Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Būti ar nebūti?“ – kadaise klausė savęs Hamletas, kankindamasis nežinomybėje ir abejonėse. Dabar jaunimas klausia savęs: „Emigruoti ar ne?“, taip pat nežinodamas, ką daryti ir abejodamas savo ateitimi bei Lietuva. Taigi kas nutiko, kad jaunimas emigruoja iš Lietuvos?

Emigracija – tai žmonių persikėlimas iš vienos šalies i kitą. Lietuvoje šis žodis tampa vis labiau naudojamas. Gal todėl, kad užsienyje didesnis atlyginimas, geresnės gyvenimo sąlygos, pigesnis mokslas, geresnės perspektyvos kopti karjeros laiptais, galimybė užsidirbti studijoms ar savo reikmėms ir kitos ekonominės, socialinės, psichologinės, demografinės ar asmeninės priežastys.

„Į Škotiją atvykau 2006 metais atostogų. Po kiek laiko, būdama Lietuvoje, nusprendžiau grįžti atgal, nes netikėtai gavau darbo pasiūlymą. Kiek pagalvojusi nusprendžiau šį iššūkį priimti, manydama, kad patobulinsiu anglų kalbą ir, žinoma, užsidirbsiu papildomų pinigų. Tuo metu studijavau Lietuvoje, studijas buvau įpusėjusi, todėl teko imti akademines atostogas ir išbandyti savo jėgas svetimoje šalyje. Studijavau Vilniuje ir net jokių minčių neturėjau vykti į užsienį, nes tuo metu Lietuvoje buvo visai gera situacija. Šitas netikėtas posūkis įvyko visiškai atsitiktinai mano gyvenime. Be abejonės, studijas Lietuvoje baigiau tikėdamasi, kad čia toliau gyvensiu ir dirbsiu. Bet bėgant laikui, blogėjant ekonominei Lietuvos situacijai pakeičiau savo požiūrį ir nusprendžiau likti ten, kur atrodė ir atrodo daug geriau bei komfortiškiau gyvenimo atžvilgiu“, – pasakojo šiuo metu Škotijoje gyvenanti 27-erių kretingiškė Rimantė Salytė-Balsė.

Lietuvos jaunimas į užsienį išvyksta dėl labai įvairių priežasčių. Svarbiausia iš jų – tai geros gyvenimo sąlygos svetur ir didesnis negu Lietuvoje atlyginimas. Užsienyje jaunimas gali daug dirbti, taip susitaupyti pinigų, ir vėliau įgyvendinti savo svajones – turėti nuosavą namą, savo verslą, nusipirkti kažką naujo sau ir šeimai, ar įgyti gerą išsilavinimą ir po to gerą darbą.

Kita svarbi priežastis, kodėl jaunimas išvyksta iš Lietuvos – tai studijos. Užsienyje ne tik praplėsi savo akiratį, susipažinsi su daugybe žmonių, bet ir pagerinsi anglų kalbos žinias. Tai ypač svarbu norint turėti gerą darbą. Žinoma, taip pat įgysi norimą specialybę ir užsitikrinsi savo ateitį. Nes baigus studijas užsienyje, iškart po jų yra garantuojama laisva darbo vieta pagal specialybę, ko Lietuvoje tikrai nėra.

Būtent šios pagrindinės priežastys ir lemia Lietuvos jaunimo emigraciją į užsienį.

„Mano nuomonė dėl emigruojančio jaunimo yra teigiama. Nesmerkiu, kad žmonės ieško geresnės ateities, geresnio pragyvenimo lygio. Juk kiekvienas nori ne tik egzistuoti, ką dabar siūlo Lietuvos valdžia, bet ir gyventi“, – kalbėjo Rimantė.

Tačiau nėra užsienyje taip gerai, kaip atrodo iš šono. Kiekvienas ten atvykęs susiduria su įvairiais sunkumais. Pirmiausia - tai svetima kalba. Jeigu jos nemoki, bus tikrai sunku. Tačiau viską galima išmokti. Nes užsienyje yra specialūs kalbų mokymo centrai, kuriuose kvalifikuoti asmenys išmoko pažinti ir suprasti svetimą kalbą.

Kita problema, su kuria dažnai susiduriama svetur - tai tradicijų, žmonių bendravimo įpročių ir gyvenimo būdo skirtumai. Tai, kas būdinga Lietuvoje, visai kitaip yra užsienyje. Ten žmonės kitaip bendrauja, gal net kitaip mąsto, švenčia kitokias šventes. Visa tai atsispindi darbe, moksluose ir buitiniame gyvenime.

Apie užsienio pranašumus ir trūkumus galima diskutuoti labai daug. Tačiau tik mes patys nuspręsime, vykti ten ar ne, ir kodėl. O ypač paskatins nuspręsti Lietuvos valdžia, kuri diktuoja sąlygas, kaip gyventi.

Sandra URBONAITĖ

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas