

Kraštiečiai rašys savo laiškus ir paliks juos kaip priesakus Kretingai, o į nemokamus renginius besirenkantys žmonės bus raginami dalyvauti akcijoje ir bendromis jėgomis atstatyti dvaro fontaną.

„Mūsų yra daug, ir jeigu kiekvienas pajudintume bent pirštelį, atkurtume tai, kas miestą padarytų gražesnį. Tai yra filantropijos esmė. Kad po kiek metų stovėdami prie čiurlenančio fontano su anūkais, galėtume pasakyti – ir aš prie jo prisidėjau. Taip išugdytume tikrąją meilę savo miestui, tada žmonės saugotų tai, ką patys sukūrė“, - tikino Š.Petruškevičienė.

Išskirtinis dėmesys edukacijai

Pasak vadovės, festivalio metu būtina puoselėti ir vaikų bei jaunimo edukaciją, todėl atskiri renginiai ir bus skirti jiems: Vilniaus valstybinis kvartetas ir solistas Liudas Mikalauskas koncertuos Kretingos technologijos ir verslo mokykloje, orkestro „Vilniaus sinfonietta“, vadovaujamo Vytauto Lukošiaus, koncertas vyks kultūros centre, o edukaciniai koncertai su muzikologe Zita Kelmickaite – Kretingos muziejuje bei Padvarių globos namuose.

Kretingos muziejuje vyks poeto Antano A. Jonyno ir bardų Sauliaus Bareikio bei Olego Ditkovskio kūrybos vakaras, o M.Valančiaus bibliotekoje – krašto literatų vakaras „Kregždės praauga dangų“.

„Edukacija – tai linija, kurią reikia puoselėti, ateityje labiau orientuosimės ir į mokyklas. Jeigu nepuoselėsim klausytojo šiandien, rytoj Lietuvoje gali nebelikti, kam klausytis profesionalų. Antra vertus, pradedantieji muzikai įgyja didesnį savo vertės pajautimą, galėdami koncertuoti greta aukšto lygio atlikėjų“, - apie galimybę Kretingos meno mokyklos chorui „Saulainė“ koncertuoti išvien su orkestru „Vilniaus sinfonietta“ kalbėjo Š.Petruškevičienė.

*

Šarūnė Petruškevičienė pastebėjo, jog Vakarų Lietuvoje nėra daug miestelių, kuriuose puoselėjamos menų festivalių tradicijos: Palangoje – „Muzikinis rugpjūtis pajūry“, Plungėje – Mykolo Oginskio, Šilalėje - Medvėgalio ir „Piligrimų centro“ organizuojamas Tytuvėnuose.

*

Festivalio „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ renginiai nemokami. Lėšų – 14 tūkst. Lt - jam skyrė LR Seimo kultūros taryba, Kretingos rajono savivaldybė – 6,5 tūkst. Lt bei geradariai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas