Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Ką daryti nusipirkus nekokybišką šaldytuvą

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Aktualijos
  • 2006-09-19

Neretai žmonės, įsigiję nekokybišką daiktą – šaldytuvą ar televizorių, prisipažįsta nežinantys, ką daryti. Ne dažnas žino, kad šaldytuvą, skalbimo mašiną (bei kitus daiktus, sveriančius daugiau negu 10 kg) keisti, taisyti ar grąžinti veža pardavėjas, jei pirkimo – pardavimo sutartyje kitaip nenumatyta.

Pasak Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Klaipėdos skyriaus vedėjos Raimondos Bučinskienės, tokiais atvejais vadovaujamasi Daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklėmis.

Jei pirkėjas įsigijo nekokybišką prekę, jis turi raštu kreiptis į pardavėją. Rašte pirkėjas turi nurodyti prekės trūkumą ir savo reikalavimą. Prie prašymo būtinai pridėti kasos aparato ar pirkimo-pardavimo kvitą arba kitą dokumentą, patvirtinantį, kad prekė pirkta būtent iš to pardavėjo.

Pardavėjas ne vėliau kaip per tris darbo dienas raštiškai privalo kreiptis į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją prie Ūkio ministerijos. Gavęs išvadą, pardavėjas privalo informuoti pirkėją. Jei pardavėjas įrodo, kad prekė sugedo dėl pirkėjo kaltės – pažeistos naudojimo ar saugojimo taisyklės, prekė nekeičiama, netaisoma ir pinigai negrąžinami.

Jei pardavėjas nevykdo šio reikalavimo, tai pats pirkėjas gali kreiptis į inspekciją dėl daikto kokybės įvertinimo. Pirkėjas taip pat turi teisę kreiptis ir į Nacionalinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, kuri, esant reikalui, gali atstovauti vartotojui teisme.

Valstybinė ne maisto produktų inspekcija, gavusi pirkėjo ar pardavėjo raštišką prašymą, atlieka nepriklausomą ekspertizę.

Didelių prekių kokybė gali būti įvertinama ir pirkėjo namuose.

Įsigijęs nekokybišką prekę pirkėjas turi teisę reikalauti iš pardavėjo, kad prekė būtų pakeista, atitinkamai sumažinta prekės kaina, per “protingą” terminą (koks konkrečiai tai terminas, Daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklėse nenurodyta) neatlyginamai pašalinti daikto trūkumai bei atlygintos daikto trūkumų pašalinimo išlaidos pirkėjui, jei pardavėjas per “protingą” terminą jų nepašalino.

Pakeisti netinkamos kokybės techniškai sudėtingą ir brangią prekę ar sumažinti prekės kainą pirkėjas turi teisę reikalauti tik tada, kai prekės defektai yra esminiai ir prekė negali atlikti tų funkcijų, kurioms ji yra skirta, bei prekės negalima suremontuoti.

Esant reikalui pirkėjas gali kreiptis į Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Klaipėdos skyrių, tel. (8-46) 485347, 485053 arba į Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Klaipėdos apskrities skyrių (8 – 46) 210999.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas