Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Krikščioniškosios giesmės - džiazroko stiliumi

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Smiltys
  • 2012-01-13

Uostamiestyje įsikūrusi krikščioniškos muzikos grupė „Soli Deo“ („Tik Dievui“) šiandieną švenčia 3 metų sukaktį. Ši 8 profesionalių muzikantų bei 10 atlikėjų grupė pasaulinio garso bei lietuviškas krikščioniškąsias giesmes atlieka džiazo bei džiazroko stiliumi ir tuo jau spėjo išgarsėti visoje šalyje.

Į grupę „Soli Deo“ susibūrė 8 muzikantai ir 10 atlikėjų.

Iniciatyva – iš pasauliečių pranciškonų

Savitai aranžuota ir džiaugsmingai skambanti šios grupės muzika traukia žmones į bažnyčias, koncertų sales, Klaipėdos muzikinį teatrą. „Soli Deo“ dalyvauja įvairiuose renginiuose, pernai buvo išleista jos kompaktinė plokštelė „Te žemė, dangus gieda Tau...“.

Grupė „Soli Deo“ buvo įkurta Pranciškoniškosios pasauliečių akademijos iniciatyva, ji ir repetuoja jos būstinėje, netoli Jono kalnelio.

Tikrasis šios grupės krikštatėvis yra ir vienas akademijos iniciatorių bei įkūrėjų - Modestas Žadvydas. „2007-aisiais pajutau troškimą suburti talentingus žmones, kurie iš Dievo yra gavę muzikinių dovanų, tačiau neturi jų kur tinkamai realizuoti. Visi sako: danguje šlovinsim Viešpatį, o aš pagalvojau - kodėl negalime dabar? - apie grupės gimimą pasakojo M.Žadvydas. - Ėmiausi ieškoti žmonių, galinčių padėti: pirmoji pinigų įsigyti instrumentams paaukojo Asta Puidokaitė–Milikienė, vėliau - verslininkas Algirdas Bumblys. Idėja - paleista, geradariai jai pritarė, ir trauktis nebebuvo kur“.

Pirmuoju „Soli Deo“ vadovu buvo Jūrų šventės direktorius Remigijus Mockus, vėliau grupei vadovauti ėmėsi 55-erių profesionalus muzikantas Ričardas Dubinskas. Jis sakė išbandęs save įvairiuose muzikos žanruose – nuo klasikos ligi popso, jis ir – populiarios grupės „Studija“ įkūrėjas, o jo sukurta instrumentinė muzika ligi šiol skamba Lietuvos radijo ir televizijos eteryje.

Koncertavo su įžymybėmis

Tradiciniais jau yra tapę „Soli Deo“ koncertai Klaipėdos muzikiniame teatre Šventų Velykų dieną. Grupė jau pradėjo repetuoti ir ruoštis šiųmetiniam koncertui, kuris suburia ne vien tikinčiuosius, bet ir kitus šios grupės gerbėjus.

„Prisimenu, praėjus savaitei po pirmojo koncerto 2009 metais, sėdėjau prie jūros ir mąsčiau, kaip tai įvyko - ligi šiolei negaliu to suprasti: buvome susibūrę prieš tris mėnesius, o jau Velykoms surengėme grandiozinį koncertą. Tam, kad pritrauktume kuo daugiau žiūrovų, pasikvietėme žinomas garsenybes – Stasį Povilaitį, Kęstutį Jablonskį, Birutę Petrikytę, Antaną Čapą. Jie be atlygio dalyvavo mūsų projekte, repetavo ir išvien giedojo žinomas užsienio bei lietuvių giesmes“, - prisiminė R.Dubinskas.

Ir dabar grupės „Soli Deo“ atlikėjai koncertuoja be atlygio. „Dauguma jų - profesionalai, duoną valgantys iš muzikinės veiklos, tačiau suranda laiko populiarinti ir krikščioniškąją muziką. Pats intensyviausias „Soli Deo“ koncertų laikotarpis šiemet buvo nuo Advento ligi Naujų metų: turėjome 7 koncertus, tam mūsų žmonės paaukojo visus savaitgalius“, - grupės užsidegimu pasidžiaugė vadovas.

Į grupę – per vidinius ieškojimus

Per kone 40 metų trunkančią muzikinę karjerą ir savo pedagoginę veiklą – jis yra dėstęs Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Džiazo katedroje, o dabar - Stasio Šimkaus konservatorijoje - R.Dubinskas atviravo taip ir nesuradęs atsakymo į pagrindinį klausimą - kur yra tikroji žmogaus gyvenimo prasmė. Atsakymų jis sakė ir pats ieškojęs visą dešimtmetį: „Blaškiausi tarp visokių religijų ir filosofijų, domėjausi budizmu, ezoterika, joga, kol galop sugrįžau prie ištakų - per skausmą ir ašaras išdrįsau ištarti „Jėzau, kur tu?“.

Anot R.Dubinsko, nors iš pradžių buvo sumanyta suburti profesionalių šlovintojų grupę, tačiau eiti po krikščionybės vėliava ir įvesti žmones, kurie dainuoja, į tikrąjį šlovinimą nėra taip paprasta.

„Iš savo išgyvenimų jaučiu, kad ir kitiems būna sunku atlapoti širdį šlovinant. Tam reikia ne tik profesionalumo, bet ir tikėjimo. Būna - žmogus turi talentą, bet jam būna sunku peržengti save net ištariant Jėzaus vardą, o juolab – džiaugsmingai giedoti. O būna, kad turi šlovinimo dvasią, bet pritrūksta talento“, - atviravo vadovas. Todėl „Soli Deo“ pasivadino krikščioniškosios muzikos grupe.

Giedojimui – šlovinimo dvasią

Vadovas pasidžiaugė, kad „Soli Deo“ nėra migruojanti grupė: kas išeina ar išvažiuoja, netrunka vėl į ją sugrįžti. Grupės veiklą dabar remia lietuvių katalikų religinės šalpos organizacija iš JAV.

Tačiau R.Dubinskas, kurio sukurtas giesmes taip pat atlieka grupė „Soli Deo“, vis dar nepraranda vilties, jog jam pavyks pasiekti užsibrėžto tikslo – giedojimui sugrąžinti tikrąją šlovinimo dvasią. Jo mintyse – brandaus kūrinio apmatai, galbūt tai bus miuziklas, prasitarė muzikantas.

Bažnyčiose per pamaldas grupė ir dabar gieda mažesnės sudėties, kad neužgožtų liturgijos. „Kai mūsų per daug, tikinčiųjų dėmesys nukrypsta į muziką. Kažkas yra prisipažinęs, jog meldė Dievo atleidimo už tai, kad bažnyčioje per daug susižavėjo skambėjusia muzika“, - kalbėjo R.Dubinskas. Jis pats sakė itin mėgstąs, kai bažnyčioje skamba grigališkasis choralas. Skambant šiam itin senoviniam giedojimui jam yra tekę groti solo saksofonu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas