Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikos gyvensenos įgūdžiai – nuo mažens

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2012-04-06

Laimingas vaikas – tai visų pirma sveikas vaikas. Tuo įsitikinę Kretingos Simono Daukanto pagrindinės mokyklos pedagogai, kurie suorganizavo respublikinę konferenciją „Sveika gyvensena mokykloje: teorija ir praktika“ – joje dalyvavo ir savo patirtimi pasidalijo kolegos iš visos šalies.

Kad sveikuoliškas maistas irgi yra skanus, įsitikino konferencijoje dalyvavę ir vaikai, ir mokytojai.

„Sveikos gyvensenos tema yra labai aktuali, tad ši konferencija siejasi ir su tuo, jog sveikas vaikas mūsų šalyje yra paskelbtas viena prioritetinių švietimo veiklos krypčių“,- kalbėjo konferencijos sumanytojos ir organizatorės Simono Daukanto pagrindinės mokyklos direktorė Adelė Jonauskienė bei jos pavaduotojos Vida Garjonienė ir Snieguolė Šlyžiuvienė.

Dalijosi patirtimi

Į konferenciją atvykę pedagogai bei mokiniai iš Klaipėdos Sendvario, Palangos Vlado Jurgučio bei Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinių, Kauno Simono Daukanto, Plungės rajono Alsėdžių bei Kartenos, Vydmantų vidurinių mokyklų, Kretingos verslo ir technologijos mokyklos ne tik pasidalijo savo patirtimi, kaip sekasi populiarinti sveikos gyvensenos principus, tačiau ir atsivežė lauknešėlių su sveikuoliškais valgiais. Skanaudami iš grūdinių kultūrų pagamintais kotletais, vitaminingais pyragais, gerdami vaistažolių arbatą, konferencijos dalyviai dalijosi receptais ir patarimais, kaip sveikai maitintis.

„Būtų puiku, jei mūsų stalas kasdien taip atrodytų,- pedagogų iniciatyva pasidžiaugė konferencijoje dalyvavęs Palangos sveikatos mokyklos vadovas ir sveikuolis Dainius Kepenis. – Norint sveikai maitintis būtina valgyti ne tik daržovių ir vaisių, bet neužmiršti ir skaidulinių medžiagų turinčio maisto, kuris mūsų organizmą valo tarsi šluota. Daržovės, vaisiai ir grūdai turėtų sudaryti 80 proc. mūsų dienos valgio.“

Maistas – ne liežuviui, o kūnui

D.Kepenio pastebėjimu, lietuviai įprastai valgo dukart daugiau, negu iš tikrųjų reikėtų organizmui, be to, valgydami skuba, nesivadovauja maisto derinimo taisyklėmis. „Ant mūsų stalo kasdien – šventinis maistas: kotletai, kepsniai, saldumynai, nors turėtų būti košės, rupių miltų duona, špinatai, brokoliai, burokėliai. Valgome tai, kas skanu, bet tai yra „liežuvio maistas“, kuris visai nenaudingas kūnui,- kalbėjo D.Kepenis, kuris įsitikinęs, kad gerą sveikatą galima pelnyti tik kasdien sveikai maitinantis, sportuojant ir grūdinantis. – Sveikatos be darbo nebūna. Nebent iki 20 metų amžiaus, o vėliau, jei buvai apsileidęs, tampi laukiamu klientu ligoninėse ir poliklinikose. Šiandien 8 iš 10 žmonių yra be laiko pasenę ir sulaukę pensijos skundžiasi ligomis, aukštomis vaistų kainomis ir bloga valdžia. O aš esu įsitikinęs: niekas negali būti kaltas, jei man yra blogai, – tik aš.“

Pasidalijęs sveikatinimosi patarimais ir sveikuolių filosofija, D.Kepenis akcentavo, jog už fizinę sveikatą ne mažiau svarbu yra ir švari dvasia. D.Kepenio žodžiais, išvalyti dvasinį šiukšlyną ir taip atsikratyti įtampos bei streso galima skiriant laiko maldai, atgailai, meditacijai.

„Vieno maisto reikia kūnui, kito – sielai“,- savo mintis apibendrino D.Kepenis.

Įtrauks ir tėvus

Apie tai, kad vaikas bus sveikas tik tada, kai jis galės pasigirti ir fizine, ir psichine sveikata, savo pranešimu konferencijoje akcentavo ir Kretingos S.Daukanto pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojos Snieguolė Šlyžiuvienė bei Vida Garjonienė.

Todėl S.Daukanto pagrindinės mokyklos bendruomenė per pamokas, neformalųjį ugdymą bei projektinę veiklą stengiasi mokiniams ne tik suteikti galimybę pamilti sportą, išmokti sveikos mitybos principų, tačiau ir suteikti žinių, kaip įveikti stresą, atrasti dvasinę ramybę.

„Siekiame, kad vaikams sveikas gyvenimo būdas būtų smagi veikla, aktyvūs fiziniai užsiėmimai taptų jų hobiu. Todėl mokiniams rengiame įdomius paskaitų ciklus, integruotas pamokas, seminarus, disputus, organizuojame sporto šventes, varžybas ir konkursus. Buvo naudinga išgirsti, ir kaip sveikos gyvensenos principai diegiami kitose šalies mokyklose – įdomu buvo sužinoti, kaip mokiniai, padedami mokytojų, vykdo įvairius tiriamuosius darbus, pavyzdžiui, mokosi patys pasigaminti sveikuolišką dantų pastą“, - konferencijos įspūdžiais pasidalijo S.Šlyžiuvienė.

Konferencijoje dalyvavusios Kauno Simono Daukanto vidurinės mokyklos socialinė pedagogė Laimutė Graželienė ir biologijos mokytoja Laima Razbadauskytė taip pat pasidžiaugė išgirdusios naudingos kolegų patirties ir papasakojo, kad jų mokyklos vaikai mielai dalyvauja ne tik teminėse pamokose bei būreliuose, tačiau ir kartą per metus surengiamoje sporto ir sveikatos dienoje. „Tą dieną vaikai nuo ryto iki vakaro dalyvauja įvairiose varžybose, estafetėse, konkursuose – tai jiems suteikia ne tik žinių apie sveiką gyvenseną, tačiau ir smagių įspūdžių, azarto“,- pasakojo viešnios iš Kauno.

Kretingos S.Daukanto pagrindinės mokyklos direktorės A.Jonauskienės pastebėjimu, pedagogų pastangos mokiniams diegti sveikatinimosi principus bus rezultatyvios tik tada, kai sveiko gyvenimo būdą vaikas matys ir savo šeimoje.

„Vaiko sveikata visų pirma prasideda dar nuo sveiko jį mylinčios motinos pieno. Tačiau vėliau, vaikams augant, tėvai vis labiau ima nuolaidžiauti ir pildo visus savo vaikų įgeidžius, pavyzdžiui, nuperka ir nesveiko maisto, kad tik šeimoje nekiltų konflikto, kad tik vaikai būtų ramūs ir neturėtų priežasties supykti. Bet juk tai vaiką padaro laimingą tik trumpam laikui – daug svarbiau, kad vaikas būtų stiprios sveikatos. O tam tėvai dėmesio skiria per mažai“,- pastebi A.Jonauskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas