Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vaikui reikalinga tylos prabanga

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2009-11-06

Rami ir tinkamai parinkta muzika vaikui naudinga daugeliu aspektų: padeda vystytis fiziškai, psichiškai, emociškai, ramina, lavina judesius ir pasaulio pažinimą. Tačiau tranki muzika ar nuolat namuose įjungtas televizorius, kuris vaiko ausims yra ne žinių, o triukšmo šaltinis, gali būti griaunamoji jėga.

Susipažinti su muzika mažyliai turėtų kartu su mamomis. Pasak specialistų, motinų dainuojamos lopšinės mažyliams yra pati geriausia muzika.

„Tinkamai parinkta muzika be jokių abejonių yra sveika ir naudinga vaikui. Tačiau triukšminga muzika ir apskritai triukšmas labai neigiamai veikia psichinę vaiko sveikatą. Neharmoningos, triukšmingos muzikos besiklausantis mažylis gali pasidaryti agresyvus, nervingas, nedėmesingas. Todėl tėvai muziką, kurios klausysis jų vaikas, turi parinkti labai atidžiai“, - patarė vaikų gydytoja Birutė Ramonienė.

Tos pačios nuomonės laikosi ir YAMAHOS muzikos mokyklos Kretingoje vadovė Ingrida Bertulienė, kuri pažinti muziką vaikus pradeda mokinti nuo keturių mėnesių amžiaus.

„Muzika sujungia vaiko protą, kūną ir emocijas. Savo pamokose stebėdama vaikus nuo kelių mėnesių iki kelerių metų, dirbančius kartu su savo motinomis, galiu pasakyti, kad muzika turi įvairialypę naudą ir galią“, - sakė profesionali muzikos mokytoja I.Bertulienė.

Pasak jos, vaikas, besiklausantis ramios, tinkamai parinktos muzikos, jaučia džiaugsmą ir pasitenkinimą, o tai yra jėgos, skatinančios augti ir tinkamai vystytis.

„Pamokose vaikai kartu su mamomis klausosi ramios muzikos, todėl mažiau juda. Sulėtėja širdies ritmas, susivienodina kvėpavimas – vaikai geriau pasisavina deguonį. Rami muzika beregint pašalina mažylio irzlumą, pyktį“, - pasakojo I.Bertulienė.

Anot jos, vaikai iš pradžių supranta ne žodžius, o intonacijas, todėl muzika juos išmoko geriau pažinti pasaulį. Be to, judėjimas, žaidimai pagal muziką gerina motoriką.

„Vaikams svarbu yra ne tik klausytis muzikos, bet ir patiems muzikuoti: kuo pirštai judresni, tuo aktyvesni yra kalbos centrai smegenyse. Vaikams duodame groti kastanjetėmis, įvairiais barškučiais, būgneliais. Grojant muzikai darome atsipalaidavimo pratimus, kojų, rankų pratimus, kurie padeda vystytis kūno koordinacijai. Klausydamiesi muzikos vaikai išmoksta susikaupti, susitelkti, gerėja jų atmintis, kaupiasi pasaulio pažinimo žinios“, - sakė I.Bertulienė.

Pasak specialias muzikos pamokas vedančios mokytojos, vaikai per muziką išmoksta atpažinti savo emocijas, jas parodyti išraiškomis, kūno judesiais. Muzikos lydimi mažyliai geriau suvokia savo kūną, lengviau lavina balsą.

„Mano pamokose kai kurie dar metų neturintys vaikai jau pradeda niūniuoti pagal muziką. Ją išgirdę pradeda linguoti, o didesni, mokindamiesi dainuoti, natūraliai išmoksta taisyklingai kvėpuoti. Vyresnius vaikus mokau dainuoti – muzikavimas, muzika jiems suteikia pasitikėjimo savimi, drąsos, ištvermės“, - kalbėjo I.Bertulienė.

Specialistė pasakojo, kad jei nėra galimybės lankyti muzikos pamokų, vaikus supažindinti su muzika galima ir namuose. Ir net nereikia specialios aparatūros: pati geriausia muzika vaikui yra lopšinės.

„Joks įrašas neatstos motinos balso. Lopšinės taip pat įeina į muzikos sąvoką. Visai nesvarbu, ar lopšinės dainuojamos profesionaliai. Vaikui svarbios artimo žmogaus balso intonacijos, o ne žodžiai. Todėl labai svarbu savo mažyliui atrasti laiko: iki septynerių vaikas daugelį dalykų turi daryti kartu su savo tėvais. Tada jis jaučiasi saugus, taigi daug labiau atsiskleidžia jo kūrybiniai sugebėjimai“, - sakė I.Bertulienė.

Ji perspėjo, kad tai, ko klausysis vaikas, atrinkti reikia labai atidžiai: tinkamiausia yra rami, klasikinė muzika. Pasak I.Bertulienės, ypač vaikams naudinga yra Mocarto muzika. O štai net ir renkantis vaikams skirtus įrašus, reikalingas atidumas.

„Tai, kad įrašas skirtas vaikams ar įdainuotas vaikų, dar nereiškia, kad jis tinkamas klausytis: viskas priklauso nuo įrašo kokybės, profesionalumo ir nuoširdumo. Geriau vaikui duoti klausytis klasikinės muzikos, skatinti juos pačius dainuoti ar rasti laiko lopšinėms“, - patarė I.Bertulienė.

Vaikų gydytoja B.Ramonienė teigė, kad muzika vaiko gyvenime turėtų pasirodyti dar jam negimus.

„Yra atlikta ne viena rimta studija apie muzikos naudą nėštumo metu. Yra įrodyta, kad jei nėštumo metu motina klausosi ramios muzikos, ką tik neramiai judėjęs vaisius nurimsta, ramiau juda, sulėtėja jo širdies ritmas. Todėl nėštumo metu eiti į triukšmingas vietas – klubus, koncertus – yra didžiulė kvailystė, nes dar pilve tebesantis vaikas viską jaučia. Besilaukianti motina turi pasirinkti sau ramią aplinką“, - kalbėjo gydytoja. „Labai gaila, kad nyksta lopšinės, kad tėvai nebesuranda laiko savo vaikams. Lopšinės vaikui yra pati geriausia muzika. Ramių dainų mažylio gyvenime turėtų būti kuo daugiau. O ką mes turime vietoje to – ištisas dienas įjungtus televizorius. O juk tai – milžiniška kasdien gaunamo triukšmo dozė“, - sakė B.Ramonienė.

Pasak jos, vaikus kuo ilgiau derėtų apsaugoti nuo netinkamos muzikos, televizijos teikiamo informacijos ir triukšmo srauto.

Tokiai nuomonei pritaria ir I.Bertulienė: „Vaikui nereikia radijo ir televizijos triukšmo. Savo vaikams turime suteikti kiek įmanoma daugiau tylos prabangos“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas