Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žemaitija suspindėjo Lietuvos muziejų kelyje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2012-10-09

„Lietuvos muziejų kelyje, kuris buvo surengtas pirmojo šalyje prieš 200 metų Dionizo Poškos Baublyje įrengto muziejaus proga, atkurtais dvarais ir dvareliais bei naujomis ekspozicijomis suspindėjo Žemaitijos regionas“, - tvirtino Vida Kanapkienė, Kretingos muziejaus vadovė ir Lietuvos muziejų kelio koordinatorė Žemaitijoje.

„Lietuvos muziejų kelias, į kurį įsijungė ir Kretingos muziejus, sukėlė didžiulį susidomėjimą visuomenėje“, - teigė Vida Kanapkienė, šio kelio koordinatorė Žemaitijos regione.

Gyvas ir atviras bendruomenei

Ši mintis buvo akcentuota Lietuvos jūrų muziejuje – akvariume aptariant Muziejų kelią. „Per pastaruosius 10 metų įvyko milžiniškas šuolis muziejininkystės srityje. Buvo parodyta, kad muziejus yra atviras ir gyvas. Tomis dienomis vien Žemaitijos muziejus aplankė per 5 tūkst. lankytojų. O svarbiausia, Muziejų kelias suartino krašto muziejus su jų bendruomenėmis – buvo demonstruojami amatai, vyko parodos, poezijos vakarai, folkloro kolektyvų šventės. Žmonės plaukė į muziejus lyg į dideles fiestas“, - tvirtino V. Kanapkienė.

Lietuvoje šiuo metu veikia per 100 muziejų, dalis jų – privatūs.

Ilgą laiką muziejus, V.Kanapkienės manymu, kaip mokslo tiriamoji, pažintinė bei švietėjiška institucija Lietuvoje buvo primiršta. „Vis girdėdavome: biblioteka rengia parodas, susitikimus su įžymybėmis, vykdo projektus, pritaiko naujausias informacines technologijas. O muziejus lyg drovi tyli mergelė stovėjo nuošaly ir stebėjo pažangą“, - neslėpė ji.

Iš tiesų muziejus yra ta institucija, kuri populiarina Lietuvos istoriją, fiksuoja materialines ir dvasines vertybes ir sistemingai jas pristato visuomenei mokslinėse konferencijose, teminėse parodose. Todėl labai išmintingas sumanymas buvo 2012 metus paskelbti Muziejų metais ir surengti Lietuvos muziejų kelią. Tai buvo galimybė parodyti, ką muziejai nuveikė ir ką jie turi vertingo bei unikalaus.

Projekte – 19 Žemaitijos muziejų

Įspūdingas dviejų šimtmečių muziejų kelias, prasidėjęs renovuotame Dionizo Poškos Baublių muziejuje, pirmiausia ir nuvingiavo per visą Žemaitiją.

Lietuvos muziejų kelyje dalyvavo 19 Žemaitijos muziejų: ne vienas jų pasitiko lankytojus renovuotuose kultūros paveldo statiniuose ar naujomis ekspozicijomis iš fondų bei kolekcijų.

„Prieš keletą metų, atsiradus galimybėms pasinaudoti ES paramos lėšomis, buvo atkurta daugybė sugriuvusių dvarų ir nedidelių dvarelių, kuriais žemaičių kraštas buvo itin turtingas. Tai ir pamatė žmonės Muziejų kelyje. Atidarytos 8 naujos ekspozicijos, o parengti ekspoziciją nėra taip jau paprasta, kaip atrodo. Suorganizuota 19 parodų, įvyko 10 koncertų, surengtos 3 mokslinės konferencijos bei daugybė edukacinų užsiėmimų“, - muziejininkų darbus vardijo V.Kanapkienė.

Muziejų renginiuose žemaičiai pagerbė ir Lietuvos istorijai bei kultūrai nusipelniusias asmenybes, paminėjo jubiliejines sukaktis: be D.Poškos, dar - Maironio, vyskupo Motiejaus Valančiaus, Justino Mikučio, palaimintojo Jurgio Matulaičio ir kitų.

Muziejų keliai prasitęs

Žemaičių Vyskupystės muziejus be parodų organizavo sakralinės muzikos koncertą Varnių katedroje. Oginskių kultūros istorijos muziejus Rietave atidengė atminimo lentą garsiam sodininkui Broniui Staponkai, kuris 50 metų puoselėjo šio dvaro parko alėjų labirintus, žiemos sodus ir oranžerijas.

Žemaičių „Alkos“ muziejus renovavo 16 Žemaitijos kaimų etnografinių pastatų ir įrengė ekspozicijas, kur buvo degustuojami nacionaliniai valgiai, o Žemaitės dramos teatras parodė literatūros klasikės spektaklį „Marti“.

Žemaičių dailės muziejus Plungėje atidarė restauruotą Bukantės dvarą, kur gyveno ir kūrė rašytoja Žemaitė. Akmenės karšto muziejus pristatė unikalias drugelių ir geologines ekspozicijas. Palangos gintaro muziejus nusilenkė Lietuvių poezijos klasikui Maironiui, parengęs turtingą programą jo 150 gimimo metinėms paminėti.

Renovuotame Platelių svirne, kur veikia vienintelis Lietuvoje Užgavėnių kaukių muziejus, turintis per 250 kaukių kolekciją, praturtinta ekspozicija.

Kretingiškiai renovavo 3 paminklinius dvaro statinius – vandens malūną, ratinę ir dvaro rūmus, atnaujino ekspozicijas, surengė parodų ir koncertų. Įspūdingas edukacines programas pristatė Mažeikų, Skuodo, Plungės, Telšių muziejai.

Šis Muziejų kelias, pabrėžė V.Kanapkienė, sukėlė didžiulį rezonansą visuomenėje, o bendras darbas davė svarių rezultatų. “Jau numatytas jų tęstinumas. Kitąmet ketinama surengti Lietuvos muziejų kelią 1863 m. sukilimui paminėti, o netolimoje ateityje - Dvarų kultūros, Baltų atminties, Kryždirbystės kelius“, - tvirtino ji.

„Lietuvos muziejų kelias, į kurį įsijungė ir Kretingos muziejus, sukėlė didžiulį susidomėjimą visuomenėje“, - teigė Vida Kanapkienė, šio kelio koordinatorė Žemaitijos regione. * Pirmąjį Lietuvoje muziejų išskaptuoto ąžuolo kamiene 1812 m. įrengė žemaičių bajoras, rašytojas, istorikas ir kultūros šviesuolis Dionizas Poška.

Ąžuolą, kuriam tuomet buvo apie tūkstantis metų, žmonės vadino Baubliu. Mat padavimai teigia, kad Bijotų apylinkėse anuomet augę tiek vešlių ąžuolų, kad jų viršūnėmis galima buvę nueiti nuo Skaudvilės iki Šilalės. O iš visų ąžuolų savo storumu, šakų bei šaknų platumu ypač išsiskyręs Baublys. Ąžuolas buvęs toks tvirtas, kad jam nebaisios jokios vėtros, atvirkščiai – vėjai patys pakliūdavę į Baublio nelaisvę, pasiklysdavę jo drevėse ir nerasdami kelio atgal, imdavę blaškytis ir baubti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas