Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Įkūrė Vandens naudotojų bendriją

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Gamtosauga
  • 2009-12-08

Klaipėdos mokslo ir technologijų parke įvykusioje konferencijoje Kretingos ir Klaipėdos rajonų, uostamiesčio gamtosaugos specialistai, pramonės įmonių vadovai, pedagogai, mokslo darbuotojai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, vienu žodžiu – gamtos bičiuliai - įkūrė Vandens naudotojų bendriją.

Šios bendrijos įkūrimą inicijavusi asociacijos “Žalia banga” pirmininkė, Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto (BPATPI) mokslo darbuotoja Dalia Žukienė sakė, kad įkurtosios bendrijos viena iš užduočių – skatinti visuomenę domėtis vandenų, šalia kurių gyvename, švara. Įkurtoji bendrija taip pat sieks, kad tinkamai būtų įgyvendinama Europos Sąjungos Vandens direktyva, stebės, kokią įtaką vandenims daro žemės ūkio veikla bei nuotekos.

“Kelis dešimtmečius teršėme savo vandenis, tiek pat laiko prireiks ir jiems išvalyti, atnaujinti”, - kalbėjo D.Žukienė, kurios iniciatyva kartu Švedijos specialistais beveik prieš 10 metų buvo parengta Danės upės taršos mažinimo programa. Ji keletą metų buvo įstrigusi ir šiuo metu vėl atnaujinama: nuo šių metų rugsėjo mėnesio Klaipėdos universiteto BPATPI iniciatyva pradėtas Akmenos-Danės upės tolesnio taršos mažinimo projektas “Šiuolaikiškas vandens valdymas”. Projekto partneriai – Lenkijos, Švedijos bei Lietuvos kai kurios savivaldybės, kitais metais programoje ketina dalyvauti ir viena iš Rusijos Kaliningrado srities savivaldybių. Projekto tikslai yra susiję su siekiu turėti švarias Baltijos jūros pakrantes ir švarų jūros vandenį.

Projekto partneriai yra pasirinkę panašaus dydžio ir reikšmingumo upių baseinus, nuo kurių užterštumo priklauso ir Baltijos šalių pakrančių bei vandens švara.

Lietuvoje yra 29 tūkst. upių, ir tik viena jų – Akmena-Danė – turi dvigubą pavadinimą. Pradėjusi savo vingį netoli Salantų, 40 km ši upė teka kaip Akmena, toliau prasideda Danė. Kad jos vandenys, plukdomi iki marių ir Baltijos jūros, būtų kuo švaresni, privalu pašalinti viso Akmenos-Danės baseino taršos židinius. Apie tai ir buvo kalbėta konferencijoje, kurios rezultatas – įkurta Vandens naudotojų bendrija.

Tokios bendrijos jau senokai veikia Švedijoje, kitose Skandinavijos šalyse, ir duoda teigiamų rezultatų.

Su jais konferencijos dalyvius supažindino projekto “Šiuolaikinis vandens valdymas”, žymimo MOMENT santrauka, vadovas Tobias Facchini iš Švedijos. Jis taip pat akcentavo visuomenės narių dalyvavimo šiame projekte svarbą. O visuomenė dalyvauti projektuose, susijusiuose su vandens švarinimu, gali būti pakviesta būtent per vandens naudotojų bendrijas.

Kokios planuojamos vandensauginės priemonės įgyvendinant Vandens direktyvą, kalbėjo Jūrinių tyrimų centro mokslo darbuotoja Nijolė Remeikaitė-Nikienė, pagrindines Akmenos-Danės baseino charakteristikas apžvelgė bei projekto MOMENT darbų kryptis aptarė BPATPI mokslo darbuotojas, projekto MOMENT veiklos Akmenos-Danės upės baseine koordinatorius Valdas Langas.

Pranešėjai akcentavo, kad labai svarbu yra tai, ką Akmenos-Danės upės baseine numato jame esančios savivaldybės, tai yra kokių jos konkrečių priemonių imasi vandens taršai sumažinti. Pavyzdžiui, Kretingos rajone nutiesta naujų kanalizacijos tinklų, kaimynystėje – Kretingalėje - veikia nauji vandens valymo įrenginiai, Klaipėdos mieste iki minimumo vandens taršą sumažino arba visiškai Danės nebeteršia 9 ant Danės kranto veikiančios pramonės įmonės.

Mažinant Akmenos-Danės upės taršą ypač reikšmingi buvo pastarieji 10 metų. “Tam padėjo šalyje pradėta formuoti nauja vandens valdymo sistema, įsigaliojo pagrindiniai vandens apsaugos ir valymo įstatymai, Europos Sąjungos reikalavimais paremtos direktyvos, - kalbėjo D.Žukienė. - Tačiau to nepakanka: Akmenos-Danės upės baseine dar tebėra nemažai teršėjų. Tai įrodo faktas, jog maždaug 30 proc. gyventojų nėra prisijungę prie centralizuotų nuotekų tinklų, su lietaus nuotekomis į upę patenka naftos produktų, kitokių teršalų. Kretingos rajone įtakos vandens taršai turi ir žemės ūkio veikla”.

Gamtosaugininkai, gamtos bičiuliai, mokslo darbuotojai viliasi, kad įkurtoji Vandens naudotojų bendrija dirbs efektyviai ir kad jos veikla Akmenos-Danės upės baseino gyventojams suteiks naujų žinių apie vandenį bei vandensaugą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas