Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Laukžemę globos šventasis Andriejus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Parapijose
  • 2012-07-31

Trijų metrų aukščio iš balto granito iškalta šv. Andriejaus skulptūra, iškilusi iškirstoje proskynoje viršum vadinamojo Mirties slėnio kuriamoje aikštėje, nuo šiol taps pagrindine Laukžemės citadele. Tai - tarsi priminimas laukžemiškiams, kad šventasis Andriejus globoja kaimą ir jo žmones.

Pašventinęs šv. Andriejaus skulptūrą, vyskupas Jonas Boruta palinkėjo, kad kiekvienas eidamas prošal gautų dvasinės sveikatos dovanų.

Minėjo trigubą sukaktį

Praėjusį savaitgalį Laukžemėje buvo didelis sujudimas: šventiškai pasipuošę žmonės traukė bažnyčios link, privažiavo daugybė svečių. Žmonės pirmąkart susibūrė naujoje miestelio erdvėje –tarp bažnyčios ir parapijos namų kuriamoje Šv. Andriejaus aikštėje.

Tądien Laukžemėje įvyko triguba iškilmė: paminėta 370 metų Laukžemės parapijos įkūrimo sukaktis, prisiminta, kad prieš 160 metų dabartinę bažnyčią pašventino Žemaičių vyskupas Motiejus Valančius. O šios abi sukaktys buvo skirtos Žemaitijos krikšto 600 m. jubiliejui. Ta proga pašventinti iš balto granito iškaltą 3 m aukščio šv. Andriejaus skulptūrą atvyko abu Telšių vyskupijos vyskupai - Jonas Boruta ir Linas Vodopjanovas.

Apie apaštalo Andriejaus, kurio garbei laukžemiškiai pavadino kone prieš keturis šimtmečius įkurtą parapiją bei pirmąją koplyčią, gyvenimą ir darbus žemaitiškai skaitė Palangos parapijos klebonas Marius Venskus. Iškilmėje dalyvavo skulptūros autorius klaipėdietis skulptorius Arūnas Sakalauskas bei ją iškalę meistrai Jonas Virbauskas ir Zenonas Vyšniauskas.

Laukžemės parapija yra netoli jūros, todėl ne šiaip sau kažkada gyvenvietės žmonės sugalvojo ją pavadinti apaštalo Andriejaus, kuris yra žvejų globėjas, garbei. Šv. Andriejus, Jėzaus mokinys, kaip ir jo Mokytojas, mirė prikaltas ant kryžiaus. Užrašas ant bažnyčios sienos skelbia, kad prieš mirtį, prisiartinęs prie kryžiaus, apaštalas Andriejus pasveikino jį: „Sveikinu tave, kryžiau, Išganytojo krauju pašvęstasis. Atsiimk mane iš pasaulio ir atiduok mano Mokytojui, kuris per tave mane atpirko“.

„Šv.Andriejus yra tarsi suaugęs su savo kryžiumi, neša jį per savo gyvenimą. Tokį Laukžemės globėją įsivaizdavau ir šią idėją perkėliau į skulptūrą“, - taip apie savo kūrinį, iškaltą iš kone 14 tonos sveriančio granito luito, kalbėjo jo autorius A.Sakalauskas.

Aikštę atidarys rudenį

Vyskupas J.Boruta, pasiremdamas garsaus, prieš kelias dienas anapilin išėjusio akademiko Vytauto Merkio tyrinėjimais, pabrėžė, kad šią bažnyčią pašventinęs M.Valančius nuo pirmų savo vyskupystės dienų lankė Žemaitijos parapijas. Matydamas jas apleistas, ragino dvarininkus taisyti senas ir statyti naujas bažnyčias, pats rodė pavyzdį ir už savo lėšas pastatė katedrą Varniuose. M.Valančiaus laikais buvo pastatytos 49 bažnyčios – 29 mūrinės ir 20 medinių, tarp jų ir Laukžemėje.

Laukžemiškius pasveikino Kretingos rajono meras Juozas Mažeika ir Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas. Šventę vedė aktorė Virginija Kochanskytė, o per šv. Mišias Laukžemės bažnyčioje giedojo tarptautinių konkursų laureatė Giedrė Zeicaitė, vargonavo pianistė Edita Zizaitė.

Kai žmonės mėgavosi puikiu miestelio reginiu, lyg vijurkas po parapiją, rūpesčių vedinas, nardė šios šventės sumanytojas ir parapijos aikštės kūrimo iniciatorius Laukžemės klebonas Vidmantas Gricius.

Apaštalo Andriejaus skulptūros kūrėjai - skulptorius Arūnas Sakalauskas (centre) bei ją kalę meistrai Jonas Virbauskas (kairėje) ir Zenonas Vyšniauskas

Jis sakė, jog aikštės idėją padiktavo situacija ir laikmetis: „Buvo tuščia vieta tarp bažnyčios ir parapijos namų, kurią norėjosi sutvarkyti ir skoningai užpildyti. Tą idėją su parapijiečiais brandinome keletą metų, o jubiliejai ir tapo akstinu pradėti darbus. Pernai buvo suprojektuota aikštė, projekto autorė – Daliūtė Saveikienė, ir parengtas skulptūros maketas. Šią vasarą pradėjome įrenginėti aikštę, darbus ketiname užbaigti rudenį, ir lapkritį per šv. Andriejaus atlaidus įvyks aikštės atidarymo iškilmės“.

Ši aikštė, anot klebono, taps viso miestelio kultūros ir susitelkimo vieta. Visi darbai atlikti už parapijiečių bei geradarių paaukotas lėšas.

Miestelis įgijo savo veidą

„Laukžemiškiai turėtų ligi žemės nusilenkti V. Griciui – šitaip gražiai sutvarkė aikštę, - įsitikinusi laukžemiškė Genutė Narkienė. - Nuo šiol turime centrą, kokio galėtų pavydėtų dauguma kaimų“.

„Sutvarkyti parapijos namai: įvažiuojant į Laukžemę jie baltai švyti jau leidžiantis į Kulšės slėnį. O tokių meniškų skulptūrų Kretingos rajone neturi nė viena kaimo gyvenvietė, išskyrus Nasrėnus – jie pasistatė Motiejų Valančių. Mūsų klebonas pirmasis Laukžemėje pradėjo formuoti infrastruktūrą, ir jo pastangomis iš užkampio tampame miesteliu. Jis viską daro, kad gyvenimas kaime prasiplėstų. Išgražinta bažnyčia – Dievo namai, bet niekas juk iš dangaus nenukrenta, viskam reikia šeimininkiško požiūrio, rankos ir širdies. Reikėjo pamatyti, kaip šįryt anksti pats klebonas šlavinėjo šventorių ir įbėgęs į bažnyčią nuo altoriaus valė dulkes“, - vienas per kitą šnekėjo laukžemiškiai.

„Kad toks nedidukas miestelis šiais laikais šitaip atgytų – neįtikėtina, nes žmonės dabar labiau žiūri ne dvasinių, o materialinių vertybių. Miestelis tarytum įgijo savo veidą, sukurta sakrali ir labai jauki erdvė“, - stebėjosi šventėje dalyvavę palangiškiai menininkai Audronė Bukauskienė ir Petras Baronas.

„Šiandien Laukžemė tapo visos Žemaitijos centru – atvyko vyskupai, daug svečių. Smagu pasigrožėti ir žmonėmis, ir naująja aikšte“, - džiaugėsi vietinių merginų trijulė - Dominyka Mikutavičiūtė, Julija Kvasytė ir Vaida Ruškytė.

Pirmoji bažnyčia Laukžemėje pastatyta 1642 m. Jos fundatorius – Andriejus Radziminskis. Laukžemės dvarininkas Karolis Konradas fon Korfas ją padidino. 1793 m. vyskupas Antanas Tiškevičius ją priskyrė prie parapijinių bažnyčių.

Apie 1850 m. bažnyčia buvo begriūvanti, bet kunigo Srėbavičiaus rūpesčiu ji perstatyta pagal naują planą ir ją pašventino vyskupas Motiejus Valančius.

Bažnyčia – stačiakampė, viduje – 3 altoriai su liaudies meno raižiniais, pagrindiniame – Marijos Škaplierinės paveikslas. Yra du XX a. pradžioje sukurti vitražai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas