Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Klaipėdos universitete – naujų kelių paieškos

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Sveikata
  • 2006-12-01

Išeities tašku, Klaipėdos universitete kuriant Sveikatos mokslų fakultetą, tapo visuomenės sveikata. Tokį pasirinkimą lėmė ne tik iniciatyvinės grupės - profesorių, habilituotų medicinos mokslų daktarų Algimanto Kirkučio ir Vinso Janušonio bei docento, biomedicinos mokslų daktaro Mindaugo Rūgevičiaus - nuostata, bet ir rinka. Lietuvoje jau buvo dvi medikus rengiančios aukštojo mokslo institucijos Vilniuje ir Kaune. Klaipėdiečiai pasiryžo užpildyti apytuštę visuomenės sveikatos specialistų nišą ir dabar Lietuvoje pirmauja ruošdami šios srities specialistus. Klaipėdos universitetas slaugytojų rengia daugiau, negu minėtos mokslo institucijos Vilniuje ir Kaune kartu paėmus.

Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas profesorius Algimantas Kirkutis neslepia esąs Vydūno gerbėjas, besidomintis ajurvedine sveikatos filosofija.
Ne gydyti, o tausoti sveikatą

“Ligas reikia gydyti, bet dar svarbiau – tausoti sveikatą“, - sako Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas profesorius Algimantas Kirkutis.

Pagal šiuolaikinę sveikatos apsaugos filosofiją sveikata yra dvasinė, psichinė, fizinė ir socialinė gerovė. Manoma, kad žmogaus sveikatą medicina lemia tik dešimčia procentų, o visa kita priklauso nuo prigimties ir aplinkos – po 20 proc. bei gyvenimo būdo – 50 proc. Profesoriaus A.Kirkučio pastebėjimu, tiek Vakarų medicina, tiek Lietuvoje sveikatos apsaugai vadovaujančios institucijos nuėjo vienu keliu – ligų gydymas, nors medicina žmogaus sveikatą lemia tik nedidele dalimi.

„Likusiais 90 proc. veiksnių, lemiančių sveikatą, niekas nesirūpina, nors gyvenimo būdas, aplinka ir genai yra svarbiausi žmogaus sveikatos faktoriai“, - sako Sveikatos fakulteto dekanas profesorius A.Kirkutis.

Šiuos veiksnius 19 amžiaus pabaigoje – 20 amžiaus pradžioje pastebėjo ir savo knygose išvardino Lietuvos šviesuolis Vydūnas, kurio filosofija ir nuostatos puoselėjamos universitete, sakęs, kad žymiai svarbiau - išmokti sveikatą tausoti ir stiprinti, negu gydyti ligas. Šias Vydūno mintis greičiausiai lėmė išmintis, sukaupta senovinėse indų knygose - Vedose.

Metų pradžioje fakulteto dekanas lankėsi viename Indijos institute, kuriame dėstomos šios tiesos, diagnozuojami ir gydomi susirgimai pagal Vedose sukauptą patirtį.

„Ajurvedinė sveikatos filosofija paremta nuostatomis, kurios teigia apie neatsiejamą žmogaus ryšį su jį supančia visuma. Remiantis šia filosofija, pirmiausia ieškoma ligą sukėlusių priežasčių ir tik jas pašalinus, jeigu reikia, pradedama gydyti natūraliomis priemonėmis, - sako profesorius A.Kirkutis. - Visa Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto filosofija taip pat yra paremta sveikatos ugdymo ir stiprinimo ideologija. Mūsų misija - ruošti šiuolaikiškus, mokančius tausoti ir stiprinti sveikatą specialistus bei specialistus, gebančius taikyti naujas biomedicinines technologijas.“

Formuoja sveiką gyvenimo būdą

Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultete studentai mokosi pagal septynias studijų programas.

Socialinis darbas, visuomenės sveikata, reabilitacija ir slauga yra mokymo programos, pagal kurias ruošiami specialistai, formuojantys žmogaus gyvenimo būdą, kuris 50 proc. lemia žmogaus sveikatą. Socialinis pedagogas yra tarpininkas tarp vaiko ir jį supančio pasaulio: tėvų, mokyklos, visuomeninių institucijų. Visuomenės sveikatos studijų programos tikslas - ruošti specialistus, gebančius per švietimą ir sveiko gyvenimo būdo propagavimą skatinti visuomenę saugoti ir gerinti savo sveikatą. Reabilitacijos ir slaugos specialistai ne tik padeda žmonėms grįžti į visavertį gyvenimą, bet mokomi atlikti slaugos, gyvenimo kokybės, sveikos gyvensenos problemų tyrimus, vystyti slaugos mokslą ir praktiką.

Rekreacijos ir turizmo studijos rengia sveiką aplinką formuojančius specialistus. Šioje mokymo programoje integruoti socialiniai, kultūrologiniai, gamtamoksliniai, sveikatos bei technologiniai mokslai.

Biofizikai - prioritetas

Ligoninėse ypač trūksta specialistų, išmanančių šiuolaikines informacines technologijas. Gydymo įstaigose yra nemažai modernios aparatūros, todėl gydytojui būtina turėti pagalbininką, išmanantį, kaip ja naudotis. Pasak dekano A.Kirkučio, Europos Sąjungos šalyse biofizika yra prioritetinė mokslo sritis.

„Lietuva gali išnaudoti šią galimybę – kuo greičiau, tuo daugiau laimės, - sako profesorius. – Norint kurti, reikia ieškoti naujo kelio. Klysta tie, kurie kartoja.“

Įžengusi į naują epochą, Lietuva gavo galimybę susirasti savo kelią. Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas buvo formuojamas įvertinus šią aplinkybę.

„Universiteto paskirtis – žvelgti į priekį ir parodyti, kur eiti, - sako profesorius A.Kirkutis. – Mes turime problemų, trūksta pinigų, bet yra naujos kartos žmonių, kurie pasirengę imti naujoves.“

Viena fakulteto misijų yra vykdyti mokslinius - tiriamuosius darbus, susijusius su sveikatos paslaugų rinkos vystymo problemomis. Šie mokslinių tyrimų rezultatai, profesoriaus manymu, turėtų padėti formuoti krašto sveikatos apsaugos politiką.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas