Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Motociklais – ligi šiauriausio ir piečiausio Europos taškų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2011-04-26

Jau aštuonerius metus savo pomėgiui keliauti prisiekę kretingiškiai Jūratė ir Pranas Varkojai kas vasarą „balnoja“ savo plieninį žirgą – kelioninį BMW markės motociklą – ir pakaitomis leidžiasi į skirtingus Europos karštus: vienąkart - į pietus, kitąkart – į šiaurę. Jie jau buvo pasiekę patį šiauriausią Europos tašką Nordkapos iškyšulį Norvegijoje ir piečiausią Cabo de Sao Vicente Portugalijoje.

Pranas Varkojis teigė, jog keliaudamas motociklu praeina savotišką išgyvenimo svečiame krašte mokyklą.

Bagažo – po 4 kilogramus

Pirmajai tolimesnei kelionei į užsienį kretingiškiai pasirinko Estiją. Ligi tol keliaudavę savaitgaliais po Lietuvą: išmaišę miestus ir miestelius, ežerus ir piliakalnius, plaukioję baidarėmis po srauniąsias upes.

„Reikėjo palaipsniui apsiprasti su motociklu, rūbais, kelionine įranga. Keliaudami dėvime specialią aprangą, kuri leidžia kvėpuoti kūnui: šios tekstilės audinio poros užsidaro, kai lauke šalta, ir atsidaro, kai karšta“, - kalbėjo J.Varkojienė, patikindama, jog odiniai drabužiai yra tik baikerių įvaizdžio dalis, ir pajuokavo, kad jais vilkėdami su vyru išvažiuoja tik kavos atsigerti.

Prie kelioninio motociklo iš abiejų šonų tvirtinamos metalinės dėžės, į kurias sutelpa 300 g sverianti palapinė, 2 miegmaišiai po 200 g, kilimėliai, mini viryklė, katiliukas. Pašnekovė džiaugiasi įsigijusi ilgaamžius origami indus, kurie išsilanksto tarsi popieriaus lapas. Sulankstomos kėdutės ir staliukas - taip pat lengvi, sveriantys vos 2 kg.

Sutuoktiniai nusistatė - kiekvieno manta negali viršyti daugiau kaip 4 kg. „Į keliones neimame nieko nereikalingo. Mūsų kelionių žavesys ir yra tas, jog gyvename laukinėmis sąlygomis. Į viešbučius einame tik tada, kai nebeapsikenčiame savęs dėl higienos“, - atviravo pašnekovė.

Pranas pridūrė: „Jūratė mėgsta šiltus kraštus, o aš – atšiaurius. Bet radome kompromisą: vieną vasarą vykstame vienur, o kitą – kitur“.

Sutuoktiniai jau pabuvojo Estijoje ir Norvegijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje, Anglijoje ir Škotijoje, Turkijoje ir Gruzijoje. Šią vasarą jų laukia išvyka į Islandiją.

Kelionė – svarbiau už tikslą

Tikrasis kelionių „kapitonas“, atviravo Jūratė, yra Pranas – jis numato kelionės maršrutą ir vairuoja, o ji pati atsakinga už ūkį - stovyklavietės įrengimą bei maisto paruošimą. „Iš anksto kažkiek apžvelgiame maršrutą, bet kelionės eigoje jis pasikoreguoja pats. Mūsų devizas – kelionė yra svarbiau už tikslą“, - tvirtino P.Varkojis.

Jo žodžiais, keliaujant labai praverčia benzino kolonėlėse sutiktų baikerių patarimai. Susitikus būna daug bendrų kalbų, pradedant nuo to, iš kur ir kur keliauja, ką dirba, kaip gyvena šeimos ir net – pajuokavo Pranas, kaip laikosi uošvė. Iš kitų baikerių jie parsiveža idėjų ir kitoms kelionėms.

Jūratė Varkojienė aplankė vieną iš seniausių armėnų bažnyčių, iškaltų Vano ežero salos kalne, Turkijoje.

Per dieną kretingiškiai vidutiniškai įveikia 200-300 km atstumą, bet yra pasitaikę nuvažiuoti ir 800 km, o Gruzijos kalnuose - vos 140 km per 10 val. „Spartus azartas nieko neduoda, liksi daug ko nepamatęs“, - tikino P.Varkojis. Perdien benzinui ir maistui išleisdavo 30-40 dolerių (75-90 litų).

Anot kretingiškių, kelionės motociklu – nesulyginamos su kelionėmis automobiliu: šiose nėra sąlyčio su svečiu kraštu, jo vėju, kvapu, aplinka. „Mes nesakome, kad keliauti mašina nėra įdomu, tačiau taip tampama buitišku keliautoju. O ant motociklo patiriama egzotika, adrenalinas, azartas, išbandymai, – o visa tai yra savotiška išgyvenimo svetimame krašte mokykla“, - tvirtino jie.

Gerbia svetimą šalį

J.ir P.Varkojai sakė visuomet keliaujantys su 2 mažomis vėliavėlėmis: Lietuvos ir tos šalies, į kurią vykstama. Tai itin prielankiai nuteikia sutiktus tų šalių žmones.

Ispanijoje, Bilbao mieste, jie pataikė į „furistų“ streiką: „Kelyje – milžiniška sunkvežimių eilė, daug policijos. Gaudžia visas miestas. Galvojome – nepravažiuosime. Bet vairuotojai geranoriškai viens kitam pranešė per racijas, sunkvežimiai prasiskyrė ir praleido mus“.

Keliautojai sakė, jog jie visuomet laikosi principo – suaugti su aplinka, gerbti tos šalies žmones, jų papročius. „Jeigu kritikuosi, stengsies pakeisti pasaulį, jis greičiau pakeis tave“, - sakė jie ir patikino, jog kelionėse nejaučią jokių baimių, ir per 8-erius metus kelyje nesutikę jokių reketuotojų ar banditų.

Jie prisiminė incidentą dėl Lietuvos vėliavos Turkijoje, prie Irano sienos. „Du vyrai pasitiko mus vidury kelio su automatais, paėmė pasus ir nuėjo į kontorą. O sugrįžę teiravosi, ar nesikabinėja kurdai, mat, jų sukilėlių vėliava – visiškai tokia pat kaip mūsų trispalvė. Jeigu būtų buvę kitaip, ko gero, jie būtų skyrę mums apsaugą ligi artimiausio miesto“, - svarstė pašnekovai.

Geografiją pažįsta gyvai

Keliaudami, teigė sutuoktinai, geografijos mokosi gyvai. Kelionės per Rumuniją ir Turkiją sugriovė gyvuojančius mitus apie šias šalis. „Turkija nėra tokia, kokią ją pažįsta važiuojantys ilsėtis į jos kurortus. Iš tiesų, turkai nesikabinėja prie šviesiaplaukių moterų, įsitikinau, jog, atvirkščiai - jie yra gana drovūs ir kuklūs žmonės“, - tvirtino Jūratė.

Gruzija jiems paliko vieną didžiausių įspūdžių, ypač jų įveiktos didžiojo Kaukazo aukštumos, kurios visais laikais buvo sunkiai pasiekiamos caro, sovietų ir dabartinės valdžios. Žmonės ten – neišpaikinti civilizacijos, labai nuoširdūs ir vaišingi, ten nėra įkyrios komercijos.

Gruzijoje sutuoktiniai sakė patyrę tikresnį gyvenimą, negu išblizgintoje Anglijoje. Tačiau ir Anglijoje buvo sulaužyti stereotipai: „Girdėjome, kad ten – mažai medžių. Tačiau prie vandenyno, kur teka Golfo srovė, matėme tujų, kurių kamienai - 2 m storio“, - sakė jiedu.

Norvegijos šiaurėje per baltąsias naktis liepos vidurnaktį saulė spindi lyg per saulėlydį prie Baltijos jūros. O keliuose karaliauja elnių bandos, nes apibus nėra užtvarų.

Keliauti reikia norėti, tačiau svarbu nepervertinti savo jėgų. Pradedantiesiems kelionių mėgėjams J.ir P. Varkojai pataria iš pradžių nuvykti į Lietuvai savo kultūra artimą šalį, o po to tolinti maršrutus. O pradėti visgi reikėtų nuo Lietuvos, nes mūsų šalis - labai graži, bet mes jos nepažįstame.

Taip pat svarbu gerai pažinti kelionės partnerį - jeigu į batą įkris akmenukas, bus negerai, - šmaikščiai palygino sutuoktiniai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas