Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Savaitgalį po 50 metų Kartenos vidurinės mokyklos baigimo į klasę trumpam sugrįžo buvę bendraklasiai.

„Kai susitinkam, jaučiamės kaip vaikai, visai nepasenę,“ – linksmai kalbėjo bičiuliai. Antrosios mokyklos laidos atstovai dalinosi prisiminimais apie senąją dabar jau nugriautą mokyklą, buvusius mokytojus ir išleistuves, kurias atšventė pasipuošę tautiniais rūbais.

Mokykla, kurią prieš 50 metų baigė ši laida, yra nugriauta, todėl bendraklasiai įsiamžino prie dabartinės Kartenos vidurinės mokyklos. Iš kairės: Antanas Lubys, Petras Rudys, Ignacas Kundrotas, Antanas Želvys, Irena Rudienė, Pranciškus Martinkus, Genovaitė Kriščiūnienė, Marytė Spučienė, mokytojas Alfonsas Kaknevičius, Vladas Domarkas, Danielius Simutis.

Kartenos vidurinę mokyklą prieš pusę šimto metų baigė šešiolika moksleivių. Keletas buvusių bendramokslių paskutinės klasės nebaigė dėl įvairių priežasčių, tačiau klasės susitikimuose dalyvauja.

Vėl susitikę bendramoksliai, lydimi Kartenos vidurinės mokyklos direktorės Jūratės Račkauskaitės, visų pirma apžiūrėjo vietą Mokyklos gatvėje, kurioje stovėjo jų mokykla. Dabar ten – pieva.

Anų laikų istorija liko dabartinės Kartenos vidurinės mokyklos muziejuje, kuriame saugomos ir kiekvienos laidos nuotraukos. Susitikimo dalyviai vėl save pamatė išleistuvių nuotraukose, kuriose jie vilki tautinius rūbus.

Yra nuotrauka, kurioje įamžinti ir jų buvę mokytojai: V.Pempė, S.Pempienė, D.Stonkutė, S.Galdikienė, J.Gilytė, St.Dzenuškaitė, klasės auklėtojas M.Kabelis, D.Banevičienė, Jurkienė, V.Ščiukina, direktorius J.Jurkus. Dalis mokytojų jau yra iškeliavę Anapilin. Buvusius bendraklasius ypač džiugino, kad susitikime, beveik kaip visada, dalyvavo mokytojas Alfonsas Kaknevičius.

Buvę Kartenos vidurinės mokyklos mokiniai šiuo metu gyvena skirtinguose Lietuvos miestuose. Skirtingi ir jų likimai. Vienas iš šios laidos atstovų – buvęs švietimo ir mokslo ministras, profesorius Vladas Domarkas.

Bendraklasiai griežtai laikosi tradicijos susitikti kas penktus metus. Jie sakė, kad Kartena – tai vieta, turinti ypatingą aurą, todėl visada malonu čia sugrįžti.

Jų manymu, Kartenos vidurinėje mokykloje dirbo ir kitokie mokytojai, nes į provinciją paskirdavo mažiau valdžiai palankius, tvirtas nuostatas turėjusius pedagogus.

„Neužmirštama, kaip mokytoja Vaitaitytė per pamoką deklamavo Maironio eiles,“ – mintimis dalinosi pašnekovai.

Į Kartenos vidurinę mokyklą kasryt kulniuodavo vaikai iš Vėlaičių, Sauserių, Gintarų, Abakų, Šmilkščių, Žadeikių, Kūlupėnų, Šatilgalio, Kupšių. Kai kuriems tekdavo pėsčiomis nueiti po keliolika kilometrų.

Jie pasakojo, kad aštuntoje klasėje teko mokėti už mokslą – po 50 rublių per pusmetį. Tėvams tai buvo dideli pinigai, tačiau jie norėjo, kad vaikai būtų apsišvietę. Po metų pasikeitė švietimo įstatymas ir mokėti už išsilavinimą nebereikėjo.

Tuomet keturias klases baigusiems mokiniams teko laikyti egzaminus kiekvienais metais. „Nebijojom egzaminų, nežinojom, ką reiškia žodis „stresas,“ – sakė Irena Rudienė.

„Mūsų klasė labai daininga, artistiška. Kai susitinkam, traukiam savo dainas kaip choras,“ – pasakojo Marytė Skučienė.

„Nė vienas netikėjom, kad sulauksim tokio amžiaus. Džiugu, kad galim vėl visi susitikti,“ – kalbėjo bendraklasiai.

Dovilė SIMAITYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas